E-Posta Pazarlama

E-posta Listesini Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları

E-posta pazarlama ekipleri, zamanlarının ve harcadıkları çabanın çoğunu müşterileri ve potansiyel müşterileri hakkında bilgi toplayarak geçirirler. Bu nedenle listelere gereken özenin gösterilmesi, liste kalitesi açısından çok önemlidir. E-posta yoluyla pazarlama yaparken kullandığınız listelerde kesin verilere sahip olmamak, sadece kaynaklarınızı boşa harcamanıza değil; itibarınızın bozulmasına ve dağıtımın gerektiği şekilde yapılamamasına da yol açar.


Var olan verilerinizi güncellemenin size sağlayacağı faydalar ise şunlardır.

1- İstatistiklerin Çarpıtılmasını Önler

‘satis@adres’ veya ‘haberler@adres’ gibi aktif olmayan ve geri dönen adresleri listenizden çıkardığınızda belki daha az e-posta gönderirsiniz, ama yine de aynı sayıda açılan iletiye sahip olursunuz. Bu da sonradan daha gerçekçi ve daha yüksek bir açılma oranına kavuşmanızı sağlar.

2- Maliyeti Düşürürsünüz

Eğer daha az sayıda adrese gönderi yaparsanız, maliyetiniz düşer. Özellikle de bir e-posta servis sağlayıcıyla çalışıyorsanız ve mesaj başına ücret ödüyorsanız.

3- İletilme Oranınız Artar

Eğer temiz bir listeniz varsa, ISP’lerin gözünde spam yapan olarak değerlendirilmezseniz. Ayrıca sizi spam yapan olarak rapor edebilecek, sizinle ilgisi olmayan alıcılara mesaj göndermemiş olursunuz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Listeden Çıkarılması Gereken Adresleri Tanımlama

Liste temizliği, listenizin bütünlüğünü bozmadan, ondaki hataları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olur. Çıkarmanız gereken e-posta adresleriyse, genelde şu özellikleri taşır:

  • Geri dönen(seken) e-postalar
  • Yazım hatası içeren adresler
  • @ işareti bulunmayan adresler
  • @ işaretinin ardından yanlışlıkla ‘www’ gelen adresler

Bu tarz yanlış adreslerin birçoğunu üyelik aşamasında da fark edip, önleyebilirsiniz. Adreslerin doğru olup olmadığını belirlemenin en iyi yöntemi, iki e-posta üyelik kutusu bulundurmak ve her iki kutuda verilen adresin birbiriyle uyumlu olup olmadığını tanıyabilen bir metoda ya da aygıta sahip olmaktır.

E-posta mesajı iletilmediği ve gönderen kişiye geri döndüğünde, buna bounce(geri dönen mesaj) denir. Bunun birçok nedeni olabilir ve bounce e-postalar genelde ‘hard’ ve ‘soft’ olarak iki kategoriye ayrılır. Hard bounce, e-posta adresinin geçersiz olduğu ve artık kullanılmadığı anlamına gelir. Bu tarz adresleri listenizden mutlaka çıkarın; çünkü onları göndermeye devam etmek, başınızın ISP’lerle derde girmesine neden olabilir.

Soft bounce ise, iletinizin gönderim sırasında oluşan geçici bir sorun nedeniyle, alıcının posta sunucusundan geri dönmesi anlamına gelir. Bu sorun, alıcının e-posta kutusunun dolu olmasından, serverının çökmüş olmasından veya iletinizin çok büyük olmasından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda iletinizi, aynı şey birkaç kez daha tekrarlanana kadar göndermeye devam edebilirsiniz. Eğer aylık e-posta gönderimi yapıyorsanız, iki başarısız girişimden sonra adresi listenizden çıkarmanız gerekir. Eğer haftada bir ya da günde bir gibi daha sık aralıklarla gönderi yapıyorsanız, beş sekme, bu adresi listenizden çıkarmanız için yeterlidir. Sonuçta belli bir sayıdan sonra hala gönderdiğiniz iletiler geri dönüyorsa, bunun mutlaka makul bir nedeni vardır.

Eğer hard bounceları ya da tekrarlanan soft bounceları e-posta listenizden çıkarmazsanız, ISP’lerin iletilerinizi bloke edeceğinden emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, spam yapanların genelde mümkün olduğunca çok sayıda adrese e-posta göndermek istemeleri ve bu e-posta adreslerine tahmin yoluyla karar vermeleridir. Bu nedenle çoğu zaman spam yapanlar, yanlış adreslere veya spam tuzaklarına (spam yapanları yakalamak için ISP’ler tarafından yaratılmış adresler) ileti gönderirler. Bir kez bloke edilirseniz, ISP’lerin tekrar size inanmalarını sağlamak için çok çaba harcamanız gerekir.

