E-Posta Pazarlama

E-Posta Listesi Oluşturmanın Yolları

E-posta listesi oluşturmak, başarılı bir e-posta pazarlama programına ulaşmanızı sağlayacak ilk önemli adımdır. Bu konuyla ilgili olarak, bazıları diğerlerinden daha fazla işinize yarayacak çok sayıda farklı yaklaşımı benimseyebilirsiniz.

Size tavsiyemiz, sıfırdan başlayarak adım adım geliştirilen, yani organik biçimde büyüyen bir liste oluşturmanız. Başlangıçta müşterilerinizin e-posta pazarlama programınıza kolayca üye olabilmeleri için onlara çok sayıda farklı seçenek sunun ve elinizdeki her türlü olanağı değerlendirin. Önemli olan e-posta pazarlama programınızın fark edilmesi ve potansiyel müşterileriniz için üyelik sürecinin basit olmasıdır. Müşterilerinizin e-posta üyelik formunuza rahatlıkla ulaşmasını istiyorsanız, onları doğru yerlere yerleştirerek ve yatırım yaparak çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.

İşte üyelik formunuzu yerleştirebileceğiniz uygun ortamlar:

 • Web sitesi (sadece ana sayfaya değil tüm sayfalara üyelik formunuzu koyun)
 • Blog’unuz
 • Satış noktaları
 • Kartvizitler ve e-posta imzaları
 • Kataloglar ve ticari ilanlar
 • Müşteri servisi aramaları
 • Fuarlardaki ve etkinliklerdeki standlar
 • Sunumlarınızın son slaytları
 • Faturalarınız ve basılı belgeler
 • Tüm e-bültenlere ‘arkadaşına gönder’ linki koyarak

Bunlar da e-posta üyelik formunuzda müşterilerinizin ulaşması gereken bazı bilgiler:

 • Üyeliğin avantajları: Üyeler hangi sıklıkta, hangi bilgileri öğrenme şansına sahip olabilecekler
 • Örnek e-posta içeriğinizin ne olduğunu görebilmeleri için link
 • Gizlilik teminatlarına ve gizlilik politikalarına ulaşmaları için link

Eski müşterilerinizle, potansiyel üyelerinizle ve uzun zamandır ilişkide olduğunuz, ama e-posta göndermeniz için onay vermemiş diğer insanlarla üyelik anlaşması yaparken, adımlarınıza dikkat edin. Uzun zamandır ilişkiniz olan insanlara, listenize üye olmaları için tek seferliğine e-posta göndermek, kabul edilebilir bir durumdur. Bununla birlikte bu insanlar üye olmak için onay vermezlerse, onlara gelecekte e-posta göndermeye devam etmeyin. Bu insanları talep etmedikleri halde üye listenize eklemek, kesinlikle doğru bir davranış biçimi değildir.

Biraz önce bahsettiğimiz noktalarda sunacağınız üye olma fırsatlarının yanı sıra, insanları üye olmaya teşvik edecek viral pazarlama kampanyalarını ve ödemeli arama gibi diğer taktikleri de deneyin.

E-posta listesine ekleme yaparak büyüme

E-posta pazarlama veritabanı oluşturmak için çok çaba sarf etmenize rağmen elinizde, listenizde bulunan insanların e-posta adresleri yoksa, gerekli e-posta eklentilerini yapması için bir tedarikçiden destek alabilirsiniz. Birlikte çalışacağınız tedarikçinin görevi, listenizdeki isimleri doğru e-posta adresleriyle eşleştirmektir. Bundan sonra, var olan ilişkilerinizi göz önüne alarak, listenizdeki bu insanlara e-posta programınıza kayıt olmaları için onay vermelerini talep eden bir e-posta gönderebilirsiniz. Bu yöntem, liste kiralamaktan ya da satın almaktan tamamen farklıdır. Çünkü listenize e-posta adresi eklenmiş kişiler, size yabancı olmayan, fakat e-posta yoluyla iletişim kurabilmeniz için henüz onay vermemiş kişilerdir.

Ayrıca çok geniş bir listeniz yoksa, bu yöntemin düşük maliyetli olduğunu da belirtelim. Bununla birlikte eğer dikkatli olmazsanız, size umduğunuzdan çok daha fazlasına da mal olabilir. Eğer bu yöntemi benimsemeyi düşünüyorsanız, çalıştığınız tedarikçinin itibarının iyi olmasına dikkat edin ve bu konuya temkinli yaklaşın. Ne de olsa tedarikçilerden alınan listelerin kalitesi, her zaman beklediğiniz gibi olmayabilir. Mesaj atacağınız ve ilişki kuracağınız adresin tam olarak güvenli olmamasıysa, ilerleyen dönemlerde markanıza ve var olan müşteri ilişkilerinize zarar verebilir. Eğer bu rotayı izlemeye karar verirseniz, referans isteyin ve tedarikçilerin müşteri listesinde bulunan firmaların hangi sektörlerde faaliyet gösterdiklerini mutlaka kontrol edin.

