E-Posta Pazarlama

E-posta Kampanya İçeriğinde Gözden Kaçırmamanız Gereken 6 Detay

E-posta pazarlaması yaparken; tasarımdan metine, linklerden butonlara her bir ayrıntı kampanyaların başarılı olması için önemlidir. Verimli kampanyalar üretmek isteyen dijital pazarlamacıların, e-postalarını hazırlarken gözden kaçırmamaları gereken detaylara ve bu detayları nasıl kullanmaları gerektiğine dair ipuçlarını sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim. 🙂


1- Abonelikten Çıkma Linkini Mutlaka Kullanın

E-postalarda düzgün bir abonelikten çıkma linki bulundurmamak, anti-spam kurallarına aykırıdır. Bu nedenle, abonelerinizin e-postada ilk görecekleri şeyin abonelikten çıkma seçeneği olmasını istemeseniz de, bu linki genelde sayfanın en üstüne/görünen net bir noktasına yerleştirmeniz gerekir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Üyelik Güncelleme Linkine Yer Verin

Üyelikten/abonelikten ayrılma linkinin dışında, üyelik güncelleme linkini eklemeniz de faydalı olacaktır. Çünkü bazı aboneler sürekli e-posta almak yerine seyrek e-posta almak isteyebilecekleri gibi, bazı aboneler daha kişiselleştirilmiş seçenekler de tercih edebilirler. Kişiselleştirme imkanı sunan bir abonelik yöntemi daha etkili sonuçlar verecektir.


3- Metin Formatını HTML’e Dönüştürün

Kullanıcılara e-posta içeriklerini salt metin formatından HTML formatına veya HTML formatından salt metin formatına dönüştürebilme şansı sunmanız, kampanyalarınızın etkisini arttıracak ayrıntılardan biridir.


4- Arkadaşına İlet Butonuna Mutlaka Yer Verin

‘Arkadaşına ilet’ butonunu e-postalarınızda kullanmanız, kampanyalarınızı daha büyük bir kitleye ulaştırma ihtimalizi arttıracak yollardan biridir. Abonelerinizin kendi arkadaş çevrelerinde sizin reklamınızı yapmasını istiyorsanız, sayfa başlıkları bu iş için en uygun yerlerdir. Bu butonu ayrıca ileti gövdesinin içine de entegre etmeye çalışabilirsiniz.


5- Printer Dostu E-posta Kullanın

Bir e-postanın printerdan çıkış alınabilecek versiyonunun olması, kulağınıza garip gelebilir. Bununla birlikte, e-bülteninizi sonradan okumak üzere çıktı almak isteyebilecek çok sayıda insanın olabileceğini de göz önünde bulundurun. Bu durumda ekstra bir adım atmanın size nasıl bir zararı olabilir ki? Örneğin, ” Printer çıktısı almak istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın.” seçeneğini abonelerinize sunabilirsiniz. 🙂


6- İletişim Bilgilerine Yer Verin

E-postanızda müşteri hizmetleri başlığı açıp, alıcılara sizinle iletişime geçebilecekleri bir e-posta adresi ya da sıkça sorulan sorular bölümüne yönlenebilecekleri bir link verebilirsiniz. Bu sayede, e-posta kampanyalarınız, müşteri hizmetleri servisinize de katkı sağlayan parçalardan biri haline gelir. Ayrıca anti-spam kuralları gereğince, iletinizde açık adresinizi belirtmeniz gerektiğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu
[ÖZEL REHBER] E-posta Pazarlama Çalışmalarınızı Test Etmenin Yolları