E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Listesini Temizlemenin 6 Faydası

E-posta pazarlamacılarının üzerinde en çok çalıştığı ve kafa yorduğu konulardan biri de, gönderdikleri e-postaların gerçekten ilgili kişilere gitmesi ve mesajlarını iletebilmeleri. Elbette her şirketin kendine ait bir e-posta listesi bulunuyor. Elde bulunan listedeki kişilere(segmente edilmiş olsa dahi) gönderilen e-postaların bazıları ulaşmıyor ya da e-postalar o kişilerin ilgisini çekmiyor.

Gönderilen e-postaların ulaşmamasının en önemli sebepleri o e-posta hesabının kapatılması ya da kullanılmaması olarak gösterilebilir. Gönderilen e-postalar ne olursa olsun ilgi çekmemesinin ise en yaygın nedeni dikkat edilmeden, ilgisizce öylesine kayıtlar oluyor. E-postalarının ulaşmamasının yaygın nedenler dışında da pek çok nedeni olabilir. Ne yapılırsa yapılsın, kayıtlı kişiye mesajlar ulaştırılamıyorsa, e-posta listesinden çıkartılması ya da aktif olmayanlar listesine eklenmesi en makul çözümlerden biri olabilir.

İpucu: Aktif olmayanlar listesindeki bir kişi bir şekilde sizinle etkileşime geçerse ya da alışveriş yaparsa yeniden o kişiyi aktif grup listesine ekleyebilirsiniz. euromessage dijital pazarlama platformu bu değişiklikleri otomatik olarak yapmanıza imkan tanıyacaktır.

E-posta listesinin düzenlenmesi, aktif olmayanların çıkarılması ya da aktif olmayanlar listesine eklenmesi temizliğin bir safhası. Evde temizlik yapmak bir şeyleri evden atmak anlamına gelmediği gibi, e-posta listesindeki temizlik de sadece listeden çıkartmak anlamına gelmiyor. Listenin temizlenmesi aynı zamanda “düzenlenmesi” anlamına da geliyor. Düzenli hale getirilmiş bir liste ne e-posta pazarlamacısının neyi ne zaman yapacağını, planlamasını, hedeflerini daha iyi analiz etmesine yardımcı olacaktır. Peki listelerin “temiz tutulmasının”, e-posta gönderen şirketlere ne gibi faydaları olabilir? Gelin hep beraber değerlendirelim.

1- Üyelikten ayrılma oranlarını ve e-postalarınızı alan tarafların sizi SPAM olarak işaretleme oranını azaltır. Sizden gelen e-postaların kendisine hitap etmediğini düşünen kullanıcı, sizden gelen e-postayı doğal olarak almak ya da görmek istemeyecektir. Bunu sağlamasının en kolay yolu ise SPAM tuşuna basması ya da üyelikten ayrılmasıdır. Sizinle ilgilenmeyenleri gönderim listenizden çıkartarak, sonuç alma olasılığınızın daha yüksek olduğu insanlara ulaşabilirsiniz.

İpucu: Listenizden “temizlediğiniz” kullanıcıları ayrı bir listede tutup, onları yeniden kazanabilmek için onlara özel, ayrı e-postalar gönderebilirsiniz. Pazarlama otomasyonunda winback kampanyaları dediğimiz bu çalışmalar size olumlu geri dönüşler sağlayabilir. euromessage pazarlama otomasyonu böyle bir çalışma yapmanıza olanak sağlayacak altyapıya sahiptir.

2- E-postalarınızı daha iyi segmentlere ayırmanıza yardımcı olur ve içeriğin uygunluğunu arttırır. Temizlikle birlikte yapılan düzeltme ve düzenlemeler listenin daha iyi anlaşılmasına ve daha doğru segmentlere ayrılmasına yardımcı olur. Segmentlere ayırırken, liste daha kolay anlaşılır hale gelir ve daha içerik odaklı efektif bir e-posta pazarlama çalışması haline gelir.

İpucu: Düzenlemelerle segmentlere ayırmak e-posta liste hedefleri açısından da önemlidir. Diyelim ki x bölgesinde nüfusa oranla çok daha düşük sayıda abone bulunuyorsa o bölgeden de geri dönüşler toplayabilmek için o bölgede yaşayan yeni üyeler kazanmak için özel çalışmalar yapılabilir.

3- E-postalarınızın açılma oranını iyileştirir. Gönderilen listenin hedef kişilerle olan alakalılığı doğal olarak açılma oranlarını olumlu etkileyecektir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- Ulaşılabilirlik oranınızı ve e-posta göndericisi olarak itibarınızı geliştirir.  Üçüncü maddede bahsettiğimiz gibi açılma oranı artan e-postaların doğal olarak ulaşılabilirlik oranını da etkileyecektir. E-posta göndericisinin itibarı ISP’ler tarafından reytinglenir. Ulaşılabilirlik oranı bu reytingin artmasına neden olan başlıca faktörlerden biridir.

5- Gönderim sayısına göre ücretlendirme yapılması halinde maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Bazı e-posta gönderim hizmeti veren şirketler, fiyatlandırmayı gönderim adedi üzerinden yapar. Alakasız, hatalı, segmente edilmemiş kitlelere topluca gönderilen e-postaların adedi yüksektir ve doğal olarak maliyeti yükseltir. Oysa örneğin kadınları hedeflemiş bir e-posta kampanyası doğal olarak erkekleri ilgilendirmeyecektir ve açılmayacaktır. Bu da gereksiz bir maliyet yaratacaktır.

6-  İzinli e-posta pazarlamaya uygun ilerlemenizi sağlar. Yasalarımıza göre izinsiz e-posta gönderimi yapmak yasaktır. Bu yasağa uymayanlar ağır para cezası yükümlülüğü altına girerler. İzinsiz ya da listeden çıkmak isteyen kişilere gönderim yapılmasının önüne geçmek için temizlik ve düzenleme yapmak o şirketin olası mali külfetin altında kalmasını önler.

İpucu: Bazı şirketler, üyelerine e-posta üyeliğinden ayrılmak istediklerini belirtmesine rağmen, yasalara da aykırı olmasına rağmen listelerini temizlememekte ve ısrarla gönderime devam etmekte. Bu durum yasal olsa dahi, o şirketin repütasyonuna zarar verir ve istenmeyen şirket olarak algılanmasına neden olur. Ne olursa olsun bu şekilde gönderim yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:
E-postalarınızın İlgi Çekmemesinin 4 Ana Nedeni
En Çok Kullanılan 5 Pazarlama Otomasyonu Kampanyası
Önceki yazıyı okuyun:
Long Tail Keyword Kullanımının 4 Avantajı

Arama motoru reklamcılığında long tail keyword kullanımının ne olduğu ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Tekrar hatırlatmak gerekirse,...

Kapat