E-Posta Pazarlama

E-posta Listenizi Dinamik Tutabilmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Tam ailenizle güzel bir akşam yemeği sofrasına oturduğunuz ya da sevdiğiniz dizinin sezon finalini izlemeye başladığınız sırada, telefon çalmaya başlar. Bu hiç istemediğiniz halde, üstelik hiç de uygun olmadığınız bir zamanda gelen bir satış aramasıdır. Satış elemanı normal bir zamanda ilgilenebileceğiniz bir şey önerse bile, öncelikle telefon numaranızı vermediğiniz halde sizi aradıkları için kendinizi rahatsız edilmiş hissedersiniz ve sinirlenirsiniz. Bu açıdan bakıldığında e-posta pazarlamada da aynı kural geçerlidir. İnsanlara talep etmedikleri halde e-posta göndermek, antipatik olmanıza, internet servis sağlayıcılarıyla başınızın derde girmesine, uzun vadede marka bağımlılığınızın zarar görmesine ve itibarınızın zedelenmesine sebep olur.

İzinli e-posta pazarlama, alıcılar sizden e-posta adres listenize girebilmeyi talep ettikleri takdirde gerçekleşir. Örneğin siz e-posta adresinizi verdikten sonra, favori restoranınız size mönü içeriğini ve özel yemekleri gösteren izinli e-posta pazarlama mesajları gönderebilir.

İzin süreci, her e-posta programının ana kıstasıdır. Daha önce de binlerce kez söylediğimiz gibi e-posta, marka değerinizi artırmak ve gelirinizi yükseltmek için iyi ilişkiler kurmakla ilgilidir. Potansiyel müşterilerinizin ya da alıcılarınızın dolup taşan gelen kutularına izinsiz e-posta göndermek, ilerlemenizi sağlamaz. Müşterilerinize e-posta göndermenin sizin tercihinize bağlı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz. Ancak amacınız izin alarak e-posta pazarlama yapmaksa sizi şöyle alalım 😉


1- İşaretler ve Kutular

Gerçek üyelik müşterilerin kendi istekleri doğrultusunda, kendi iyiliklerine olacağını düşünerek bir kutuyu işaretleyip, üye olmayı kabul etmeleridir. Ayrıca henüz üyelikten çıkmayı kabul etmemiş müşterilerinize e-posta gönderirken de tamamen onların istekleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Başka bir deyişle aboneliği iptal etmeyen ya da ‘e-posta gönderme’ kutusunu işaretlemeyen birisinin üyeliği, aboneliği kabul ettiğini gösteren kutuyu ve ‘e-posta gönder’ seçeneğini işaretleyen birisiyle aynı konumda değildir. Eğer potansiyel bir müşterinizden e-posta göndermek için izin almak istiyorsanız, size öncelikli tavsiyemiz asla onların yerine önceden bir kutuyu işaretlememeniz.

Örnek vermek gerekirse, ilginizi çeken ürünler satan bir firmanın web sitesini ziyaret ettiğinizi düşünelim. Firmanın sattığı farklı ürünlerle ilgili haber almak istiyorsunuz ve bu nedenle firmanın web sitesinde bulanan iletişim formunu dolduruyorsunuz. Tam onaylayacağınız sırada, en altta firmanın e-posta programına özel teklifler ve promosyonlar için üye olmayı kabul ettiğinizi belirten bir kutunun, siz işaretlemediğiniz halde işaretlendiğini fark ediyorsunuz.

Genelde web site ziyaretçileri bu kutunun işaretlenmiş olduğunu fark etmezler ve bilmeden e-posta programına üye olmayı kabul etmiş olurlar. Bu, sorumluluğunun bilincinde bir satıcının kesinlikle yapmaması gereken bir davranış biçimidir. Konu e-posta göndermekse, tüm kontrolü potansiyel müşterilerinizin eline bırakmanız gerekir. Onların sizden e-postayla bilgi almak istediklerini farz etmek ve önceden işaretlenmiş kutularla onları kandırmaya çalışmak ya da bu işaretleri kaldırmak için onların üzerine ekstra yük bindirmek ve zamanlarını almak, ne sizin ne de onların yararınadır. Belki çok daha geniş bir üye listesine sahip olabilirsiniz ama asla iyi ve verimli bir listeye sahip olamazsınız. Yine de bu söylenenlere rağmen sizin tek amacınız sürekli genişleyen bir listeye sahip olmaksa, tamamen aktif üyelere sahip olabilmek için neler yapmanız gerektiğini ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Liste Kayıt Kabulü

