Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Dönüşüm Sağlayan Mobil Landing Page Hazırlamanın 8 Püf Noktası

Web sitelerinde landing page’in ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. İster insanları e-posta listenize üye olmaya ister tanıttığınız bir ürünü / hizmeti satın almaya teşvik etmeye çalışın, etkili landing page dönüşüm hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Peki, landing page’iniz mobil kullanıcılar göz önünde bulundurularak optimize edilmiş mi? Mobilde beklenen dönüşümü sağlamaya yeterli mi? Sahi mobilin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğundan da bahsetmiştik değil mi 😉

Düşünün ki akıllı telefonunuzdan herhangi bir web sitesinde geziniyorsunuz ve bir reklama tıkladınız; ardından karşınıza görüntülenmesi ve gezinmesi zor bir sayfa çıktı. Okuyabilmek için sayfayı kısaltmanız ya da yakınlaştırmanız gerekiyor. Bu mobil deneyiminizi zorlaştırır ve sizin sayfadan çıkmanıza sebep olabilir. Siz nasıl o sayfadan vazgeçecekseniz reklamınıza tıklayan kişi de vazgeçer. Sonuç olarak müşterinizi kaybetmeniz ve reklam için harcadığınız paranın boşa gitmiş olması kaçınılmazdır. Tavsiyemiz siz bu hataya düşmeyin. Landing page hazırlarken bunun mobil kullanıcılar için de uyumlu olduğundan emin olun. Aşağıda bulunan temel tasarım öğeleri, dönüşümleriniz için optimize edilmiş bir mobil landing page tasarlamanıza yardımcı olabilir diye düşünüyoruz.


1- Kısa Ama Güçlü Bir Başlık

Landing page başlığınız her zaman açık ve öz olmalıdır. Mobil için, başlığınız daha kısa olmalıdır, çünkü burada çalışacağınız alan daha kısıtlıdır. Çok fazla kelime kullanmadan sitenizin ne hakkında olduğunu açıklayın ya da ürününüzün ne yaptığını tanımlayın. Bu zor olabilir ancak imkansız değildir. Başlığınızı ürününüzün ana özellikleri veya avantajları etrafında şekillendirmeye çalışın. Belki okuyucuların faydalı bir şeyler öğrenmelerini sağlayacak ya da ihtiyaç duydukları bir çözümü onlara sunacaksınız. Potansiyel bir başlık ürettiğinizde, kısaltıp kısaltamayacağınızı kontrol edin ve çekici kalmasına özen gösterin. Örneğin, “Güzel Açılış Sayfalarıyla İnsanları Dönüştürün”  yerine “Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları Oluştur”u tercih edebilirsiniz. Birçok landing page’de ürünün özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı içeren bir alt başlık bulunur, ancak sınırlı alan nedeniyle bir mobil landing page’de böyle bir tercih iyi bir seçenek olmayabilir. Ürünün diğer ayrıntılarını veya avantajlarını mutlaka belirtmeniz gerekiyorsa, birkaç alt madde eklemeyi deneyebilirsiniz. Her maddenin kısa ve net olduğundan emin olun.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Kısa ve Teşvik Edici Bir Eylem Çağrısında Bulunun

Bildiğiniz gibi, ikna edici bir eylem çağrısı (CTA) metni dijital pazarlamada her zaman önemlidir ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olan temel unsurdur. Mobil landing page’de, eylem çağrınızın okuyucuları harekete 2-3 kelimelik bir çağrı ile teşvik etmesi gerekir. “Başlayın”, “Fırsatı Kullanın ” veya “Sitenizi Oluşturun” gibi tamlamalar, birkaç kelimeyle doğrudan doğruya etkileşime girdikleri için ideal olabilir. Uygun bir eylem çağrısı yaratmak için önce landing page’in hedefini belirleyin. İnsanların bir yarışmaya katılımını, bir eBook indirmesini veya posta listesinize kaydolmasını mı istiyorsunuz? Eğer böyle bir beklentiniz varsa örneğin, “Kazanmak için Girin” veya “Rehberinizi İndirin” gibi, ne yapmalarını istediğinizi açıkça belirten bir eylem çağrısı ekleyin.


