E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak

E-ticaret hizmetiniz ya da e-ticaret benzeri yoğun ürün kampanyası odaklı bir perakendeci değilseniz, e-posta pazarlama çalışmalarınızda kullandığınız kampanya ya da e-bülten hazırlamak genellikle pek çok şirket için zor olarak görünür.  Doğru ve özgün içerik hazırlamanın e-posta pazarlama için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Ancak e-bülten için özgün bir içerik hazırlamak sanıldığı kadar da zor değildir. E-bülten için eğer özel bir kampanyanız yoksa farklı bir kaynak aramanıza ya da yeniden bir içerik üretmenize çok da gerek yok. E-bülten içeriği için ihtiyaç duyulacak kaynakların büyük bölümünü, aslında diğer iletişim kanallarınızda var olan içeriklerinizi kullanarak bulabilirsiniz. Tabii bu içeriği e-posta pazarlamanın genel kurallarına uyarlayacak şekilde sunmayı unutmamak kaydıyla 😉

Bundan sonraki e-bültenlerinizde içerik kaynağı olarak dikkate alabileceğiniz birkaç öneri sunmak istiyoruz. Bu önerilerden ilham alarak çok daha etkili ve özgün e-bülten içeriği yaratmanız mümkün.

1. Web Siteniz

Web sitenizin, Google Analytics verilerini inceleyin ve web sitenizdeki en önemli verileri en popüler sayfaları belirleyin. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi web siteniz kullanıcılarınızla doğrudan dijital iletişim kurabildiğiniz en önemli alan. Kullanıcılarınızın size ve hizmetlerinize verdiği tepkileri web sitenizde kolaylıkla ölçebilirsiniz. İnsanlar web sitenizde geldiğinde hangi sayfaları geziyor, neleri merak ediyor, hangi anahtar kelimelerle web sitenize gelmiş, hangi kentlerden yoğun trafik alıyorsunuz? Bu verileri kolayca öğrenebilir ve analiz edebilirsiniz. Eğer bu veriler potansiyel müşterileriniz ve sizin pazarlama çalışmalarınız için önem taşıyorsa bunların bazılarını değerlendirip kendi e-bülteninizde kullanmayı düşünebilirsiniz.

2. Blogunuz

Eğer bir blogunuz varsa, en çok okunan, en çok yorum alan, sosyal paylaşımlarda en çok etkileşim alan gönderilerinizi, alın ve kendi bülteninizde onları yeniden düzenleyerek bahsetmeyi deneyin. En çok ilgi çeken konuları e-bülten olarak göndermeniz de yine işinize yarayacak alternatiflerden biri. Okuyucuların yorum bırakabilmeleri ve sosyal kanallarda tekrar paylaşabilmeleri için tekrar e-bültene eklemeyi unutmayın. Gönderinizin aldığı pozitif yorumları da e-bülteninizde vurgulamak yine fazlasıyla işe yarayacak içerik yöntemlerinden biri.

İpucu: Blog açmak, bir şirket için dijital iletişimi sürdürülebilir kılmak için en etkili unsurlardan biridir. Yaptığınız işleri, işinizle ilgili ipuçlarını, kendinizi samimi dille anlatabileceğiniz blog açmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

3. Sosyal Kanallarınızda Konuşulanlar

Türkiye’de genellikle eğlence ya da performans odaklı bakılan sosyal kanallar, e-postalarınız için kaliteli içerik kaynağı olabilir. Bazen işiniz hakkında başkalarının söyledikleri, sizin kendiniz hakkında söyleyeceklerinizden daha ilgi çekicidir. En çok dikkat çeken, en çok etkileşim alan postlarınızı çıkartıp, burada konuşulanlardan ilham alarak kendi e-postanızın içeriğini oluşturabilirsiniz.

İpucu: Yalnızca kendi sosyal ağlarınızda konuşulanlarla yetinmeyin. Sektörünüzle ilgili diğer kaliteli tweet, gönderi ya da diğer sosyal kanal bildirimlerini de takip edin, dikkate alın.

4. Şirket Haberleriniz & Medyada Hakkınızda Çıkanlar

Şirketinizle ilgili PR çalışmalarınız, e-posta içeriğiniz için en değerli kaynaklardan biri olabilir. Günümüzde PR sadece medya kanallarıyla değil, dijital ortamda da yapılıyor. Dijital kanalların en çok performans veren parçalarından biri olan e-posta pazarlama da yine dijital PR yapabileceğiniz alanlardan biri. Şirketinizle ilgili yeni haberleriniz ya da medyada sizinle ilgili yayınlanmış haberler varsa, bunu e-postanıza eklemek faydalı olabilir.

