E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Önizleme Metnini Geliştirmeniz İçin 7 İpucu

E-posta pazarlamada başarıya ulaşmak için en önemli parçalardan biri olan önizleme metni, genellikle e-posta pazarlamacıların gözünden kaçan ya da yeterince üstüne düşmedikleri bir alandır. Oysa yapılan bütün araştırmalar, insanların bir e-postayı açma sürecinde önce gönderene, sonra konu başlığına ve son olarak da önizleme metnine baktığını ortaya koyuyor. Önizleme metni özellikle mobil cihazlarda, bilgisayar ekranlarına göre çok daha etkili. Çünkü başlığın hemen altında mobil cihaz için uzun ve geniş yer kaplayan bir alanda yer alan önizleme metni, e-posta alıcısını tetikleyebilecek kadar detaylı içerik girilebilmesine izin veriyor. Kısacası özellikle mobil cihazlardan açılan e-postaların oranı hızla arttığı dünyamızda önizleme metni her zamankinden çok daha önemli hale geldi. Gelin hep beraber önizleme metni hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceleyelim.


1- Önizleme Metnini Unutmayın

Önizlemede yapılan en büyük hatalardan biri, önizleme metninin olmaması ya da unutulması. Maalesef sizin de pek çok e-posta kampanyasında da gördüğünüz gibi önizleme metninde «e-postayı görüntüleyemiyorsanız tıklayın” türünde bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Bunun anlamı önizleme metninin girilmemiş olmasıdır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Konu Satırını Destekleyin

Önizleme metni etkili bir şekilde oluşturulduğu takdirde e-posta bülteninizin açılmasını sağlayabilir. Bu alanları konu satırınızın anlamını genişletmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bu konu satırı sizin için en ifade ediyor: «İki, birden iyidir»? Tek başına biraz anlamsız gözükebilir fakat önizleme metninde «İki alana bir bedava kampanyamız sürüyor» ile tamamlanınca oldukça mantıklı bir hal alabilir. Ya da başlığınız «Dünyaca ünlü markalarda indirim fırsatı» olursa, önizleme metniniz de markaları sıralarsa yine olumlu bir tamamlayıcı rol almış olur.


3- Eylem Çağrısı (CTA) Ekleyin

Önizleme metninize eylem çağrısı yerleştirerek hedef kitlenizde aciliyet hissi yaratabilirsiniz. Örneğin,«Outlet etkinliği bugün sona eriyor. Bitmeden önce acele et» türünde bir metin ekleyerek, konu satırını tamamlayan bir eylem çağrısı oluşturabilirsiniz. 


4- E-postanızı Kişiselleştirin

E-posta pazarlamada başarının anahtarı olan kişiselleştirme, önizleme metinleri için de kullanılabilir. Kişiye özel olarak hazırlanmış, e-posta önizleme metinler oldukça dikkat çekici olabileceği gibi hedef kitleyi harekete de geçirebilir. Örneğin web sitesinde son gezilen ürünlerden herhangi biri ile ilgili bir önerinin yer aldığı önizleme metni kullanabilirsiniz. 


5- Detaylara Dikkat Edin

Alıcılarınızın sizi yanlış anlamalarını önlemek için kelime düzenine ve önizleme uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde asıl iletmek istediğiniz önemli bilgi kesilebilir ve bu da hedef kitlenizin ne dediğinizi anlamasını zorlaştırabilir. Örneğin «El çantalarındaki %50 indirimin keyfini çıkarın. Yalnızca 1000 TL üzeri alışveriş yapan müşteriler için.»  şeklinde oluşturduğunuz önizleme metniniz «El çantalarındaki %50 indirimin keyfini çıkarın.» olarak kesilebilir. Diğer taraftan, önizleme metninizin e-posta içeriğinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Mesela, eğer önizlemenizde ücretsiz kargodan bahsediyorsanız, bunu e-postanızın gövdesinde de belirtmelisiniz.


6- Karakter Sayısını Gözardı Etmeyin

Önizleme metinleri sonsuz yazının yazılabileceği alanlar değil. Örneğin iPhone 120 karakteri gösterirken, Gmail’de 100 karakter civarında gösterim mümkün oluyor. Kısacası, her cihaz ve ISP farklı önizleme metin karakter sayısına izin verirken, hiçbiri çok uzun olmasına izin vermiyor. Yani siz önizleme metninizi uzun yazsanız dahi mesajınız belli bir noktadan sonra kesiliyor. Siz de önizleme mesajınızı kısa ve net vermeye özen gösterin.


7- Test Edin

Son olarak, e-posta pazarlamanın altın kuralını sakın unutmayın: test etmek. Her işletme farklı ilgi ve tercihleri olan farklı hedef kitlelere sahiptir. Amacınız hangi pazarlama yöntemlerinin aboneleriniz için etkili olacağını tespit etmek olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:
Mobilde Başarılı Adwords Kampanyaları için 3 Temel İpucu
[İNFOGRAFİK] Dijital Pazarlamada Başarıya Ulaşmak için 10 Adım