3- Göze Çarpan bir Eylem Çağrısı Butonu Ekleyin

Bir landing page’in amacı nedir? İnsanlara bir şey yaptırmak(satın almaları, üye olmaları, uygulama indirmeleri gibi). Mobil landing page’de zorlukla görülebiliyorsa eylem çağrısı butonu işlevini yerine getiremez. İnsanlara mobil cihazlarında belirli bir işlem yaptırmaya çalışıyorsanız, eylem çağrısı butonunun belirgin şekilde görüntülendiğinden emin olun. Mümkünse, ön plana çıkması için ana sayfa rengiyle kontrast bir buton rengi kullanın.

Estetik, landing page tasarımınızın çok önemli bir parçası olsa da, tasarım elemanlarını eylem çağrınızın görünmesini engelleyecek kadar karmaşık kullanmayın. Amacınız tek bir hareket yaratmak olduğundan, butonda tek bir eylem çağrısına yer vermelisiniz. Kullanıcıları çok fazla seçenekle karıştırmak istemezsiniz. Birkaç hedefiniz varsa, her bir hedef için ayrı bir landing page oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ancak, bir sayfada kesinlikle birden fazla eylem çağrısı yer alacaksa, ana harekete geçirici mesajı vurguladığınızdan ve diğerlerini de tasarımın geri kalan kısmına uyumlu yerleştirdiğinizden emin olun. Örneğin, hedefiniz kullanıcıların bir şeyler indirmesini sağlamak ise, indirme eylem çağrısı butonunuz belirgin olmalıdır. “Daha Fazla Bilgi” veya “Bize Ulaşın” gibi ek çağrılar daha az görünür olmalıdır. 


4- Minimum Dağınıklık Yaratın

Mobil kullanıcıları hedef aldığınızda, çalışmak için sınırlı bir ekran alanı olduğunu unutmayın. Çok fazla öğeye sahip yoğun bir sayfa tasarımı, özellikle de mobil landing page’de fazla göze batabilir. Sayfa tasarımını mümkün olduğunca basitleştirmeniz gerekir. Mobil landing  page tasarımlarında gereksiz karmaşadan kaçınmanız ve mümkünse fazlalık olan öğeleri saklamanız gerekmektedirSadece en önemli unsurlara yer vermeye çalışın. Mobil landing page’de gereksiz dağınıklık ve yığılmadan kaçınmanız yalnızca sayfanın estetiğini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanın yüklenme süresini azaltır. Daha hızlı yüklenen bir sayfa, kullanıcı deneyimini ve dönüşümleri artırabilir.


5- Basitleştirilmiş Formlar Kullanın

İnsanların bir şeye kaydolurken 7 veya 8 form alanını doldurmaları gerçekten gerekiyor mu? Çok fazla form alanı landing page’i karmaşık hale getirebilir ve kullanıcıları rahatsız edebilir. Mobil landing page’lerde daha çok insandan dönüşüm almak için katılım formunuzu basitleştirmeye çalışın. Buradaki temel ipucu, fikirlerini değiştirmeye zamanları kalmadan formu doldurmalarını sağlamaktır. Abonelikler, ücretsiz üyelikler veya promosyon kodları için olsun, formlarınızı basitleştirin.

Mobil landing page’deki formların yalnızca en önemli bilgileri toplamasını sağlayın. Örneğin, e-Kitap indirmeleri, bülten abonelikleri, ücretsiz denemeler, promosyon kodları ve hemen hemen başka her şey için bir kullanıcının e-posta adresine ihtiyacınız olabilir. Fakat adlarını, adreslerini veya telefon numaralarını istemeniz gerekmez. Form alanlarını, landing page’de ne elde etmek istediğinize göre ayarlayın. 


