E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Açılma Oranları Nasıl Geliştirilir?

E-posta pazarlaması, dijital pazarlama dünyasında zaman-verim açısından ürün ya da hizmetlerin tanıtımı için kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. E-posta pazarlama çok etkilidir ancak etkisini göstermesini sağlayacak en önemli unsur, alıcılar e-postayı açtıklarında geçerlidir. Eğer alıcılar “sil” butonuna basarsa veya daha da kötüsü “spam” olarak işaretlerse, bu durum sizin e-posta kampanyalarınızı okunmayan ve doğal olarak verimsiz hale dönüştürebilir. Açılma oranları, e-posta pazarlama performansınızı değerlendirmeniz açısından en önemli faktörlerden biri. Gönderdiğiniz e-posta kampanyalarının açılma oranını artırmanız için en etkili ipuçlarını beraberce öğrenelim.

İçerik Çeşitliliği Sunun

Bu satırları okuyan herkes gibi tüm insanlar da pazarlama bombardımanı altında. Nasıl siz de, size aşırı reklam yapılmasından ya da bir şeyi satın almanız için üzerinize fazla düşülmesinden hoşlanmıyorsanız, pazarlama yaptığınız diğer insanlar da hoşlanmıyor. Kısacası çok fazla ürün satışı odaklı e-posta pazarlama iletişimi kurarak abonelerinizi bunaltmayın. Hizmetiniz ya da ürünleriniz için e-posta ile tanıtım yapmanızda doğal olarak bir sakınca yok, ancak bilgilendirici içerik ve tanıtıcı içerik arasındaki dengeyi iyi sağlamanız gerekmektedir. Örneğin yaptığınız genel e-posta pazarlama kampanyasında, sadece ürün odaklı içerikler önermeyin. Aynı zamanda kullanıcıya sizin ürün ya da hizmetlerinizle ilgili katma değer sağlayacak içerikler de sunmaya çalışın.

Kampanya e-postaları dışında pazarlama otomasyonunuz sayesinde de yapabileceğiniz içerik çalışmaları bulunuyor. Diyelim ki bir müşteriniz sizden elektrikli süpürge satın aldı. Müşterinize sipariş ulaştığı anda, o ürünün nasıl kullanılacağı hakkında faydalı bir tavsiyesi sunmanız, her şeye rağmen kullanamadıysa servis bilgilerini de iletmeniz, müşterileriniz ile markanız arasındaki bağı sağlamak ve içerik çeşitliliğini artırmanın kolay yollarından biri. Üstelik bu sayede, müşteriniz gönderdiğiniz e-postaları genel olarak daha değerli bulacak ve yeni değerli bilgilere ulaşabileceği beklentisiyle gönderdiğiniz e-postaların açılma oranı da artacaktır.

Dinamik içerik; çeşitlilik ve müşterilerin tam olarak ne görmek istediğini anlamak açısından kullanılan önemli yöntemlerden birisidir. Örneğin abonelerinize coğrafi konum bazlı e-postalar göndermek isteyebilirsiniz. Dinamik içeriği kullanarak Muğla’daki müşterilerinize, Muğla mağazanızla ilgili tanıtım e-postasını; Kırklareli’nde yaşayan müşterilerinize de Kırklareli mağazanızla ilgili tanıtım e-postasını gönderebilirsiniz. Bu yöntem, tek bir e-posta kampanyasıyla bile farklı abone tiplerine, yerinde bilgi ve doğru hedeflenmiş içerik gönderimini sağlar. Bu tamamen sizin kullanıcılarınızın dikkatini maksimize etmenizle ile ilgilidir. 

Kısacası, sürekli olarak alakalı ve doğru içerik gönderimi abonelerinizin daha çok ilgisini çekecektir ve abone doğal olarak bir sonra gönderdiğiniz e-postanın değerli olduğu varsayıp açmaya yönelecektir.

