E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Açılma Oranınızın Düşüşe Geçmesinin 7 Nedeni

Herhangi bir üyenin, markanız tarafından gönderilen e-postalara karşı zamanla ilgisini kaybedeceği bilinen bir gerçektir. Bu durumun oluşmasının arkasında gelen kutusuna düşen mesajlarınızı tanımayan üyelerden, markanıza güvenmeyi bırakan üyelere; artık alıcılar için ilgi çekici olmayan içeriğinizden, ‘konu’ satırlarınıza kadar pek çok sebep olabilir. Aşağıda tüm bunlara yol açan 7 nedeni, daha sağlıklı e-posta pazarlama iletişimi kurabilmeniz için neler yapabileceğinizi ve açılma oranlarınızı artırmanın yollarını okuyabilirsiniz.


1- E-postada Tanınmayan ‘Gönderen’ Adresi

E-postanız gelen kutusuna düştüğü anda üyenizin ilk göreceği şeylerden biri de ‘gönderen’ adresidir. Bu nedenle gönderen adresinizin istikrarlı olması ve üyeleriniz tarafından tanınması önemlidir. Gönderdikleri her e-postanın gönderen adresinde farklı isimler kullanan markalar bulunuyor. Oysa marka için anlamlı olabilecek bu durum, aslında müşteri için hiçbir şey ifade etmez. Örnek vermek gerekirse; karşılama e-postalarınızda CEO’nun ismini, bültenlerinizde markanızın bir departmanının ismini, şifre hatırlatması gibi işlemsel (transactional) e-postalarda ise bambaşka bir isim kullanıyorsanız üyelerinizin kafası karışacaktır. Gönderen adresinde istikrarlı olmak (örneğin sadece şirketinizin ya da markanızın ismini kullanmak) üyelerinizin gelen kutularına düşen e-postaları kolaylıkla ayırt etmesini, mesajın kimden geldiğini anında anlamasını ve gönderdiğiniz iletileri açarken kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.


2- Etkisiz E-posta Konu Başlıkları

Konu başlıkları üyenizin dikkatini çekmek ve “aklını çelmek” için ilk şansınızdır. Ve inanın bu sadece birkaç saniye alır. Bu nedenle konu satırınız alıcıların ilgisini hemen çekmeli, onları mesajı açmaya, okumaya ve harekete geçmeye ikna etmelidir. Eğer sıkıcı, ilgi çekmeyen bir konu satırınız varsa, üyeler muhtemelen sizin e-postanızı pas geçecek, gelen kutularındaki bir sonraki postaya yöneleceklerdir. İlgi çekici ve harekete geçmeye teşvik edici bir konu satırı oluşturarak, hak ettiğiniz açılma oranını elde edebilirsiniz. Mobil cihazlarda kesintiye uğramamaları için anahtar kelimeleri konu satırının başında kullanın. Farklı uzunluklarda konu satırları deneyerek, hangisinin doğru olduğuna karar verin. Aynı zamanda alıcılar üzerinde hangisinin daha iyi yankı uyandırdığını görmek için şirketinizin ve markanızın ismini ayrı ayrı test edin.


3- E-posta Teslim Sorunları

Açılma ve tıklanma oranlarınızda bir düşüş fark ettiyseniz, bir teslim sorunu söz konusu olabilir. Eğer gönderdiğiniz iletiler üyelerinizin istenmeyen posta kutularına düşüyorsa, bırakın açılmayı ya da okunmayı, bu kişiler e-postalarınızı görmüyor bile olabilirler. Sonuçta birçok insan istenmeyen posta kutusunu kontrol etmez. E-postalarınızın gelen kutusuna düşmesi için IP ve domain itibarınızı temiz tutmak, aktif ve ilgili üyelerden oluşan bir listeye e-posta göndermek, şikayet oranını ve bilinmeyen kullanıcı oranlarını düşük tutmak ve spam tuzaklarına düşmenize neden olacak etkenlerden uzak durmak önemlidir.


4- Gereğinden Çok ya da Az E-posta Göndermek

Üyelerinize e-posta kutularını dolduracak kadar, yani çok sayıda e-posta gönderiyorsanız, alıcılar bu durumdan yorulabilir. Her e-postanın üyelerinizi memnun etmesi önemlidir ve çok sık gönderi yapıldığında memnuniyeti sağlamak zordur. Ekibinizle birlikte gerçekçi bir takvim yapın ve gönderdiğiniz her ilginç mesajda alıcıların akıllarında en ön sırada yer etmenizi sağlayacak doğru zamanlamayı bulmaya çalışın (ipucu: bunun için bazı testler yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz). Örneğin ‘’Her gün e-posta göndermek gerçekten gerekli mi yoksa haftalık özetler daha mı etkili?’’ gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışın. Ayrıca üyelerinizin gönderim sıklığını kendilerinin seçebilecekleri bir tercih seçeneği ekleyin. Unutmayın, alıcılarınıza biraz zaman tanır, gönderdiğiniz her e-postanın değerli olduğunu onların anlamalarını sağlarsanız; bir sonraki mesajınızı almayı dört gözle bekleyecek, her iletinizi büyük bir ilgiyle açmak için sabırsızlanacaklardır.

