Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama Analiz Raporlarınıza Eklemeniz Gereken 4 Metrik

Pazarlamacıların büyük bölümü e-posta pazarlama raporlamalarına baktıklarında iki tane metriğe güvenirler. Açılma ve tıklanma oranları. Açılma ve tıklanma oranları hangi kampanyaların, konuların ve yazıların en çok açılma ve tıklanma aldığını görmek için iyi bir yoldur fakat abonelerin etkileşimi hakkında derin bir veri sağlamaz. Bu sebepten ötürü kampanyanızın performansı ile ilgili yalnızca kısıtlı bir görüntü sağlayabilirler. Ayrıca çoğu pazarlamacı analiz verilerini yalnızca kampanyanın başarılı olup olmadığını belirlemek için kullanıyor. Bunu yaparak e-posta pazarlama analizindeki çok önemli bir tarafı kaçırıyorlar: Veriyi kullanarak hedef kitleyi daha iyi anlamak.

Açılma ve tıklanma oranlarının ötesindeki bir e-posta pazarlama analizi abonelerinizi daha iyi resmetmenizi, abonelerinizin mesajlarla nasıl etkileştiğini anlamayı, kampanyalarınızı geliştirebilecek daha fazla fırsatı ve daha çok hedeflenmiş mesaj göndermenizi sağlamaya yardımcı olur. Aşağıdaki beş metrikle e-postalarınızı alan kişiler hakkında daha çok şey bileceksiniz ve kampanyanızın başarısı için nasıl daha derin içgörülere sahip olabileceğinizi anlayacaksınız.


1- Etkileşim Zamanları: Aboneleriniz Mesajlarınızla Etkileşirken Ne Kadar Zaman Harcıyor?

Etkileşim zamanlarını tespit etmek abonelerinizin e-postalarınızı açtıktan sonra ve tıklamadan önce nasıl etkileşime geçtikleri hakkında içgörüler sağlar. Aboneleriniz e-postalarınıza şöyle bir göz mü gezdiriyor yoksa okumak için belli bir zaman mı harcıyor? Açılma ve tıklanma verileri gibi çiftli metriklerle e-posta performansınıza bütünsel bir açıdan bakabilir, kampanyalarınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda içgörülere ulaşabilirsiniz. Örneğin aboneleriniz mesajlarınızı okumak ve keşfetmek için uzun vakit harcıyorsa fakat tıklanma oranı az ise bu abonelerinizin eylem çağrılarını bulma konusunda sıkıntı yaşadığını gösterir. Eğer açılma oranı yüksek fakat etkileşim zamanı ve tıklanma oranı düşükse konularınız abonelerinizin ilgisini çekiyor fakat içeriğiniz onların beklentileriyle uyuşmuyor anlamına gelebilir. Bunun sonucunda e-postalarınızı hızlıca terk edebilirler.


2- Aboneleriniz Mesajlarınızı Okumak İçin Hangi Araçları Kullanıyor?

En yüksek seviyede, araç verilerini kullanarak hedef kitlenizin e-postalarınızı mobil, masaüstü gibi farklı ortamlarının hangilerinden okuduğunun oranlarını tespit edebilirsiniz. Bu, sadece mobil ortamlardaki kitleleriniz için iyileştirme vb. kararlar almanıza yardım etmez, aynı zamanda daha hedeflenmiş mesajlar göndermenizi sağlar. Eğer abonelerinizin büyük çoğunluğu e-postalarınızı iPhone’dan okuyorsa bir sonraki sefere iPhone’a uygun yaratacağınız aplikasyonunuzun tanıtımını yapmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Daha derinlere inildiğinde, hedef kitlenizin kullandığı e-posta sunucularına bakabilirsiniz. E-posta dünyası istikrarsız HTML ve CSS destekleriyle niteliklendirilmiştir. Hedef kitlenizin kullandığı e-posta sunucularını anlamak daha iyi öğrenilmiş tasarım tercihlerini kullanmanıza yardımcı olur.


3- Konum Belirleme: Aboneleriniz Türkiye’nin Neresinde Mesajlarınızı Açıyor?

Konum belirleme abonelerinizin e-postalarınızı açarken nerede olduğu ve gelecek kampanyalarınızla ilgili verileri içerebilecek içgörüleri sağlar. Abonelerinizin nerede olduğunu bilmek şu durumlar için faydalı olabilir:

  • Gönderim Zamanı İyileştirmesi: E-posta göndermenin mükemmel bir zamanlaması olmasa bile konum belirleme verileriyle gönderim zamanını optimize edebilirsiniz. Örneğin eğer aboneleriniz çoğu Doğu Anadolu’da ise onların aktif olduğu ve e-postalara bakabilecekleri bir saatte e-postayı göndermek daha mantıklıdır.
  • Metin Yazarlığını ve Özelleştirilmiş İçerik Bazlı Konum Verilerini Bilgilendirmek: Hedef kitlenizin konuma göre analizi hangi içeriğin farklı konumlardaki aboneler için daha iyi performans göstereceğini anlamanıza yardımcı olur. Ek olarak e-posta listenizi gruplandırmanıza ve mesajlarınızı kitleniz için kişiselleştirmenize yardımcı olur.

4- E-Posta Yönlendirmeleri: Aboneleriniz Hangi Sıklıkla Yönlendirme Tuşuna Basıyor?

E-postalarınızı aboneleriniz için iyileştirmeye oldukça fazla zaman harcarsınız ve bazen aboneleriniz mesajlarınızı arkadaşlarına, aile üyelerine veya iş arkadaşlarını yönlendirerek mesajınızın yayılmasını sağlar. Yönlendirmeler mesajlarınızın erişimini genişletir ve ek geri dönüş sağlar fakat bundan ötede bir anlam da taşır. Yönlendirmeler e-posta pazarlama programlarınızın genel sağlık durumunu belirler. Çünkü onlar abonelerinizin en yüksek seviyedeki ihtiyaçları karşıladığınızın sinyalini taşır. Sadece onlar için değerli e-postalar yaratmayıp aynı zamanda bu değeri onların ağıyla paylaşmasını sağlıyorsunuz. Buna ek olarak e-postalarınızı yönlendiren aboneleriniz tespit ederek abone listenizdeki gerçek etkileyenleri de belirleyebilirsiniz. Sonrasında bu veriyi kullanarak en değerli abonelerinize hedeflenmiş e-postalar gönderebilirsiniz.


Bilgi: Dünyanın en başarılı pazarlama otomasyonlarından biri olan Related Marketing Cloud’un tüm müşterilerine sunmuş olduğu ücretsiz e-posta analizleri sayesinde yukarıdaki tüm verileri kolayca analiz edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve demo talebi için tıklayın 😉

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamayla Kişiselleştirilmiş Ürün Sunmanın 8 Yolu
Web Sitenizde Video Kullanmanız İçin 5 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
Giyilebilir Teknolojiler E-posta Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Pazarlama departmanları halen mobil kullanıcıları ele geçirme stratejileri oluşturmaya yoğun bir şekilde odaklanırken, işlerini daha da zorlaştıracak ve muhtemelen tüm...

Kapat