E-Posta Pazarlama

E-posta İçeriğini Geliştirmek İçin 5 İpucu

Tasarımı çok iyi bir e-posta şablonu, inandırıcılığı ve marka bilinirliğini geliştirmek için çok önemlidir fakat yalnızca tasarımın iyi olması başarılı olmak için yeterli değildir. Eğer hazırlanan şablonun içeriği müşterilerin ilgisini çekmiyorsa tasarım da önemini yitirir. E-postanızın veya e-bültenin içeriği kampanyanızın başarılı olmasında hayati önem taşır. İçerik sayesinde farkındalık yaratmak, satışları artırmak ya da müşteri sadakati oluşturmak ve müşterilerin size geri dönmesini sağlamak için sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

7 Saniye Kuralı

Okuyucuların bir e-postayı açtıklarında düşünecekleri ilk şey “Bu e-postada benim işime yarayacak ne var?” sorusudur. Sizlerin ise bu soruyu yanıtlamak için yalnızca 7 saniyeniz var.

Genel plan ve şablon e-postalarınızda önemli rol oynar. Markanız ilk bakışta net bir şekilde görülmeli ve içeriğe erişilmelidir fakat yalnızca bu, okuyucuların ilgisini uzun süre tutmak için yeterli değildir. E-postanız ne kadar güzel görünürse görünsün, ilk 7 saniyede ilgiyi çekmek ve devamını sağlamak e-posta içeriğinin başarısına bağlıdır.

İçeriği Geliştirmek İçin Neler Yapmalıyım?

1. Müşterinizi Tanıyın

Kime yazdığınızı bilmek ve uygun içerikli e-postalar göndermek atacağınız en önemli adımlardan biridir. Birbirinden çok farklı özelliklere sahip müşteri bilgisine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle onları doğru segmentlere ayırmalı ve ilgi alanlarına göre gönderim yapmalısınız. Bu ilgi alanlarını belirlemek için e-posta pazarlama araçlarından yararlanabilirsiniz. Müşterilerin internet üzerindeki davranışlarını takip etmek ve eski kampanyalara verdikleri tepkileri analiz etmek onların neye ilgi duyduklarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

2. Kişisel Bir Ses Yaratın

Müşterinizle kurduğunuz iletişimde kullandığınız ton ve mesajınızın kişiselliği marka algısının gelişmesini sağlar. Dolayısıyla müşterilerinize jenerik e-postalar göndermek yerine onları kişiselleştirmeli ve kim olduğunuzu belirtmelisiniz. Böylelikle müşterilerinizle aranızda daha iyi ilişkiler kurabilir ve size güvenmelerini sağlayabilirsiniz ve bu da, onlara sunduklarınıza daha çok ilgi duymalarını sağlar.

3. İçeriği Kısa Tutun

Okuyucunun ilgisini çekmek için sahip olduğunuz 7 saniyeyi doğru kullanmalı ve uzun cümlelerle bu kısa süreyi boşa harcamamalısınız. İçeriğinizin doğru planlandığından ve iletmek istediğiniz mesajların net bir şekilde anlaşıldığından emin olun. Müşterilerin ilgilenmediği konularla ilgili bilgi vermek yerine mümkün olduğu kadar onların ilgisini çekecek içerik oluşturmaya çalışın. Bunun yanı sıra, ne kadar sık e-posta gönderimi yapıyorsanız içeriği o kadar kısa tutmaya önem gösterin.

4. e-posta Kampanyalarınıza Link Ekleyin ve Dönemsel Temalar Kullanın

Oluşturduğunuz e-posta kampanyalarına veya e-bülteninize link yerleştirmek web sitenizin trafiğini artıracaktır. Kendinizi butonlarla ve bannerlarla sınırlamayın. E-postalarınıza stratejik hyperlinkler yerleştirebilirsiniz. Bu linkler sayesinde okuyucuları detay sayfalara aktarabilir ve onlara daha geniş kapsamlı bilgiler sunabilirsiniz.

Ayrıca, e-postalarınızda sene içindeki tatillerle veya değişen mevsimlerle ilgili temalar oluşturabilirsiniz. Bu gibi temalar kullanacağınız e-postalar, hem müşterilerinizle iletişime geçmenize yardım edecek hem de içerik oluşturmanızı kolaylaştıracaktır.

5. Tasarım ve İçeriğin Birbirini Tamamladığına Emin Olun

Doğru içeriği hazırladıktan sonra, görünümün ve stilin iletmek istediğiniz mesajla uyumlu olmasını sağlamalısınız. Paragraflar, grafikler ve chartlar arasında boşluk bırakmayı unutmayın ve e-postalarınıza netlik kazandırın. Font ve arka planda kontrast renkler kullanmanız, metnin daha kolay okunmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Gönderdiğiniz E-Postaların Okunmasını Sağlamanın 4 Kolay Yolu
E-posta Abonesi Nasıl Arttırılır?