E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Abonesi Nasıl Arttırılır?

Yüksek geri dönüşüm oranı ve düşük maliyetlerle hızlı bir şekilde büyük kitlelere erişebilmek adına, birçok işletme e-posta pazarlaması yapmayı tercih ediyor. Hedef kitlesine masrafsız ve zahmetsiz bir şekilde ulaşmayı sağlayan e-posta pazarlaması, diğer pazarlama yöntemlerine göre firmalara çok daha yüksek iş başarısı sağlıyor.

Hubspot’un yaptığı araştırmaya göre; perakende pazarlama profesyonellerinin %80’i müşteriyi elde tutmak için e-posta pazarlaması yapmanın çok etkili bir yöntem olduğu kanısında. Dahası, insanların %77’si izin bazlı pazarlama mesajlarını e-posta yoluyla almayı, Y kuşağının %73’ü ise iş iletişimini e-posta yoluyla almayı tercih ediyor.

Yani doğru e-posta pazarlama yapmanın gücü, firmalar için yadsınamaz nitelikte.  

Peki doğru e-posta pazarlaması yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Hızlı bir şekilde çok daha fazla e-posta abonesine sahip olmanın yollarını gelin beraber öğrenelim! 

Temel Kurallar

Özellikle konu e-posta aboneliği olduğunda, kullanıcılarınız için işleri basit tutmak önemli bir püf noktasıdır. Aboneliği arttırmanızı sağlayacak temel kuralları sizler için derledik:

 • Yalnızca e-posta bilgisi talep edin.
 • Sitenizde e-posta abonelik ikonunu yerleştirdiğiniz yerde başka ikon/görsel bulundurmayın
 • Etkileşimli buton ve geniş alan kullanın, e-posta abonelik ikonunuzun göz alıcı olduğundan emin olun.
 • Kişiselleştirme yapın.
 • Gizlilik garantisi verin.
 • Yanlış yazılmış e-posta formatlarını düzeltme araçlarını kullanın.
 • Abonelik kutusunun her zaman göründüğünden emin olun.
 • Mutlaka abonelik onay mesajı gönderin.

 

Hedef Kitlenizin Dikkatini Çekin

Abonelik arttırmanın altın kurallarından ilki, hedef kitlenizin dikkatini çekip, onları harekete geçirecek bir tasarım yaratmaktır. Online etkileşimlerde kullandığınız renkler, emojiler veya butonlar hedef kitlenizin dikkatini çekecek şekilde dizayn edilmelidir. 

E-posta pazarlamasında etkileşimli butonları kullanarak, abone adaylarınızla iletişime geçmeniz oldukça etkili bir yöntemdir! Örneğin kırmızı bir butonun üstüne fare ile gelindiğinde yeşile dönmesi kullanıcılarda trafik işaretleri gibi dur ve geç hissiyatı yaratabilir. Kullanıcı böyle etkileşimli bir butona içgüdüsel olarak tıklayacak ve etkileşimi tamamlayacaktır.

eposta abone sayısı mailing list

Blog Yazılarınıza Abonelik Formu Ekleyin

E-posta pazarlamasında blog yazılarınızı kullanmak, sundukları değer önerisiyle abone sayınızı arttırmak için kullanabileceğiniz önemli araçlardan biridir. 

İçeriklerinizi okumak için sayfanıza gelen ziyaretçileriniz için blog sayfanıza abonelik formu ekleyerek onları abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

Pop-Up’ları Kullanın

Pop-up’lar hala büyük kitleleri etkileyebilen yöntemler arasında yer alıyor. Hatta bazı firmaların başarılı pop-up stratejileriyle binlerce abone kazanımı olduğunu söylemek isteriz.

 Başarılı bir pop-up yaratmanın sırlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Etkili ve canlı bir pazarlama metni oluşturmak
 • Görsel olarak göz alıcı içerik oluşturmak
 • Markalama yapmak (marka logosu, imzalaşmış söylem vb. kullanmak)
 • Eylem çağrısında bulunmak (butonu etkileşimli hale getirin
 • Kullanıcıyı cezbedecek değer önerisi sunmak(kullanıcıyı e-posta adresini vermeye teşvik etmek)

A/B Testlerini Mutlaka Uygulayın

E-posta pazarlamada kampanyalarınızın başarısını ölçmenin en etkili yollarından biri A/B testi yapmaktır. E-posta pazarlaması için uzun yıllar ve yüksek bütçeler ayırsanız da A/B testi yapmadan verdiğiniz eforun başarısını ölçümleyemezsiniz. A/B testi e-posta pazarlama başarınızı koruyan ve oldukça fazla zaman ve paranın sizde kalmasını sağlayan bir yöntemdir. Her blog, web sitesi ve portal farklıdır ve hatta en iyi stratejiler sizde işe yaramayabilir. Fakat kampanyalarınızı abone kazanmak için optimize etmek hedefinize ulaşmanın net yoludur.

E-postalarınızın verimliliğini A/B test kullanarak ölçümleme yapabilir, en etkili içeriği kullanarak e-posta abone sayınızı arttırabilirsiniz.

Sürekli Bağlantıda Kalın

E-posta pazarlamasında aboneliği arttırmanın en önemli yollarından biri elbette sürekliliktir. Hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler gönderip, kendinizi hatırlatarak sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:
Müşteri Destek Merkezimize En Çok Gelen 9 Soru
Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 10 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamasında Asla Yapılmaması Gereken 5 Hata

Doğru e-posta pazarlaması, her zaman için kolaylıkla yapılamayabiliyor. Yalnızca e-posta pazarlamaya yeni başlayanlar değil, konunun uzmanı dahi olsa, her şirket...

Kapat