E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Listenizi Genişletmeniz için 7 İpucu

Blogumuzda e-posta pazarlama alanında başarılı olabilmek ya da verimliliği artırabilmekle ilgili pek çok konudan bahsediyoruz. Segmentasyon, kaliteli içerik, doğru liste, izinli liste, teknoloji, spam gibi pek çok faktör e-posta pazarlamada başarılı olmayı etkiliyor. Pek tabii bunlar önemli ancak e-posta pazarlamaya başlayabilmeniz için en önemli faktör, bir e-posta üye listesine sahip olmanız ve bu listeyi genişletebilmeniz.

Kabul edelim ki e-posta pazarlamacıları için listelerin genişletmesi her zaman en büyük önceliktir. Başarılı bir liste için gereken temel ögeler:

  • En önemli unsur, e-postalarınızın ilgili içerikler sunmasını sağlamak ve gelecekteki üyelerinize insan gibi davranmaktır.
  • Bir e-posta üyelik stratejisini tanımlarken, üyeniz olmasını istediğiniz kişilerin bakış açısından bakmaya çalışın. Onlar ne istiyor? İhtiyaçları nelerdir? Tercih ettikleri iletişim kanalları hangileridir?
  • Onları dinleyin, sorular sorun ve gelecekteki üyelerinizin kendi adlarına karar verebilecekleri bir tercih merkezi yaratın. Örneğin istediğiniz hedef gruplarını belirlemek için sosyal medyayı gözlemleyebilir, araştırmalardan ve yüz yüze iletişimlerden yararlanabilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz tüm bu bilgileri birleştirebileceğiniz entegre bir yaklaşıma ihtiyacınız olduğu çok açıktır.
  • Mevcut üyelerinizin de listenizi genişletmede çok önemli bir rolü olduğunu unutmayın. Mevcut üyelerinize gönderdiğiniz e-postalara, arkadaşlarını veya meslektaşlarını dahil etme olanağını ekleyin. Sosyal medyanın her geçen gün daha etkili olduğunu dikkate alarak, bu e-postalara sosyal paylaşım araçları da ekleyebilirsiniz.

E-posta listenizi genişletmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Kişilerin e-posta listenize üye olmasını sağlarken tek bir form kullanmayın

Yeni üyeleri çekmek için web sitenizdeki bütün formları kullanın, ancak bunu yaparken kullanıcıya duyuru göndermek için izin alma sürecine ilişkin kurallara muhakkak uyun. Örneğin tanıtım belgelerini indirirken, etkinlikler, geri besleme, destek biletleri, e-ticaret vs. için kaydolurken üyelere, e-postalarınıza üye olma seçeneğini de sunabilirsiniz.

Web sitenizin her sayfasına mini bir form eklemeye çalışın

Bu formu daha “genel” bir üye olma sayfasının üzerine ekleyebilirsiniz. Bu mini forma, çok fazla bilgi talep etmeden, e-postalarınızın bir örneğini ve gizlilik politikanızı gösteren bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Çok fazla bilgiyi aynı anda talep etmeyin

Bir kullanıcı e-postalarınızı almak için kayıt yaparken, bu aranızdaki ilişkinin de başlangıcıdır. Bir ilişkide, her şeyi bir anda öğrenemezsiniz. Tabi ki bu kişinin e-posta bilgisini isteyeceksiniz ama ilk aşamada ağırlıklı olarak kullanıcı ile ilgili temel bilgileri almaya çalışın ve daha sonraki etkileşimlerinizde kullanıcıdan kendisiyle ilgili ek bilgileri isteyin.

Güven yaratın, seçenekler sunun ve net olun

İnsanlar durduk yere e-posta adreslerini herkesle paylaşmazlar. Bu nedenle e-postalarınıza üye olunması için onlara bir nevi kendinizi “satmanız” gerekir. E-postalarınızda ne tür içerikler sunulduğunu anlatarak ve onlara farklı seçenekler sunarak (örneğin frekans, zamanlama ve içerikle ilgili seçenekler), arşivlerinize ulaşmalarını sağlayacak bağlantılar kullanarak, gizlilik politikanızı ve üye olacakları sayfaları onlara göstererek doğru beklentileri yaratmaya çalışın.

E-posta listenize üye olarak sağlayacakları avantajları açıklayın

İlgili içerikle veya bir tanıtım belgesi ile bir avantaj sunulabilir. Bu avantajı sadece yeni üyelerinize sunmakla kalmayın ve arada bir eski üyelerinizi de şımartmayı unutmayın ki üyeliklerini sonlandırmasınlar.

Üye olma sürecini olumlu bir deneyime dönüştürün

E-postalarınızı göndermek için söz konusu internet kullanıcısının iznini aldıktan sonra işiniz bitmez. Kendisine profesyonel bir teyit mesajı gönderin, teşekkür sayfası hazırlayın; ve tüm bu sürecin gerçekleştirmeye değer ve kolay olduğundan emin olun.

Üyelerinizden öğrenin

Üyelerinizi çok hızlı bir şekilde kaybediyorsanız, e-postalarınızı gönderebileceğiniz yeni üyeler elde etmenin de bir anlamı yoktur. Üyeliklerini sonlandıran kişilere bunun nedenlerini sorun. Onlara belki daha farklı kanallardan ulaşabilir, farklı içerikler sunabilir veya iletişim frekansınızı azaltabilirsiniz.

E-posta üyelik listesi hazırlamak kolaydır. Bunun için sadece insanları dinlemeniz, onların bakış açısından bakmanız, onlara değerli özellikler sunmanız ve tüm üyelik sürecini zevkli hale getirmeniz yeterlidir.

İlginizi Çekebilir:
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?
E-ticaret Performansınızı Geliştirmek İçin Sosyal Medyadan Yararlanabileceğiniz 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamasında Dış Destek Almanızı Gerektiren 6 Neden

E-posta pazarlamacıları hazırladıkları e-posta kampanyalarının değerini azamiye çıkarmak isterler, fakat çoğu pazarlamacı istediği sonuca ulaşacak kampanyalar üretebilmek için yeterli bütçe,...

Kapat