Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Listenizi Sosyal Medyada Geliştirmenin Yöntemleri

Sosyal medya, markanızın ve gelirinizin büyümesine yardımcı olabilir. Peki e-posta gönderim listenizi nasıl genişleteceğinizi hiç düşündünüz mü? Gelin bu cezbedici dijital pazarlama mecrasından en doğru şekilde nasıl faydalanabileceğinize bir göz atalım:.

Facebook ve Networking Siteleri

Bir Facebook grubunuz ya da hayran sayfanız var, hatta LinkedIn‘de de bir grup sayfanız mevcut. Sayfaları yeni mesajlar ile güncelliyor ve beğendiğiniz faydalı yazıları, satış promosyonlarını, aktiviteleri üyeleriniz ile paylaşıyorsunuz. Peki e-posta pazarlama için izinli data toplamak adına bir şeyler yapıyor musunuz? Hayran sayfaları, forumlar ya da gruplar e-posta pazarlama üyelik formunuzu ön plana çıkarmak için çok uygun mecralardır. Yeter ki üye olmanın getireceği ayrıcalıklar (özel teklifler, olanaklar vs.) ve mesajların içerdiği fayda (ücretsiz kargo, pdf dosyası, indirim v.s) açık ve net olsun.

Twitter

Üyelerinizin mesajınızı Twitter‘da paylaşmaları için e-postanızda linkler barındırabilirsiniz. Ancak Twitter evrenindeki üye listenizi arttırmak için de elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Diyelim ki bir sonraki e-bülteninizi hazırlıyorsunuz ya da çok ilgi çekici bir indirim kampanyası için bir gönderim yapacaksınız. Birkaç gün öncesinden üye olma linkinizi tweet atarak “Bu haftaki e-postamızda üyelere %25 özel indirim fırsatı sunacağız, siz de üye oldunuz mu?” veya “Bu ayki e-bülten için XYZ üzerine çok özel bir rapor hazırladık, listeye kaydolmak için tıklayın!” şeklinde bir mesaj ekleyebilirsiniz. Yalnız bu noktada bizim tavsiyemiz, aldığınız geri dönüşler doğrultusunda tweetlerinizi iki haftada veya ayda bir olacak şekilde sınırlamanız. Çünkü sık aralıklarla gönderilen tweetler takipçilerinizi sizden soğutabilir.

Blogunuz

Pek çok blog içerisinde e-bülten üyeliğine yönelik linkler barındırsa da okuyucu kitlesinin çok kritik bir segmentini ihmal eder: yorum yapanlar.  Aslında bu kişiler blogunuzla en çok ilgilenen insanlardır. Bu yüzden onları da üyeliğe davet etmek akıllıca olacaktır. Örneğin “Gönder” düğmesinin yukarısında, blogunuza yorum yapan kişinin e-bültene üye olmak istiyorum” diye tıklayacağı bir kutucuğun yer alması çok faydalı olabilir. Oysa bu, nedense pek sık karşılaşmadığımız bir durum. Elbette bu durum blogu kurduğunuz programın kısıtlamalarından veya yorum yapacak insanlarda spam izlenimi yaratmama isteğinden de kaynaklanıyor olabilir. Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise, yorum yapan kişilerin e-posta adreslerini otomatik olarak, yani izinlerini almadan üye listenize eklemek.

Peki euro.message ile sosyal medyada neler yapabilirsiniz?

euro.message ile yaptığınız tüm e-posta gönderilerinin 100’ün üzerinde farklı sosyal medya ağında paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yolla yeni üyeler toplayabilir, kaç üyenin sosyal medyadan geldiği bilgisini de raporlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Konu Satırında Emoji Kullanırken Dikkat Edilmesi 6 Detay
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
HTML E-posta Kodlarken Yapılan 6 Hata

E-posta pazarlamanın önemi ve gerekliliğini herhalde tartışmaya gerek yok. Bu kadar önemli bir dijital pazarlama aracını kullanırken, pek çok hata...

Kapat