E-Posta Pazarlama

E-posta Kampanya İçeriğinde Gözden Kaçan 7 Detay

Dijital pazarlamacılar, e-posta pazarlama programlarında analiz etme, gönderi başarısı ve tasarım gibi kriterler üzerinde daha çok kafa yorsa da, çok az dikkat edilen başlık ve alt başlık kullanımları da kampanyalarınızın can alıcı bileşenleri arasındadır. Gözden kaçan detaylar ve bu detayları nasıl kullanmanız konusunda küçük ipuçları.


1- Üyelikten Çıkma Linki

E-postalarda düzgün bir üyelikten çıkma linki bulundurmamak, antispam kurallarına aykırıdır. Bu nedenle, abonelerinizin e-postada ilk görecekleri şeyin üyelikten çıkma seçeneği olmasını istemeseniz de, bu linki genelde sayfanın en üstüne/görünen net bir noktasına yerleştirmeniz gerekir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Üyelik Güncelleme Linki

Üyelikten ayrılma linkinin yanısıra aynı şekilde üyelik güncelleme linki de eklemeniz faydalı olacaktır. Çünkü bazı aboneler sürekli e-posta almak yerine seyrek e-posta almak isteyebilecekleri gibi, bazı aboneler daha kişiselleştirilmiş seçenekler de tercih edebilirler. Kişiselleştirilme imkanı sunan bir abonelik biçimi daha etkili sonuçlar verecektir.


3- Metin Formatını HTML’ye Dönüştürme

Kullanıcılara e-posta içeriklerini salt metin formatından HTML’ye ya da HTML’den salt metin formatına dönüştürebilme şansı da sunmanız gerekir.


4- Arkadaşına İlet Butonu

‘Arkadaşına ilet’ butonunu sayfanın en üstüne yerleştirmek gibi bir zorunluluğunuz yok. Bununla birlikte abonelerinizin kendi arkadaş çevrelerinde sizin reklamınızı yapmasını istiyorsanız, sayfa başlıkları bu iş için en uygun yerlerdir. Bu butonu ayrıca ileti gövdesinin içine de entegre etmeye çalışın.


5- Web Sayfası Olarak Görüntüleme

Görsellerinizin bloke edilebileceğini ya da mesajınızın içinde bozuk linkler çıkabileceğini hesaba katarak, üst ya da alt başlığınızı, kullanıcıları e-postalarınızı nasıl görüntülemek istedikleri konusunda bilgilendirmek amacıyla da kullanabilirsiniz.


6- Printer Dostu E-posta

Bir e-postanın printerdan çıkış alınabilecek versiyonunun olması, kulağınıza garip gelebilir. Bununla birlikte, e-bülteninizden sonradan okumak üzere çıkış almak isteyebilecek çok sayıda insanın olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu durumda ekstra bir adım atmanın size nasıl bir zararı olabilir ki? Örnek vermek gerekirse; ” Printer çıkışı almak istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın.” 😉


7- Müşteri Hizmetleri/İletişim Bilgileri

E-postanızda müşteri hizmetleri başlığı açıp, alıcılara sizinle iletişime geçebilecekleri bir e-posta adresi ya da sıkça sorulan sorular bölümüne yönlenebilecekleri bir link verebilirsiniz. Bu sayede e-posta kampanyalarınız müşteri destek servisinize de katkı sağlayan parçalardan biri haline gelir. Ayrıca antispam kuralları doğrultusunda iletinizde açık adresinizi de belirtmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:
Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey
E-posta Pazarlamasında Dış Destek Almanızı Gerektiren 6 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlaması Performans Ölçümünde Kullanılan 6 Temel Metrik

E-posta gönderimi, tasarımı ve kodlaması konusunda iyice uzmanlaştınız ve kampanya gönderimine başladınız. Peki e-posta pazarlama performansınızı nasıl ölçeceksiniz? E-posta pazarlama...

Kapat