Geri dönen adresleri çıkarmamak, aynı zamanda ölçümleme yaparken de sizi yanıltabilir. Bu durum, listenizin boyutunu ya da toplam gönderi sayınızı şişirse de diğer ölçümlere zarar verir ve ne ölçüde başarılı olduğunuzu tam olarak görmenize engel olur.


Aktif Olmayan Adresleri Kontrol Edin

Eğer bir e-posta pazarlama programı yürütüyorsanız, sonuçları belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Bu, müşterilerinizin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını görmenizi sağlayabileceği gibi, e-posta iletilerinize hangi alıcıların reaksiyon gösterip göstermediğini anlamanızı da sağlar. Eğer mesajlarınıza hiç cevap vermemiş belirli alıcılar varsa, belki de onlarla tekrar iletişime geçmenin ya da onları listeden çıkarmanızın zamanı gelmiştir. Tabii bunu yaparken gönderdiğiniz son 10 e-bültenden sadece son ikisine tepki vermemiş alıcıları silmemeye özen gösterin. Çünkü listenizdeki aktif olmayan üyelerin ne zaman listeden çıkarılmasına dair belli bir kural yoktur. Bu, tamamen programınızdaki içeriğin ne kadar ilgi çekici olduğuna bağlıdır. Ayrıca mevsimlik çıkarımlar yapmanız gerektiğini de unutmayın. Eğer üyelerinizin belli dönemlerde satın aldığı ürünler satıyorsanız, gönderdiğiniz son iletilere tepki vermediler diye üyelerinizi listeden çıkarmamalısınız.


Aktif Olmayan Adresleri Tekrar Aktifleştirin

Eğer hangi alıcılarınızın gelen kutularındaki iletilere tepki vermediğini biliyorsanız, onları listenizden çıkarmaya yönelik doğru adımlarınız, geri dönüş oranlarınızın artmasına neden olabilir. Bu tarz alıcıları tekrar aktif hale getirmenin çok sayıda yolu vardır. Öncelikle onlara gönderdiğiniz son e-postalara tepkisiz kaldıklarını ve eğer tekrar üye olmazlarsa, onları listeden çıkarmayı planladığınızı belirten bir mesaj gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postanın daha etkili olması için onlara daha fazla harekete geçirici bir ileti gönderebilir; tekrar üye olacakları umuduyla hedefe daha fazla yönelik bir içerik oluşturabilirsiniz. Bu alıcıları listenizde tutmak ve e-posta programınıza bağlı kılmak için mutlaka bir şeyler yapmanız gerekir. Eğer bu yöntemleri uyguladıktan sonra da onlardan geri dönüş alamazsanız, onları kaybettiğinizi kabul etmeniz gerekir.

Daha az önerilen bir başka seçenek de aktif olmayan alıcılarınıza doğrudan tekrar üye olmazlarsa, onları listeden çıkaracağınızı kesin bir dille anlatan bir e-posta göndermektir. Eğer aktif olmayan alıcıların size neden cevap vermediklerini anlamak için zaman harcamak istemiyor ve onlara değerli bir teklif sunmak istemiyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Burada size aktif olmayan tüm alıcıları listenizden tamamen çıkarmanızı tavsiye etmesek de asıl gücün liste büyüklüğünüzle değil, liste kalitenizle ortaya çıktığını söylemek istiyoruz. Sonuçta listenizde bulunan insanların toplam sayısı azalsa da, bu tip durumlarda çok daha değerli bir alıcı kitlesine sahip olabilirsiniz. Çünkü e-postalarınıza cevap vermeyen alıcıları emekliye ayırdığınıza göre, elinizde çok daha aktif ve size bağlı müşteriler kalmış demektir. Uzun lafın kısası size bağlı ve geri dönüş yapan 10 bin üyeden oluşan bir e-posta veritabanına sahip olmak, birkaç aktif üyeden oluşan 100 bin kişilik bir listeye sahip olmaktan çok daha iyidir.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamayı Test Etmenin 6 Yolu
E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Lead Nurturing Yapabilmeniz İçin Kullanabileceğiniz 5 İletişim Kanalı

Araştırmalar, müşterilerin %80'inin satın almaya karar verirken, satıcı/mağaza/hizmet verenle ortalama 5 ile 12 kez arasında ilişki kurduğunu ortaya koyuyor. Yani...

Kapat