E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Gönderim Raporlarında Dikkat Etmeniz Gereken 14 Metrik

E-posta pazarlamanın sağladığı en büyük avantajlarından birinin de ölçümleme ve analiz olduğundan bahsetmiştik. Belli bir düzeyin üzerinde e-posta gönderim servisi ile çalışıyorsanız gönderdiğiniz e-postalarınızın etkileriyle ilgili detaylı bir rapor sunulur. Bu raporlar yaptığınız kampanyaların etkisinin ne olduğunu anlamaya ve analiz etmenize yardımcı olarak, bir sonraki kampanyalarınızı nasıl kurgulamanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Gönderi raporlarında neler olduğunu ve bu metriklerin neler ifade ettiğini kısaca anlatalım.

Bilgi: euromessage dijital pazarlama platformu e-posta gönderi raporları konusunda dünya standartlarında hizmet sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1- Toplam Alıcı

Kampanyanızı gönderdiğiniz alıcıların sayısı. Alıcı sayısı yüksek olan bir gönderi listesi, tahmin edilenin aksine başarı oranınızın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle toplam alıcı sayısı raporundaki alıcıları derinlemesine incelemek gerekir.

2- Başarılı Gönderimler

Bazı gönderiler seker ya da güvenlik duvarları, spam filtreleri tarafından engellenebilir. Başarılı gönderim, gönderilerinizin kaçının alıcıya ulaştırıldığını ifade eder.

3- Hard Bounce

Ulaşılamayan e-posta adresini tanımlar. Artık kullanılmayan kullanıcı hesapları, işten ayrılma nedeniyle kullanıma kapatılan e-posta adresleri hard bounce olarak raporlanır. Sekme raporlarını dikkatlice inceleyerek, bu tip adresleri gönderim listenizden çıkarmanız gerekir.

4- Soft Bounce

Geçici olarak ulaşılamayan adresleri ifade eder. Sunucu meşgul olduğu için ulaşmayan, inbox dolu olduğu için gönderinizin ulaşmadığı adresleri listenizden çıkarmanıza gerek yoktur. Ancak 4-5 kampanya gönderiminde de soft bounce olarak görünen alıcılar için önlem almanız gerekir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

5- Toplam E-posta Açma Sayısı 

Gönderdiğiniz e-postanın kaç kez açıldığını gösterir. Elde ettiğiniz sayının çok yüksek  olması gönderiminizin hedefine ulaştığını ifade etmez. E-postanızı tek bir alıcı yüzlerce kez açmış olabilir.

6- E-postayı Açan Alıcılar

Kampanyanızı kaç kişinin açtığını raporlar. Bu rapor daha doğru sonuçlar içerir. Yüzlerce kez açılan e-posta kampanyanızın aslında 3 alıcı tarafından açıldığını tespit edebilirsiniz.

7- E-postanın Ortalama Açılma Sayısı

Her bir alıcının kampanyanızı kaçar kez açtığı konusunda fikir edinmenizi sağlar. Normalde alıcı başına 1.5 veya 2 ortalama olması gerekir. Eğer bunun üzerinde bir sonuç ortaya çıkarsa, oldukça ilgi çekici bir e-bülten tasarlamışsınız demektir.

8- Toplam Link Tıklama

E-postanızın aldığı toplam klik sayısını gösterir. Bu rapor ile elde ettiğiniz veri kampanya gönderi sonrası web sitenize ne kadar trafik çekebileceğinizi tespit etmenizi sağlar.

9- Link Tıklayan Alıcılar

Gönderiminizdeki linklere kaç kişinin kliklediğini tespit eder. Diyelim ki 10 kişiye gönderim yaptınız ve 9 kişi gönderinizdeki bir linke birer kez tıkladı. Ama bir alıcı 500 kez tıklama yaptı. Bu rapor size 504 tane link tıklamanın 5 alıcı tarafından yapıldığını gösterir.

10- URL Tıklama

Hangi URL linkine kaç kez tıklandığını gösteren önemli bir rapordur. Çünkü tıklanan URL sayfasının içeriğine göre ziyaretçilerinizin hangi içerik ile ilgilendiğini belirlemenizi sağlar. Böylece ürün broşürüne mi, indirim kampanyanıza mı ya da makalenize mi ilgi duyduklarını tespit edebilirsiniz.

11- Başkalarına Forward Edilme

Bu rapor, gönderinizi başkalarına ileten alıcıları belirler. Daha doğrusu gönderinizin kaç kez forward edildiğini gösterir.

12- Forward Edilen E-posta Açma Sayısı

Kampanyanızın forward edildiği kişilerin kaç kez gönderinizi açtığını tespit eder.

13- Gönderi Listesinden Ayrılanlar

E-posta pazarlamasında takip edilmesi gereken önemli bir veridir. Eğer listeden ayrılanların sayısı %1’in üzerindeyse insanları kızdıracak bir şey yapmış olabilirsiniz. Kampanyanızı tekrar gözden geçirmeniz yararlı olabilir.

14- Olumsuz Geri Bildirimler

Gelen junk e-postalar ile ilgili “Junk Mail” ya da “Spam Mail” bildirimi yaptığınızda servis sağlayıcınıza e-postanın bir kopyası ve bir rapor ulaşır. Servis sağlayıcınız gönderimi yapana “Bu konuda daha fazla geri bildirim alırsam, bundan sonraki tüm e-postalarını engellerim” uyarısında bulunur. Bazı gönderim programları spam geri bildirimlerini belirleyerek, kritik sayıya ulaşmadan bu adresleri listenizden çıkararak bu sorunun önüne geçer.

İpucu: Gönderim listenizin %0,04 kısmının spam bildiriminde bulunması normal olarak kabul edilebilir. Ancak %0,1’in üzerinde bildirim gerçekleşirse sonraki gönderimlerinizin spam olması muhtemeldir.

İlginizi Çekebilir:
Aralık Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 60 Önemli Gün
Web Sitenizi Veri Odaklı Hale Getirmenin 4 Adımı

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Google Adwords Anahtar Kelime Eşleştirme Yöntemleri

Google Adwords hesabının nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili sizinle pek çok yazı paylaştık. Adwords konusunda uzman olmaya doğru ilerleyenler içinse bu yazımızda...

Kapat