İpucu: Her PR çalışmanız e-postaya koymak için uygun olmayabilir. E-posta listenizde yer alan insanların duymak isteyeceği haber ve yayınları paylaşmaya dikkat edin.. Aksi halde sırf elinizde var olduğu için bunları e-posta içeriğine dahil etmeyin.

5. Sektör Haberleri & Etkinlikler

Şirketinizin yer aldığı sektörde, her sektörde olduğu gibi sürekli yeni gelişmeler, yeni istatistikler ortaya çıkıyor. Bülteninize sektörünüzde gelişen haberleri ve etkinlikler eklemek e-posta okuyucularınız için ilgi çekici olabilir. Çoğu kişi her konuya hakim olacak zamana sahip değildir, bu yüzden kaliteli haber ve etkinlik bilgisi için bir kaynak olabilirseniz, bu alıcılarınız tarafından dikkate alınacaktır.

6. Destek Ekibinize Gelen Sorular

Sosyal medya ve blog postlarınıza gelen yorumlarda olduğu gibi destek personelinize gelen sorular aslında e-posta içeriğiniz için ilham alabileceğiniz en önemli kaynaklardan biri. İnsanların destek ekibinize sorduğu soruları derlemeye çalışın. E-postanızda ürün bilgisi, soru&cevap, sıkça sorulan sorular ya da gelen destek sorularınızı artıracak diğer içerikler için bir alan yaratın ve yarattığınız içerikleri, müşterilerinizle e-posta yoluyla paylaşın. E-bülteninizi aynı zamanda müşterilerinizi eğitecek bir yol olarak kullanmak, okurunuz için katma değer yaratacağından, müşteri sadakatinin daha fazla gelişmesine neden olacaktır.

7. Satış Ekibinizin Geri Bildirimleri

Satış ekibiniz, müşterilerinizle en fazla etkileşimde bulunan insan kaynağınız. Satış ekibinizden alacağınız geri bildirimleri, e-bülteninizde vurgulayabilirsiniz. En çok sorulan sorular, hakkınızdaki bilgiler, çözüm önerileriniz gibi pek çok konu satış ekibinizin müşterilerinizle sohbet ettiği konular olabilir. En çok konuşulan ya da merak edilen konuları derleyip, e-postanıza ekleyebilirsiniz. İnsanların özel bir konuya ilgi duyduğunu bilirseniz, bunun faydalarını öne çıkarmak, e-bülteniniz için ilgi çekici bir içerik sağlayabilir ve daha fazla müşteri ve satışa yol açabilir.

8. Hazırladığınız Videolar

İşiniz için doğal olarak pek çok pazarlama materyali üretiyorsunuz. Bunlardan biri de zaman zaman videolar oluyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere videolar, özellikle Türkiye’de çok fazla tüketiliyor. E-postanıza, listenizdeki insanların hoşlanabileceğini düşündüğünüz videolarınızı eklemeyi deneyin. Çok daha yüksek geri dönüşler alabileceğinize emin olabilirsiniz.

İpucu: Videonuzu, e-postanıza doğrudan yüklemek yerine link ve küçük resim olarak ekleyin. Video hem birçok e-posta yazılımına yerleştirilemediğinden hem de yüksek alan kapladığından e-postada açılamayabiliyor. Link ekleyip, web sitenize göndermek, kullanıcıların aynı zamanda asıl hedefiniz olan web sitenize gitmesini sağlar.

Gördüğünüz gibi, e-posta bültenlerini hazırlamak için çok çeşitli kaynaklardan beslenebiliyorsunuz. Size önerimiz farklı içerik kaynaklarını kullanmayı deneyin ve A/B testleri yaparak işinize en çok yarayanı bulmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?
Google AdWords Kampanyalarında Başarısız Olmanızın 6 Nedeni
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Tasarımında Kesinlikle İşinize Yarayacak 8 Temel İpucu

E-posta pazarlamanın dijital pazarlama kanalları arasında en etkili yöntem olduğundan defalarca bahsetmiştik. Elbette en etkili yöntem olması sadece e-posta gönderip,...

Kapat