İşte güvenilir bir tedarikçiyle çalıştığınızı anlamanızı sağlayacak birkaç ipucu:

 • Çalıştığınız tedarikçilerin listelerini ve gizlilik politikalarını mutlaka kontrol edin. Eğer garip bir şey hissederseniz, kesinlikle onlarla çalışmayın.
 • İlk gönderide sizin ve e-posta ortağınızın kullandığı IP adresini kullanmayın.
 • Eklenen adresleri asıl listeye almadan önce gönderim ve açılma oranlarını test edin.
 • ISP uzmanları ve ağ geçidi denetleyicileriyle birlikte çalışın ve onları yeni girecek adresler konusunda uyarın. Bu, bazı riskleri hafifleteceği gibi bir takım sorunları da önceden çözmenizi sağlar.

E-posta listesi kiralamak ya da satın almak

Liste kiralamak ya da satın almak, listenizi büyütmek için çok hızlı bir yöntem gibi görünse de çok sayıda nedenden dolayı bu yöntemleri benimsemenizi pek tavsiye etmiyoruz. Tabii liste kiralamanın, satın almakla karşılaştırılınca daha alışılmış ve yasal bir yöntem olduğunu da belirtelim. Satılık e-posta listeleri, genelde içlerinde hiçbir istisna barındırmayan, izin alınmadan ya da müşterilerin bilgisi olmadan oluşturulmuş spam listeleridir. Fiyatları ne kadar uygun olursa olsun, bu tarz listelerden kesinlikle uzak durun.

Bir liste kiraladığınızda, göndermek istediğiniz e-posta, sizin adınıza liste sahibi tarafından gönderilir (siz adresleri göremezsiniz). Çok sayıda saygın şirket, bu konuda size destek olabilir. Bununla birlikte saygın bir firmadan liste kiralamak istediğinizde, bunun karşılığında ödemeniz gereken bedel genelde çok yüksektir. Üstelik çoğunlukla ödediğiniz ücretin karşılığını da alamazsınız. Zaten bu kiralık listeler, genellikle üçüncü partilerin tekliflerini almak koşuluyla e-posta adreslerini vermiş kişilerle doludur. Bu nedenle bu kişilerin pekçoğu, sizin tekliflerinizle ilgilenmezler; zaten ilgilenmiş olsaydılar, doğrudan sizin e-posta listenize üye olurlardı.

Bu yöntem özellikle teknoloji marketlerinin B2B pazarlama çalışmalarında başarıya ulaşmaları açısından iyi bir yoldur. Bununla birlikte kiralık liste kullanmanın temel prensibi, aynı insanlara ulaşmak için tekrar kira ücreti vermemek amacıyla, bu insanların kendi ana listenize üye olmalarını sağlamak olmalıdır.

Satın aldığınız listede bulunan insanlarla muhtemelen var olan bir ilişkiniz yoktur. Ayrıca bu üyelerle iletişime geçmek için herhangi bir onay da alınmamıştır. Hazır e-posta listesi satın alma, e-postanın temel prensipleriyle, yani marka bağımlılığı sağlayacak ilişkiler oluşturmakla tamamen alakasızdır. Kısa vadede size kazanç sağlasa da markanıza ve itibarınıza zarar verir, çünkü alıcılarınızın birçoğu özel teklifler ve e-bültenler almak için üçüncü partilere üye olmayı kabul etmiş olsalar bile, sizin spam yapan bir şirket olduğunuzu düşünebilirler.

Ortak Kayıt

Ortak kayıt, belirli bir siteden e-bülten almak için üye olmuş alıcılara sonraki süreçlerde, ortak e-posta pazarlama programlarına üye olmak isteyip istemediklerinin sorulmasıdır. Özellikle 90’lı yıllarda liste büyütme yöntemleri arasında en başta gelenlerden biri olan ortak kayıt metodu, eğer doğru ortakla birlikte çalışıyorsanız hala işe yarayabilir.

İpucu: E-posta listesi oluşturmak, sadece bir gecede olmaz. Bu nedenle eğer kestirme yolları tercih ederseniz, bunun sonuçlarına sonradan katlanmak zorunda kalabilirsiniz. E-posta, henüz bir şeyler satın almaya hazır olmayan insanları ürün ve servislerinizle tanıştırmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Eğer e-posta listesi oluşturmaya gereken özeni gösterirseniz, bunun karşılığında marka itibarınızı, bağlılığınızı ve gelirlerinizi artırabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir:
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?
E-posta Abonesi Nasıl Arttırılır?
Önceki yazıyı okuyun:
İzinli E-posta Pazarlama ile Spam Arasındaki 6 Fark

İzin alınarak yapılan e-posta pazarlamanın spam olmadığını belirtelim. Bu ikisi arasındaki tek ortak nokta gönderim şeklidir, onun dışında ikisinin arasında...

Kapat