E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Listenizi Temizlemenin 6 Faydası

E-posta pazarlaması yaparken en temel unsurlardan biri de, gönderilen e-postaların ilgili alıcılara iletilmesi ve vermek istediğiniz mesajların yerine ulaşmasıdır. Elbette tüm şirketler, kendilerine ait bir e-posta listesine sahiptir. Fakat segmentasyon yapılmış olsa dahi, ilgili listelerde bulunan, hedef kitlenize gönderdiğiniz e-postalar, yerine ulaşmayabilir ya da hedef kitlenizin dikkatini çekmeyebilir.

Gönderilen e-postaların kişilerinize ulaşmamasının en önemli sebeplerinden biri, gönderdiğiniz e-posta hesabının kapatılması ya da kullanılmamasıdır. Gönderdiğiniz e-postaların ilgi çekmemesinin en kritik nedeni ise; dikkatsiz ve ilgisizce hazırlanan içeriklerden oluşmasıdır. Elbette, e-postalarınızın listenizdeki kişilere ulaşmamasının pek çok nedeni olabilir. Fakat listenizde e-postalarınızın iletilmediği kayıtlı kişiler varsa, en doğru yol ya bu kişilerin e-posta listenizden çıkarılması ya da aktif olmayanlar listesine eklenmesidir.

İpucu: Aktif olmayanlar listesindeki bir kişi bir şekilde sizinle etkileşime geçerse ya da alışveriş yaparsa yeniden o kişiyi aktif grup listesine ekleyebilirsiniz. euromessage dijital pazarlama platformu bu değişiklikleri otomatik olarak yapmanıza olanak sağlar.

E-posta listesinin düzenlenmesi, aktif olmayanla kişilerin çıkarılması veya kişilerin aktif olmayanlar listesine eklenmesi liste temizliğinin ilk adımını oluşturur. Listenizin temizlenmesi aynı zamanda “listenin düzenlenmesi” anlamına da gelir. Düzenlenmiş bir liste, e-posta pazarlamacısı için neyi, ne zaman ve nasıl yapacağını planlamasını ve hedeflerini en iyi şekilde analiz etmesini sağlayan önemli yollardan biridir. Peki e-posta listelerinizi temiz tutmak, e-posta gönderen şirketlere ne gibi faydalar sağlar?

Gelin hep birlikte inceleyelim!

1- Üyelikten ayrılma oranlarını ve e-postalarınızı ilettiğiniz kişilerin sizi SPAM olarak işaretleme oranını azaltır. Sizden gelen e-postaların kendisine hitap etmediğini düşünen kullanıcılar, e-postalarınızı doğal olarak almak ya da görmek istemeyecek, gönderdiğiniz e-postalarınızı SPAM olarak işaretleyecek ya da üyelikten ayrılacaklardır. Kampanyalarınızla ilgilenmeyen kişileri gönderim listenizden çıkararak veya aktif olmayanlar listesine ekleyerek, kampanyalarınızı en doğru kitleye ulaştırabilir ve daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

İpucu: Listenizden “temizlediğiniz” kullanıcıları ayrı bir listede tutup, onları yeniden kazanabilmek için onlara özel, ayrı e-postalar gönderebilirsiniz. Pazarlama otomasyonunda winback kampanyaları dediğimiz bu çalışmalar size olumlu geri dönüşler sağlayabilir. euromessage pazarlama otomasyonu kolaylıkla bu amacı gerçekleştirmenize olanak tanır!

2- E-postalarınızı daha iyi segmentlere ayırmanıza yardımcı olur ve içeriğin uygunluğunu arttırır. Temizlikle birlikte yapılan düzeltme ve düzenlemeler listenin daha iyi anlaşılmasına ve daha doğru segmentlere ayrılmasına yardımcı olur. Segmentlere ayırırken, liste daha kolay anlaşılır hale gelir ve daha etkili ve içerik odaklı bir e-posta pazarlama çalışması haline gelir.

İpucu: Düzenlemelerle segmentlere ayırmak e-posta liste hedefleri açısından da önemlidir. Diyelim ki x bölgesinde nüfusa oranla çok daha düşük sayıda abone bulunuyorsa o bölgeden de geri dönüşler toplayabilmek için o bölgede yaşayan yeni üyeler kazanmak için özel çalışmalar yapılabilir.

3- E-postalarınızın açılma oranını iyileştirir.  Listenizin hedef kitlenizle uyumlu olması, açılma oranlarını olumlu etkileyen faktörlerden biridir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- Ulaşılabilirlik oranınızı ve e-posta göndericisi olarak itibarınızı geliştirir.  E-postalarınızın açılma oranının artması, doğal olarak mesajlarınızın ulaşılabilirlik oranını da etkileyecektir. E-posta göndericisinin itibarı ISP’ler tarafından reytinglenir. Ulaşılabilirlik oranı bu reytingin artmasına neden olan başlıca faktörlerden biridir.

5- Gönderim sayısına göre ücretlendirme yapılması halinde maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Bazı e-posta gönderim hizmeti veren şirketler, fiyatlandırmayı gönderim adedi üzerinden yapar. Alakasız, hatalı, segmente edilmemiş kitlelere topluca gönderilen e-postaların adedi yüksektir ve doğal olarak maliyeti yükseltir. Bu nedenle, doğru hedef kitlesine gönderim yapmak, hem gereksiz maliyetlerden kaçınmanızı sağlar, hem etkili e-posta pazarlaması yapmanıza olanak tanır.

6-  İzinli e-posta pazarlamasına uyumlu olmanızı sağlar. KVKK ve IYS gereğince, izinsiz e-posta gönderimi yapmak yasaktır. Bu yasağa uymayanlar ağır para cezası yükümlülüğü altına girerler. Listeden çıkmak isteyen kişilere gönderim yapılmasının önüne geçmek için, temizlik ve düzenleme yapmak şirketinizin olası mali külfetlerin altında kalmasını önler.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Markalar İçin Instagram’da Pazarlama İpuçları
İnfografiğinizi Oluşturduktan Sonra Takip Etmeniz Gereken 4 Adım
Önceki yazıyı okuyun:
E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak

E-ticaret hizmetiniz ya da e-ticaret benzeri yoğun ürün kampanyası odaklı bir perakendeci değilseniz, e-posta pazarlama çalışmalarınızda kullandığınız kampanya ya da...

Kapat