Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme

E-posta Konu Satırında Emoji Kullanırken Dikkat Edilmesi 6 Detay

Hepimizin de yaygın olarak kullandığı gibi, günlük hayatımızda duygularımızı ya da düşüncelerimizi uzunca bir metinle anlatmak yerine çeşitli emojilere başvurabiliyoruz. Bu yolla, karşımızdaki kişiye iletmek istediğimiz bir mesajı çabuk ve etkili bir şekilde verebileceğimize inanıyoruz. Peki bu emojiler, abonelerinize ileteceğiniz bir e-postanın konu satırını süsleyebilirler mi? Ya da dikkat çekmek konusunda ne kadar etkili olabilirler? E-postada emoji kullanımı pazarlama uzmanları tarafından oldukça tartışılan ve kesin bir kanıya varılamayan bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla mutlaka denemeniz gereken bir şey olup olmadığı hakkında biz de kesin bir şey diyemeyiz, fakat size konu satırınızda çeşitli emojileri kullanmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gerekebilecek birkaç önemli noktadan bahsedebiliriz 😉


1- Bazı E-posta Servisleri Emojileri Desteklemeyebilir

Her ne kadar popüler e-posta servislerinin çoğu emoji sembollerini desteklese de alıcılarınızın hepsi e-postalarınızı bu popüler e-posta servislerini kullanarak açmıyor olabilir. Örneğin, Outlook 2003 ve Lotus Notes gibi çok popüler olmayan ama hala kullanılan servisler de kullanılıyor olabilir. Ne yazık ki bu iki servis de konu satırınız için özenle seçtiğiniz emojilerinizi desteklemeyecektir. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Emojileri Sözcüklerin Yerine Kullanmamaya Özen Gösterin

Tam da konu satırınızda kullanacağınız kelimeleri karşılayan muhteşem emojiler olabilir. Fakat unutmayın ki abonelerinize bir mesaj iletmeye çalışıyorsunuz ve bu mesajı doğru ve kesin bir şekilde algılayabilmeliler. Dolayısıyla, önemli bir sözcüğün yerine ona uygun olabilecek bir emoji kullandığınızda bu, etkileyici ve dikkat çekici olmaktan ziyade vermek istediğiniz mesajın anlamını kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden size önerimiz, emojileri cümle başında ya da sonunda kullanmaya özen göstermeniz. Böylelikle, bazı emoji desteklemeyen istemcilerde, kullandığınız emojiler uygun şekilde görüntülenmediği için endişelenmenize gerek kalmayacaktır.


3- A/B Testleri Deneyin

A/B testlerinin dijital pazarlamada ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Alıcılarınızın, konu satırınızda kullanmayı düşündüğünüz emojilere nasıl bir tepki vereceği konusunda kararsızsanız; tasarımınızdan içeriğinize kadar, yaptığınız küçük değişikliklere karşı abonelerinizin tepkisini ölçmenizde size yardımcı olabilecek A/B testi ile kolayca çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bu yolla, emoji içeren ve içermeyen iki farklı e-posta için yapacağınız bir A/B test, abonelerinizin bu konudaki tepkisini ölçmenizde yardımcı olacaktır.


4- Emojiler Farklı Şekillerde Görünebilir

Her ne kadar çoğu e-posta servisi emojilere destek verse de bazılarında, kullanılan semboller farklı şekillerde gözükebiliyor. Bu da alıcıların kafalarının karışmasına yol açabiliyor. Bu uyuşmazlık için bir örnek vermemiz gerekirse, Gmail’in ve Yahoo’nun web versiyonları ile Gmail ve iPhone Mailin mobil uygulamaları arasındaki görüntülemede ciddi bir farklılık bulunuyor. Kullanılan emoji aynı olmasına rağmen, iki e-posta servisinde de anlaşılmayan bir şekilde farklı gözükebiliyor. İşte bu noktada, emojiler kullanım amacınızın tamamen dışına çıkmış olabiliyor ve az da olsa konu satırında vermek istediğiniz mesajın büyüsünü kaçırabiliyor. 

İpucu: Eğer kullandığınız emojiler e-posta servisi tarafından tanınmıyorsa, tıpkı şöyle (☐) görüneceklerdir.


5- Hedef Kitlenizi Dikkate Alın

Emoji kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri de bunun, yaptığınız işe ve mesajınızı iletmeye çalıştığınız insanlara uygun olması. Şöyle ki, eğer bir B2C markasıysanız ve genç bir kitleye sesleniyorsanız, muhtemelen bu durum kitlenizi cezbedecektir. Fakat potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışan bir hukuk firmasıysanız pek de hoş karşılanmayabilirsiniz. Bu nedenle, emoji kullanırken kendi sesinize ve sesinizi duyurmaya çalıştığınız kitleye sadık kaldığınızdan emin olmalısınız.


6- Süreci Kontrol Edin

Emoji konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir mesele, aboneleriniz ilk aşamada emoji fikrinden hoşlansalar bile sık ve gereksiz bir şekilde kullandığınız zaman rahatsızlık duymaya başlayabilecekleridir. Sonuç olarak, her zaman alıcılarınızın beklentilerini doğru şekilde karşıladığınızdan emin olmalısınız. Bu yüzden emoji kullanım dozajını iyi ayarlamanız ve sonuçları sıkça gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:
Twitter Etkileşiminizi Hızla Geliştirecek Temel Twitter Analytics İpuçları
Google’da Başarılı Mobil Reklamlar Yaratabilmeniz İçin 5 İpucu