Buna karşılık, olması gerekenden az e-posta göndermek de açılma oranınızı etkileyebilir. Düzenli bir takvim doğrultusunda gönderi yapmıyorsanız, alıcılarınız e-postalarınızı almak için üye olduklarını unutabilirler. Ayrıca sizden bir e-posta aldıklarında, güvenilir bir gönderici olduğunuzu hatırlayamayabilirler. İlişkilerinizin gelişerek devam etmesi ve her zaman güçlü olması için düzenli aralıklarla müşterilerinizle iletişime geçin. Üyelerinize daima onları ilgilendiren içerikler gönderdiğinizden emin olmak isteseniz de, ayda en az bir kere e-posta göndermeyi ihmal etmeyin. Örneğin her ayın ilk Pazartesi ya da Çarşamba günü gibi düzenli bir takvim doğrultusunda gönderi yapmak, markanızın alıcıların aklında yer etmesini sağlayacaktır. Bu da sizden bir e-posta aldıklarında kim olduğunuzu hatırlayacakları, özel bir hizmet ya da ürün almak istediklerinde akıllarına ilk olarak markanızın geleceği anlamına gelir.


5- Yankı Uyandırmayan E-posta İçerikleri

Üyelerinize, hedefe yönelik yani onların ilgisini çekebilecek konularda içerik göndermek önemlidir, aksi taktirde ilgilerini kaybedebilirsiniz. Üyelik formunuza tekrar göz atın. E-postanızı ilk almak istediklerinde, onlara ne gibi vaatlerde bulunmuştunuz? Üye listenizin bir parçası olmakla ne gibi kazançlar elde edecekler? Bu sözleri tuttuğunuza ve her e-mail kampanyasında onlara özel içerikler gönderdiğinize emin olun.  Gönderdiğiniz her e-postada neden listenizde olmaya devam etmeleri ve sizinle bağlantıyı koparmamaları gerektiğini onlara hatırlatın. Ayrıca her üyenizin farklı ilgi alanları ve abone olmak için bambaşka nedenleri olabileceğinin farkında olun. Bir tercih merkezi, en çok hangi konulara ilgi duyduklarını ve e-postalarından ne beklediklerini üyelerinize sormanızı sağlayacaktır. Her üyenizin kendisine ilgilendiren bir e-posta aldığından emin olmak ve bir sonraki iletinizi dört gözle beklemesini sağlamak için bu bilgiyi kullanın.


6- Markaya Genel Güvenin Kaybı

Markanızın genel anlamda değerinde düşüşe neden olabilecek olaylar yaşadıysanız, üyeleriniz markanıza duydukları güveni kaybedebilir ve e-postalarınızı açmaktan rahatsızlık duyabilirler. Bu durumda onların güvenini geri kazanmak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bilgilerinin korunduğundan emin olmalarını sağlamak için ne yaptığınızı üyelerinize açıklayın. Yasal e-postalarda karşılaşabilecekleri kişiselleştirilmiş görüntüler ve belgeler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayın. Herhangi bir e-postada markanızın asla kişisel bilgi talep etmeyeceğini garanti edin ve dolandırıcılığa yönelik bir e-postayı nasıl ayırt edebilecekleri konusunda onlara bilgi verin. Ayrıca bu tarz bir e-posta aldıklarından şüphelendiklerinde, arayabilecekleri özel bir telefon numarası temin edin.


7- Aktif Olmayan E-posta Kullanıcı Listesi

Etkin olmayan üyelerden oluşan bir e-posta listesine gönderi yapıyorsanız, örneğin sizde kayıtlı e-posta adreslerini artık kullanmayan kişilere e-posta gönderiyorsanız, açılma oranlarınızın düşük olacağından emin olabilirsiniz. Sonuçta gönderdiğiniz e-posta adresini kullanan birisi yoksa, e-postalarınızın açılmasını nasıl bekleyebilirsiniz ki? Bu nedenle devamlı olarak üyelerinizi tekrar size bağlayacak kampanyalar yürütün. E-postalarınızı almak isteyecek; onları açmak, okumak ve bu yönde harekete geçmek için zaman ayıracak aktif bir listeye gönderi yaptığınızdan emin olmak için üye listenizde rutin temizlikler yapın. Böylelikle eski adresler ISP’ler tarafından geri dönüştürülebilir spam tuzakları olarak kullanılmak üzere geri alındığından, listenizin spam tuzaklarından korunmasını da sağlayabilirsiniz. İlk adım olarak, üyelerinizden kaç tanesinin son altı ayda e-postalarınızı açmadığı, tıklamadığı ya işlem yapmadığı konusunda listenizde bir sorgulama yapın. Sonrasında bu üyelere yeniden ulaşmanızı ve onları geri kazanmanızı sağlayacak bir strateji geliştirin. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa, faal olmayan üyeleri size geri kazandırmak, çürük elmaları ise temizlemek konusunda size yardımcı olacak, Related Digital‘in üye kazanım projelerinden yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Google Adwords’te Negatif Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?
Sunumlarınıza Eklemek İsteyeceğiniz E-posta Pazarlamayla İlgili 15 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Kullanıcıların Üyelikten Çıkmasının 5 Sebebi

Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyasından bahsedebilmek için, e-postalarınızın yerine ulaşması ya da bütün kullanıcıların açıp okuma veya tıklamaları yeterli değildir....

Kapat