E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Listesine Üyelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası

E-posta pazarlama programınızın ve markanızın etkili olabilmesi için öncelikle müşterilerinize ve web site ziyaretçilerinize değerli bir öneri sunması gerekir (bir katalog ya da çağrı merkezi yoluyla e-posta adresleri toplayan bir satıcıysanız, hazır bir dosya gibi). Önemli olan müşterilere değerli, gerçek ve hiçbir yerde bulamayacakları eşsiz teklifler sunabilmektir. Kullanıcılarınıza okumaya, cevaplamaya ve üye olmaya değebilecek, ikna edici bir içerik gösterebilmeniz gerekir. Eğer geniş bir üye listesine sahip olmak istiyorsanız, e-posta programınızın üyelerinize ne gibi yararlar sağlayacağını ayrıntılı olarak gözden geçirmelisiniz.

Aslında her şey öncelikle veritabanınıza üye olmayı düşünen kullanıcılarla yaptığınız, KVKK hükümlerine göre düzenlenmiş olması gereken izinli e-posta sözleşmesini kapsayan, ilk üyelik süreciyle başlar. Bu bir kontrattır ve her kontratta olduğu gibi e-posta pazarlamanın herhangi bir aşamasında da bu sözleşmeyi ihlal ederseniz, bundan ötürü zor durumda kalabilirsiniz. İşte bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve e-posta üyelik sürecinin hem sizin için hem de müşterileriniz ve beklentileriniz açısından sorunsuz geçmesini istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın. 


1- Ne Yapacağınızı Açıkça Belirtin

E-posta içeriğinizde ne gibi bilgilere yer vereceğinizi düzgün bir şekilde açıklayın. Eğer müşterilerinize her ay özel indirimler sunacaksınız, bunu üyelerinize anlatın. Eğer onları daha önce denenmiş başarılı yöntemler konusunda bilgilendirmek istiyorsanız, daha açık olun. Konu e-posta olunca, hiç kimse sürprizlerden hoşlanmaz. Sadece “e-posta listemize üye olun” diyerek, onları ikna edebileceğinizi düşünmeyin; çünkü bu cümle sizin potansiyel müşterilerinize önemli bir şey ifade etmeyebilir. E-postalarınızda genel olarak neler bulabileceklerini, ne gibi faydalar elde edebileceklerini onlara mutlaka anlatın.


2- Gönderim Sıklığı Hakkında Bilgi Verin

Sizden hangi sıklıkta e-posta alacağını bilmek, üyelerin büyük bölümünün beklediği önemli bilgilerden biridir. Kullanıcı, sizden alacağı e-postaların zamanına göre (günlük ya da aylık) üyeliği kabul etmeye karar verebilir. Bu nedenle müşterilerinizi asla yanıltmayın. Sizden ayda bir e-bülten almak için üye olmuş birisine, haftada üç kere e-bülten gönderirseniz, üyelik sözleşmesini bozmuş ve müşterinizin güvenini sarsabilirsiniz.


3- Kupon, İndirim, Hediye Gibi Önerilerde Bulunun

ödül, genelde müşterilerle iyi ilişkiler kurmanızı ve çok sayıda kişinin e-posta listenize üye olmasını sağlar. Bununla birlikte vereceğiniz ödül, sadece hedef müşterilerinizin ilgi alanlarına hitap edebilecek değerli bir şey olmalıdır. Aksi halde üye oldukları halde e-postalarınızla asla ilgilenmeyecek, sadece ödül için üyeliği kabul etmiş insanlardan oluşan bir listeye sahip olursunuz. Ama güçlü ve uygun bir başlangıç hediyesi/önerisi, insanların e-postalarınızda gerçekten değerli şeyler bulabileceklerine inanmalarını sağlar.


4- Üyelik Kademelendirmesi ve Segmentasyonu Yapmaya Çalışın

Yeni e-posta üyelerinizin bazı içerikleri seçmesine, ister HTML formatı, ister gönderim sıklığı, dil ve e-bülten menüsü konusunda olsun, kendi üyelikleri üzerinde kontrol sahibi olmalarına izin verin.


İpucu: Genel olarak kullanıcılar kendilerine çok soru soran formlardan hoşlanmazlar ve formu doldurmaktan vazgeçerler. Eğer belirttiğimiz gibi bir kontrol izni verecekseniz, bu kontrol formunu doldurmayı zorunlu tutmak yerine, isteğe bağlı şekilde doldurulmasını sağlayın.


5- Gereksiz Bilgi İstemeyin

İnsanlardan topladığınız bilgilerin detaylı olması, onların e-posta programınıza üye olmayı kabul edip etmemelerinde etkili bir neden olabilir. Üyelik formunda genelde dört ya da beşten fazla bilgi alanına sahipseniz, potansiyel üyelerinizi kaybetme riskiniz olabilir. Çünkü insanlar genellikle uzun formları doldurmaktan sıkılırlar. Eğer üyelerinizi gruplandırmak istemiyorsanız, onlara sadece isimlerini ve e-posta adreslerini sormanız yeterli. Bir başka etkili yöntem de ilk adımda sadece e-posta adresini öğrenmek, ikinci adımdaysa çok daha detaylı bilgi toplamaya çalışmaktır. Böylelikle ilk adımda e-posta adreslerini almakta çok daha az engelle karşılaşır, sonrasında müşteriden daha çok bilgi almak konusunda şansınızı artırabilirsiniz.


6- Gizlilik Sözleşmesini Açıkça Sunun

Gizlilik sözleşmesinin nasıl olması gerektiği konusunda daha önce bilgi vermiştik. Her firmanın gizlilik politikasına sahip olması gerekir. Gelecekteki müşterilerinizin sizin saygın bir gizlilik politikası olan, yasalara uyan, bir şirket olduğunuza inanmaları için bir link koyun ve gizlilik politikasına erişimi kolaylaştırın.


7- Müşteri Deneyimine Önem Verin

E-posta üyelik sürecinin sıkıntılı olmaması, müşterilerinizin sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerinin güçlü olmasına ve nasıl bir deneyim yaşayacaklarını anlayabilmelerine neden olur. Bu nedenle üyelik formunuzun kolayca doldurulmasına, pozitif kullanıcı deneyimi yaratmasına özel önem gösterin.


Öneri: E-posta pazarlama hakkında daha detaylı bilgi almak ve kurumunuz için e-posta pazarlama çözümlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:
Hoş Geldiniz E-postasından Sonra Gönderebileceğiniz 6 E-posta Fikri
[CASE STUDY] D&R Geri Dönüş Oranlarını Nasıl %98 Arttırdı?
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Yapmanız Gereken 3 Temel Alan

E-posta pazarlamada başarınızı ve verimliliğinizi ölçmek için sayısız metrik bulunuyor. E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız en önemli ölçüm kriterlerinden biri de...

Kapat