Bilinir Bir Gönderici Adresi Kullanın

Pazarlama e-postaları oluşturulurken, alıcının bildiği (en azından bilmesi gerektiği) e-posta adresleri kullandığınızdan emin olun. Alıcılar gelen e-posta adresini tanımıyorsa genellikle “spam” olarak işaretleme eğilimindedir. Kullanıcılar kimden geldiği belli olmayan e-postaları giderek artan virüs, kötü amaçlı yazılım ya da dolandırıcılık korkusuyla açmaktan çekiniyor. Sonuç olarak, e-postalarınızı gönderirken, bilinir bir adres kullanarak göndermek, e-posta açılma oranını artıracaktır.

Kişiselleştirilmiş E-posta Gönderin

E-postaların açılma oranını arttıracak en etkili yöntemlerden birisi de e-postaların kişiselleştirilmesidir. Diğer bir deyişle, kullanıcıların isimlerinin, coğrafi konumlarının ya da sipariş geçmişlerinin neler olduğu baz alınarak e-postalar oluşturmak gerekir. Binlerce müşteriniz ya da listenize kayıtlı aboneniz varken, bu bilgileri manuel olarak eklemeniz mümkün değil. Coğrafi konum, cinsiyet, doğum günü gibi temel listeler yaratarak, e-postalarınızı otomatik olarak kişiselleştiren pazarlama platformları kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, kendi kişisel bilgileri ya da isimlerinin yer aldığı, kendilerine yönelik e-postaları açarken doğal olarak daha güvende hissederler.

Yapılan araştırmalara göre kişiselleştirilmiş pazarlama e-postaları, kişiselleştirilme yapılmamış kampanya e-postalarına göre %30 civarında daha fazla tekil açılma oranına ve %40 civarında daha fazla tekil tıklanma oranına sahiptir. Etkileşim oranı açısından bakarsak; kişiselleştirilmiş e-postalar, kişiselleştirilmemiş e-postalara göre 2 kat daha fazla etkileşime sahiptir.

İpucu: euromessage dijital pazarlama platformu e-posta listenizi kolayca kişiselleştirebilmenizi ve segmente edebilmenizi, ve yarattığınız gruplara özel otomasyonlar oluşturabilmenizi sağlıyor. 

İlgi Çekici Konu Satırı Oluşturun

Konu satırı, abonelerinizin gönderdiğiniz e-postayla karşılaştıkları ilk andır. Alıcıların e-postayı açıp açmamasında konu satırı en önemli rolü oynar. Eğer konu satırı belirsiz, alakasız veya spam gibi gözüküyorsa, alıcı gelen e-postayı okumayarak, silerek ya da daha kötüsü spama basarak sonraki e-postalarına ilerler. Konu satırında kullanabileceğiniz indirim, kampanya, fırsat gibi işe yarayan pek çok temel sözcük bulunuyor. Sözcükler elbette önemli ve abonelerin alıştığı sözcükleri görmeleri hoşlarına gidecektir. Ancak genel olarak gönderdiğiniz konu başlığının abonenizde, o e-postayı okuduğunda değer katacağı hissini oluşturmanız gerekiyor. Konu satırında neyin işe yaradığını ya da neyin işe yaramadığını anlamak için en az 2 farklı konu satırı oluşturarak sürekli A/B testi yapmanızı öneriyoruz. 

Gönderdiğiniz e-postalarınızın açılma oranlarını etkileyen temel faktörler bunlar. Elbette bunların dışında e-posta gönderim hizmeti aldığınız şirketin hizmet kalitesi, listenizin izinli olması, gönderim sıklığı gibi e-postalarınızın açılmasını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Yaptığınız pazarlama faaliyetlerini sürekli analiz etmeniz ve bu analizlere göre aksiyonlar almanız açılma oranınızı geliştirecektir.

İlginizi Çekebilir:
Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik
E-Posta Listenizdeki Abonelerinizi Müşteriye Dönüştürmenin Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Başlayanlar İçin Büyük Veri

Big Data ya da Türkçe tabiriyle Büyük Veri, son dönemde dijital dünyayla ilgilenen herkesin en önemli gündem maddelerinden biri. Büyük...

Kapat