Konu abonelerinizden izin almaya gelince, öncelikle bunun çok çeşitli yolları olduğunu belirtelim. Burada hatırlamanız gereken en önemli şey, listenizdeki tüm üyelerin sizden e-postayla haber almak için belirli bir davranışta bulunmaları gerekliliği. Eğer üyelik süreciniz müşterinin gözünde yeteri kadar anlaşılırsa, aboneleriniz sizden ne alacaklarını tam olarak anlayacak ve listenize tek seferde kayıt olmayı kabul edecektir. Bu sistem, kullanıcıların size e-posta adreslerini vermeleriyle, otomatik olarak üye olduklarının kabul edildiği bir yöntemdir. Tek seferde kayıt sürecinde ikinci bir onaya ya da adıma gerek yoktur. Eğer bu yöntemi benimsiyorsanız, üyeliği kabul eden müşterilerinize anında bir ‘hoşgeldin’ mesajı yollayın. Bu hem yanlış adresleri öğrenmenizi sağlar hem de alıcılarınızın e-posta programınızı görmelerine şans tanımış olursunuz. Ayrıca ilişkiniz henüz tazeyken, müşterilerinizin kafasındaki firma algınızı da pekiştirmiş olursunuz.


4- Var Olan İlişkileri Kullanmak

Potansiyel müşterilerinizle eskiye dayanan bir ilişkiniz varsa, onlara bir kereye mahsus olmak üzere e-posta listenize katılma fırsatı tanıyan bir mesaj gönderebilirsiniz. Eğer izin almayı başarırsanız, onlara gönderim yapmaya devam edebilirsiniz. Ama onlarla ilişkiniz size, asla onlara sürekli e-posta gönderme hakkı tanımaz. Bu nedenle, bu insanları e-posta veritabanınıza eklemeden önce, mutlaka onlardan izin almaya çalışın.


5- Eski Listeler

Eğer uzun zamandan beri var olan tozlanmış bir listeniz varsa ve sonunda eski e-posta pazarlama programınızı revize etmeye karar verdiyseniz, abonelerinizin ya üyeliği tekrar onaylamalarını sağlayın ya da onlara üyelikten çıkmaları için şans tanıyın. Onları tekrar kendinize bağlamak tamamen size kalmış olsa da dürüst ve açık olmak her zaman olumlu bir adımdır. Hatta çoğu zaman çok daha iyi ve güncellenmiş bir kullanıcı veritabanına sahip olmanızı sağlar. Onlarla tekrar iletişim kurarken şu cümleleri kullanabilirsiniz:

“Uzun bir süredir bizden haber almadığınızın farkındayız. Fakat e-bültenlerimizde bizi heyecanlandıran çok sayıda yenilik yaptık ve bu gelişmeleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Daha önce e-posta programımıza üye olmuştunuz ama uzun zamandan beri bizden haber alamadığınız için sizin gibi değerli müşterilerimizden yeni haber ve teklifler hakkında e-posta almaya devam etmek istediğinize dair onay almak istiyoruz. Bu e-postalar almaya devam etmek istiyorsanız, lütfen profilinizi güncellemek için burayı tıklayın.”

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamada Segmentasyonun Önemi
E-posta Pazarlama Performansınızı Karşılaştırmalı Olarak Ölçmek İçin İzlemeniz Gereken 4 Adım
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-Posta Pazarlamadan Daha Fazla Verim Alabilmek İçin Denetlemeniz Gereken 8 Detay

E-posta pazarlama yaparken, kampanya ölçümlerinizi incelemek ve e-posta veritabanınızı segmentlere ayırmak konusunda çalışmalar yapmanızın yanında, e-postalarınızın genel görünümünü de sık aralıklarla...

Kapat