Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

E-posta Listenizi Segmente Edebilmeniz İçin 5 Kolay İpucu

E-posta abone listenizin segmentasyonunun ne kadar değerli olduğundan pek çok yazımızda bahsettik. Kısaca tekrar hatırlatmak gerekirse, eMarketer’ın yaptığı araştırmaya göre, segmente edilmiş e-postaların %39 daha çok açılma oranına, %28 daha az abonelikten çıkılma oranına ve %24 daha fazla satış ya da lead oranına sahip olduğu ortaya çıkmış. Her marka ve müşteri farklı özelliklerde olduğundan bu verilerin herkes için aynı çıkması mümkün değil ancak segmentaysonun büyük etki yarattığını neredeyse her araştırma ve çalışma ortaya koyuyor.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi her marka ve müşteri farklı olduğu gibi, segmentasyonun da herkes için tek bir doğru yolu yoktur. Aşağıda birçok markanın kullandığı ve genel olarak işe yaradığını düşündüğümüz 5 kolay ipucunu bulabilirsiniz. Daha kişiselleştirilmiş e-postalar göndermek ve başarıyı yakalamak için bu fikirlerden bir tanesini, birkaçını ya da hepsini kullanmayı denemeli, kullandığınız yöntemleri analiz edip, daha da geliştirmeye çalışmanızı öneriyoruz.

Öneri: Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Müşteri Verilerini Toplayın

Segmentasyona başlamak mı istiyorsunuz? İlk olarak abonelerinizden bazı bilgileri toplamanız gerekiyor. Ancak abonelerin üyelik bilgilerini paylaşmak konusunda çekingen davrandıkları bir gerçek. Öte yandan kullanıcı bilgilerine dayalı segmentasyon yeni fark edilen bir alan ve e-posta listenizde çok eskiden beri var olan pek çok kullanıcınız da bulunuyor. Verileri toplamak ve güncellemek kolay bir iş değil ancak bununla ilgili kullanılan pek çok yöntem bulunuyor. En yaygın kullanılan yöntemler:

  • Kullanıcılara sadece sizi ilgilendiren e-postalar almak ister misiniz diye soru sormak,
  • İndirim ya da özel ürün fırsatlarından öncelikli haberdar etmeyi önererek bilgi istemek,
  • Bilgileri doldurulması karşılığında havuç(indirim, kupon, hediye) önerisi.

İpucu: Bazı şirketler üyelik formunda e-posta dışında herhangi bir bilgi sormuyor ve kolayca üyeliğin gerçekleşmesini sağlıyor. Bununla kullanıcıyı bir şekilde hızlıca kazanmak hedeflenirken, öte yandan bir an önce kullanıcının deneyime yönelmesi amaçlanıyor. Daha sonra yukarıda bahsettiğimiz yöntemler kullanılarak, kişisel veriler elde ediliyor.

Doğum Gününü Kutlayın

Son dönemde en yaygın olan çalışmalardan biri de kişiselleştirilmiş doğum günü mesajları. ClickZ’nin yaptığı araştırmaya göre doğum günü mesajlarındaki aynı teklifler doğum günü kutlaması içermeyen tekliflere göre etkileşimi %60 arttırıyor. Eğer doğum günü bilgisine sahipseniz abonelerinizi segmente etmeye başlamak için çok verimli bir kaynağınız vardır. Doğum günü mesajları markanız için samimi ve hoş bir etki bırakır.  Bu durumu etkili bir pazarlama taktiğine dönüştürebilirsiniz.

İpucu: Doğum günü mesajlarında yaygın olarak indirim ya da hediye önerisi kullanılıyor. Bazı kullanıcılar bu durumdan haberdar oldukları için web sitesine kayıt oldukları doğum günü bilgilerini sürekli değiştirerek, aynı yıl içerisinde birden fazla kez doğum günü avantajından yararlanmaya çalışarak suistimal gerçekleştirebiliyor. Bu tür durumların önüne geçmek için doğum günü bilgisini değiştirmeye izin vermemenizi öneriyoruz.

Lokasyona Göre Segmentasyon

Kolayca bulabileceğiniz diğer bir bilgi ise abonelerinizin lokasyonudur. Lokasyonu üyelik bilgileri sırasında edinebileceğiniz gibi ilk bölümde bahsettiğimiz yöntemlerle de edinmeniz mümkün. Yine satın alma süreci yaşayan müşterilerinizin, adres bilgileri de lokasyon bazlı segmentasyon yapmanıza yardımcı olabilir. Lokasyon bazlı segmentasyon en çok zincir mağazası bulunan markalar ve lokasyonda oturanlara yönelik özel kampanyalarda işe yarayabilir. Öte yandan sms ve push notification çalışmalarında da en fazla işe yarayan segmentasyon yöntemlerinden biridir. Diyelim ki bir spor malzemeleri üreticisi, yerel takımlarla ilgili hazırladığı koleksiyonun Trabzonsporla ilgili olanları Trabzon’dakilere, Bursasporla ilgili olanları Bursa’dakilere gönderebilir ve daha hedef odaklı çalışma yapabilir.

İpucu: euromessage dijital pazarlama platformu, e-postaların açıldığı yere göre listeler yapmanıza olanak verir. Böylece lokasyon segmentiniz çok daha verimli sonuçlar sağlayabilir. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Müşterilerin Yaşam Döngülerini Aklınızda Tutun

Yaşam döngüsüne göre segmentasyon yapmak herhalde segmentasyon noktasında ulaşabileceğiniz en üst nokta. Üyelerin alışveriş ve/veya davranış döngülerine göre dinamik teklifler geliştirmek bir e-posta pazarlamacısının yapabileceği en iyi işlerden biridir. Experian’ın yaptığı araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş dinamik içerik odaklı e-postalar 6 kat daha fazla satış getirmeyi başarıyor. Burada temel nokta üyelerin yaşam döngülerini iyi analiz etmekten geçiyor. Örneğin cep telefonlarını web sitesinde inceleyen birine cep telefonu alternatifleri göndermek ya da cep telefonu seçim kılavuzu göndermek akıllıca olabilir. Ancak sizden 1-2 ay önce cep telefonu almış birine halen bu alternatifleri sunmak sonuç getirmeyecektir. Çünkü normal bir yaşam döngüsü içinde hiç kimse birkaç ayda bir cep telefonu değiştirmez. Bu örnek cep telefonu içindi. Örneğin bebek bezi satın alanlar için yaşam döngüsü sıklığı yüksek olacağından, örneğin ilk alışverişi 3 aylık bebek bezi olan kişiye, 3 ay sonra 6 aylık bebek bezi önermek ya da 6 aylık bebeklerin potansiyel ihtiyaçlarını önermek çok daha verimli sonuçlar almanıza neden olur. Burada temel mesele öngörmek, denemek ve analiz edip daha iyisine yönelmek olmalı.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitelerinde Kullanıcı Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem
unnadó Hoş Geldiniz E-postasında Açılma Oranını Nasıl %20 Arttırdı?
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitelerinde Kullanıcı Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem

Potansiyel müşterilerinizle iletişim ve etkileşime geçtiğiniz en önemli noktalarınızdan biri de web siteleriniz. Web sitelerinize gelen kullanıcıların kim oldukları, nasıl...

Kapat