Dijital Pazarlama

Dünyanın En Ünlü 11 Dijital Pazarlamacısından İlham Verici Öğütler

Pazarlamanın dinamikleri, yapış tarzları her geçen gün değişiyor. Pazarlamanın dijital ya da geleneksel olması mecra ve davranış açısından büyük farklar içerse de satın alan “insan” davranışı ve kararı tarafında çok  büyük değişiklikler içermiyor. Sonuçta satın alan “insan”ın karar mekanizmalarının merkezinde ciddi farklar yok. Yani pazarlamanın ne olduğunu bilmeyen biri zaten dijital pazarlama da yapamaz. Daha doğrusu yeterince verimli olamaz.

Pazarlama ve dijital pazarlama alanında dünyanın en önemli isimleri, değişen ve gelişen bu alanda sürekli deneyim ve görüşlerini açıklıyor. Aşağıda dünyaca ünlü 11 tane pazarlama gurusunun 2016’da neyi, nasıl yapmamız üzerine yaptığı açıklamalardan ya da bloglarından alıntılar bulunuyor. Bütün bu alıntıların işinize yaramasını ve işinizde size ilham vermesini umuyoruz.


Scott Stratten, UnMarketing Başkanı

Biz pazarlamacıların daha iyi olmamak için en büyük bahanelerinden biri de müşterilerine gözü korkmuş gibi hissettirmektir. Oysa her zaman en iyisini yapabilecek bir yol vardır.


Craig Davis, J. Walter Thompson Chief Creative Officer 

İnsanların ne ile ilgilendiklerini takip edip, onlara yanıt vermek için çaba göstermek yerine; onların ilgilendiği şey olmaya çalışmalıyız.


March Mathieu, Samsung CMO

Pazarlama eskiden mitler üretmek ve onları aktarmaktı, doğruyu söylemek ve anlatmak değildi.


Jon Iwata, IBM Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Markanız sattığınız ürün değildir.


Rand Fishkin, Moz’un Kurucusu

İnsanlara bir hikaye anlatın. Hikayenizi doğru ve saygı uyandırıcı şekilde tasarlayın ve ne olursa olsun hikayenizi “alakalı” yapın.


Ann Handley, MarketingProfs CCO

Her ne kadar pazarlamayı bütün tüketicilere ve müşterilere yönelik yapsanız da aslında tek bir kişi ile iletişim kuruyorsunuz.


Ben Grossman, Jack Morton Worldwide Strateji Direktörü

İleride ne yayınlayacağınızı mı çok fazla düşünüyorsunuz, yoksa yayınlayacağınız şeyin değecek bir şey mi olduğunu düşünüyorsunuz? İşte içerik pazarlamasının stratejinizin merkezinde bu soruya yanıt aramak olmalı.


Bryan Eisenberg, IdealSpot CMO

Müşteriler genellikle verdiğiniz mesaj ile değil marka ile ortaklık kurarlar, fakat müşterilerin bütün tecrübeleri ürün ya da servisle çevrilidir.


Jay Acunzo, NextView Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Asla bir aslanı salata ile beslemeye kalkışmayın. Yani müşterilerinizle gerçekten konuşun. Onların kullandıkları dili kullanın. Onların konuştukları şeyler hakkında konuşun.


Michael Brenner, Marketing Insider Group CEO

Bence strateji, sadakat ve uyum; iş takviminden daha önemlidir.


Jason Miller, LinkedIn İçerik Pazarlaması Başkanı

İçerik eğer alakalı değilse sadece gürültüden ibarettir.

İlginizi Çekebilir:
[ÖZEL REHBER] 5 Adımda Etkileyici İnfografik Hazırlamanın İpuçları
Dijital Pazarlamada 2018’de Takip Etmeniz Gereken 5 Trend