E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

E-posta pazarlamayla ilgilinen hiç bir marka, abonelerinin gemiyi terketmesini istemez ama bu maalesef her zaman yaşanır. İster gelen kutusu karmaşasını azaltmak için olsun, ister hayat tarzı ve satın alım ihtiyaçlarındaki değişimler neticesinde olsun, abonelikten çıkma işlemini problemsiz hale getirmek işletmenizin yararına olur.

Kullanıcı dostu abonelikten çıkış seçenekleri olan işlemleri, aynı zamanda başarılı müşteri servisinin de gülen yüzünü gösterir ve markanızla pozitif bir deneyim yaratmış olmasının garantisidir. Öte yandan size de e-posta listenizin çok daha temiz ve verimli olmasının kapısını açar, nitekim daha az spam raporu alırsınız, iletme başarınız artar ve bahsedilme oranlarınızda artış yaşanır. Peki e-posta üyeliğinden çıkış işlemini nasıl kullanıcı dostu yapabilirsiniz, hem de mümkün olduğu kadar çok müşteriye ulaşmayı hedefliyorken?


1- Üyelikten Çıkış Linkini Gizlemeyin

Üyelikten çıkış linkini mümkün olduğunca derinlere saklamak ve bulunmaz hale getirmek, ilk bakışta baştan çıkarıcı gözükebilir. En çok karşılaşılan seçenek onu mesajın en altına koymaktır. Bir bakıma bu geleneksel hale gelmiş olsa da gerçekten listenizi terketmek isteyenler bir şekilde ulaşacaklardır. Bazı markalar link görünümü olmayan üyelikten çıkış seçenekleri kullanmayı tercih ediyorlar. Böyle bir tercihin kimseye faydası yoktur, eğer üyelikten çıkış linkinizi bulunmaz kılarsanız, kullanıcıya sizi spam olarak bildirmekten başka seçenek bırakmazsınız!


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Zor Yollar Yaratmayın

E-posta seçeneklerini değiştirmek için kullanıcının log-in olmasına zorlamayın. Siz, üyelikten çıkış linkine tıklayan müşterinizin e-posta adresine sahipsiniz, kim olduklarını biliyorsunuz. Üyelikten çıkmak isteyenleri zorla log-in olmak yerine ya bir üyelikten çıkış sayfasına yönlendirin ya da e-posta seçenek merkezine.


3- Gönderim Sıklığını İyi Ayarlayın

Müşterilerinize ne kadar sıklıkta e-posta alıp almak istemediklerini sormanın bir zararı olmayacaktır. Öte yandan e-posta gönderim sıklığınız bir çok kullanıcı için üyelikten çıkış sebebi değildir, gönderdiğiniz e-postaların içeriğinin de büyük önemi vardır. Tabii ki sıklık tek başına büyük bir belirsizliktir. Ya müşteri sadece büyük indirimlerden haberdar olmak istiyorsa ya da sadece belli bir ürün kategorisinden? Bu yüzden farklı seçeneklerde abonelikler önermeye çalışın.


4- Gönderim Sıklığını Anlatın

Üyelerinize göndereceğiniz e-posta haftada bir mi, ayda bir mi yoksa herhangi birşey mi? Bunu müşterinizle karşılıklı olarak kesinleştirin. Her şeyi açıkça baştan söylemek ya da süreçte değişikliğe izin vermek en doğrusudur. Sürekli kampanya mesajı almak istemeyen abonelerinize “sadece en iyi kampayaları mı istiyorsunuz?”gibi sorular sorarak, onların ilgisini diri tutmaya çalışın.


5- Üyelikten Çıkış İşlemini Uzatmayın

Bir müşteri eğer sizden e-posta almak istemiyorsa, bunu hemen yapmaya çalışın ve bir daha e-posta göndermeyin. Ancak teknik sebeplerle bir şekilde süreç uzayacaksa, müşteriye üyelikten çıkıştan sonra bunun ne kadar süre aktif olacağını açıkça belirtin. Dediğimiz gibi hemen listeden çıkartabiliyorsanız bu zaten sorun değil ama eğer kullanıcı abonelikten çıktıktan sonra e-posta almaya devam ederse bunu hoş karşılamaz ve spam tuşuna basarak sizin daha zor durumda kalmanıza neden olabilir.


6- Neden Diye Sorun

Eğer müşterilerin neden e-posta aboneliğinden çıkmak istediğini bilmek istiyorsanız bunu onlara sorun. Çıkışa yol açan problemin ne olduğunu öğrenmeye çalışın.


İpucu: Sorularınız net ve kısa olsun. Onlarca soru ve form yerine sadece akla gelebilecek temel sebepleri listeleyin. Diyelim ki içerik kalitesiyle ilgili genel bir rahatsızlık eğilimi görüyorsanız, bu konularda kendinizi geliştirmeye çalışın.


7- Konfirme Mesajı Gösterin

Üyelerinizin yaptığı işlem ne olursa olsun konfirme mesajı göstermek her zaman iyi bir fikirdir. Elbette müşterilerinize abonelikten çıktıkları için teşekkür etmek zorunda değilsiniz ama pasif agresif tonlardan ve sarkastik mesajlardan da kaçının. Örneğin “yeniden geldiğinizi görebilmek için daha çok çalışacağız” türünde daha pozitif bir duyguya sahip mesaj sunun.

İlginizi Çekebilir:
E-Posta Pazarlamada Başarısız Olmamak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey
E-posta Pazarlama İstatistikleri [İNFOGRAFİK]
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, açıkça hedeflenen kitleye ulaşmak ve bu kitlenin dikkatini çekmek için değerli, ilgili ve istikrarlı içerik oluşturma ve dağıtma...

Kapat