6- Okunabilir Metinlere Özen Gösterin

Kullanmayı seçtiğiniz yazı stilleri ve boyutlarının, mobil landing page’de okunabilirliği üzerinde büyük bir etkisi vardır. Unutmayın, küçük bir ekranda çalışıyorsunuz; küçük alana rağmen metninizin kolay okunabilir olduğundan emin olmalısınız. Buradaki anafikir, kullanıcıların landing page’de içeriği okumak için gözlerini zorlamak zorunda kalmamalarıdır. Google’a göre mobil için ideal yazı boyutu 16 pikseldir, ancak seçtiğiniz yazı stiline göre her zaman boyutunu özelleştirebilirsiniz. Okunabilirliği artırmak için metin satırları arasında belirgin boşluk bırakmayı unutmayın.

Yukarıdaki ipuçlarını izlediyseniz, tasarımı basitleştirmiş ve başlığınızı kısaltmışsınızdır. Bu, mobil landing page’de okunması daha kolay, daha büyük bir yazı tipi kullanmanıza olanak tanıyan rahat bir alan olacağı anlamına gelir. Ayrıca, sayfada kullanılan ana renkten farklı bir yazı rengi seçin, ancak yine de tasarımın geri kalanıyla iyi uyum sağlayın.


7- Doğru Organize Edilmiş Elementler Oluşturun

Bir mobil landing page çok uzuyorsa, tasarım kolayca göz yorabilir. Çok fazla metin ya da başlık, açıklama gibi öğeler eylem çağrısına çok yakın olabilir; böyle örgütsüz öğeler okuyucularınızın aklını karıştırıp, olumsuz bir deneyim yaratabilir.

Dönüşümleri artıran bir mobil landing page tasarımı için, tüm öğelerin düzgün bir şekilde düzenlendiğinden emin olun. Kullanıcılar sayfaya kolayca gidebilmeli ve aradıklarını bulabilsinler diye öğeler arasında yeterli boşlukları olmalıdır. Bu ayrıca eylem çağrınızın görünürlüğünü de artıracaktır.


8- A/B Testi Yapın, Ölçün 

Mobil landing page hazırlarken yukarıdaki yedi tasarım öğesiyle optimize ettikten sonra, sizin için çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmeniz gerekir. Etkilerini en üst düzeye çıkarmak için birkaç küçük değişiklik yapılabilir. Her öğe için A/B testleri uyguladığınızdan ve ayarlamalar yaptığınızdan veya gerektiğinde değişiklik yaptığınızdan emin olun. Hedefiniz, sayfanızın aşağıdakileri karşılamasıdır:

  •    Sayfa hızlı yüklenmeli
  •    Estetik olarak göze hoş gelmeli
  •    İnsanları istenen harekete yönlendirmeli

Bunların hepsi, bir kitleyi en iyi şekilde dönüştürmenize yardımcı olur. Hangi alanların daha fazla geliştirilmesi ve  hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini bulmak için her öğe için bir A/B testi veya çok değişkenli bir test yapın. Eylem çağrıları veya başlıklar diğerlerinden daha iyi mi işliyor? Hangi renk kombinasyonu daha fazla dönüşüm sağlıyor? Gibi soruların yanıtlarını aramaya çalışın.

Eylem çağrınızda, hangisinin en fazla tıklama aldığını belirlemek için farklı renklerle denemeler yapın. Kitlenizin hangisini daha iyi yanıtladığını bulmak için çeşitli başlıkları test edin. Farklı yazı stilleri ve boyutlarıyla denemeler yapın ve bu değişikliklere dayalı olarak dönüşüm oranınızda bir fark olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Dijital Pazarlamanın Markalara Sağladığı 5 Fayda
[30 Temmuz – 5 Ağustos] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
İçerik Pazarlamasında Başarısız Olunmasının 3 Temel Nedeni

Her iş alanında, en güçlü ve etkili olan kişiler fikir ve içerik üretenlerdir. Gazeteler genellikle şehirlerin en yüksek binalarına sahiptirler....

Kapat