E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İçerik Fikri

E-postalarınız ile müşterilerinizle iletişime geçmeyi denerken gönderen olarak diğer tarafta e-postalarınızı açan ve vaktini sizin içeriğinizi okumak için harcayan gerçek insanlar olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla, e-postalarınızda abonelerinizin isteklerine karşı saygılı ve ilgili bir tutum göstermeniz fazlasıyla önemlidir.  Experian’ın e-posta abonelerinin gelen kutularında hangi sıklıkla, ne tür içerikler almak istediklerine yaptığı ankete göre, abonelerin en az yarısı, e-postaların gönderim sıklığından çok içeriği ile ilgileniyor. Anketteki diğer bir soru ise abonelerin ne tür içerikteki e-postalar almak istedikleriydi. Sonuçlara göre abonelerin çoğu bir indirimle ya da satış davetiyesi ile ilgili özel teklifler almaktan hoşlanmakla birlikte faydalı içeriklere dair e-postalar almayı da gerekli görüyor. Bir e-posta pazarlamacı olarak yeni içerik fikirleri bulmanız zor olabilir. İşte abonelerinize düzenli olarak farklı türde, kaliteli içerikler sunmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Eğitici İçerikler Oluşturun

Content Marketing Institute’un yaptığı araştırmalara göre, aboneler sadece ürününüzün ya da hizmetinizin ne kadar iyi olduğunu okumakla ilgilelerinin artacağı fikrine inanmıyor ki bu bizce de böyle. Enstitüye göre, insanların ürünün ya da hizmetin ne kadar yararlı olduğu ve hangi sorunları çözdüğü hakkında bilgi edinmek istiyor. Bir eğitici içerik;

  • Eğitir
  • Bilgilendirir
  • Abonelerin sorunlarına cevap verir
  • Abonelerin ilgilerine yöneliktir

Bu fikirden hareketle sizin de e-postalarınızda sadece ürün özelliklerinin ötesine geçip, gerçekten ürünün ya da hizmetin ne işe yaradığı üzerine e-postalar hazırlamanız, hatta bunu mümkünse web site(ler)nizle de desteklemeniz dijital pazarlamada çok daha etkili sonuçlar edinmenizi sağlayacaktır.


2- Üretim Sürecine Dair Videolar

Kelimelerle kıyasladığımızda gif ve videolar bize ifade etmek istediğimizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde anlatabilme imkanı sunar. E-postalarda da gif ve video kullanımı hızla artmakta. Oluşturacağınız gif ya da videolar aracılığıyla ürünlerinizde ne tür malzemeler kullandığınızdan ya da üretim sürecinde yer alan kaç çalışanınız olduğundan bahsedebilirsiniz. Bunun yanında ürünleri anlatan, gösteren videolar da kullanmak işe yarayacaktır. Ayrıca ürünlerinizin nasıl paketlendiği de göstererek abonelerinizin markanıza olan güvenini arttırabilirsiniz. Satın aldıkları ya da alacakları ürünlerin fabrikalardan mağazalarınıza ne şekilde geldiğini bilmek insanların oldukça hoşuna gidecektir.


3- İnfografikler

İnfografiklerin en önemli özelliklerinden birisi de birçok bilgiyi oldukça hızlı ve kolay bir şekilde sunabiliyor olmanızdır. Bu tip içerikleri kullanarak araştırmalarınızdan, raporlarınızdan ya da diğer bilgilerinizden sayısal verileri gösterebilirsiniz. Öte yandan, görsel bilgileri yazılı olanlardan çok daha iyi hatırlamaya eğilimliyizdir. İnfografikler abonelere bir e-postaya birkaç saniye içerisinde hızlıca göz atabilmelerine ve önemli noktaları kolayca kavrayabilmelerine olanak tanır. Siz de infografiklerinizi e-posta pazarlama çalışmalarınızın içinde kolayca kullanabilirsiniz.


4- Nasıl Yapılır Rehberi Paylaşın

Abonelerinizin adım adım takip ederek talimatlarınızdan faydalanacağı bir nasıl yapılır rehberi oluşturarak sorunlarını çözmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Örneğin bir kuyumcu dükkanı gümüşlere nasıl bakılmasıyla ya da altın takıların nasıl temizlenmesi gerektiğiyle ilgili bir rehber oluşturabilirken, spor salonları sağlıklı beslenmenin yollarını, bankalar daha fazla gelir elde etmenin ipuçlarını paylaşabilir. Bu konudaki fikirler biraz da sizin işiniz ve yaratıcılığınızla ilgili 😉 


5- Eğlenceli İçerikler

Yapılan pek çok araştırmada ortaya çıkan istatistiklere göre eğlenceli içerikler, bilgilendirici ve eğitici olanlardan sonra en çok ilgi gören içerik türüdür. İnsanlar onları arzu ettikleri izlenimlere ulaştıracak olan bu tür içerikleri kendi sosyal ağlarında  paylaşmayı severler. Ayrıca, sunduğunuz içerikle kullanıcıları eğlendirebilmeniz aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir. Dolayısıyla eğlenceli olabilecek video ve fotoğraflardan, mizah içerikli görsellerden faydalanarak abonelerinize keyifli zaman geçirtmeye çalışmanızda fayda olduğunu değerlendirmeniz gerekiyor.


6- Hediye Rehberi

İnsanların en büyük sorunlarından biri de hediye seçmektir ki biraz düşünürseniz sizin de yakınlarınıza hediye seçmekte ne kadar zorlandığınızı hatırlayabilirsiniz. Pek çok marka, e-postalarında hediye seçimine dair farklı ipuçları sunarak abonelerinin işlerini kolaylaştırma yolunu tercih ediyor. Örneğin yeni yıl, sevgililer günü, anneler günü gibi pek çok özel günde sundukları yaratıcı hediye rehberleriyle abonelerine yardımcı olmaya çalışıyor. Unutmayın insanlar her zaman kendilerine yardım edilmesinden hoşlanırlar 😉


7- Marka Başarı Hikayeleri

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi e-posta pazarlama yalnızca ürünleri tanıtıp, insanları ürünlerinizi hemen almaya teşvik etme aracı değildir. Aynı zamanda önemli bir pazarlama iletişimi metodudur. Abonelerinizle sadece “çıkar ilişkisi” kurmanın ötesine geçmek için daha insani davranmanız, ilişkinizin çok daha uzun vadeli olmasını sağlayacaktır. Bu fikirden hareketle, abonelerinizle markanızın gelişimini anlatan bir hikaye paylaşarak ürün ve hizmetlerinizle alakalı daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, kuruluşunuzdan bu yana ne kadar zaman geçtiğinden ya da keyif aldığınız başarılardan bahsedebilirsiniz. Eğer marka uzun ve ilginç bir hikayeye sahipse en dikkat çekici olabilecek detayları öğrenerek abonelerinizle paylaşabilirsiniz. Özgün olabilmek adına eski fotoğraflar eklemenizde de fayda olduğunu unutmayın.


8- Perde Arkası Hikayeleri

Yedinci maddede de belirttiğimiz gibi abonelerle insani ilişki her zaman daha uzun vadeli geri dönüşler yaratacaktır. Abonelerinizle markanız arasında güven temelli bir ilişki oluşturabilmek adına onlara çalışma ortamınızı gösterebilir, çalışanların nasıl üretim yaptıklarını, onların gerçek deneyimlerini paylaşabilirsiniz. Abonelerinizin markanızın deneyiminin bir parçası olmak kendilerini içeriden biri gibi hissetmelerine neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Abonelerinizin Güvenini Arttırmaya Yardımcı Olan E-postalar Hazırlamanın 6 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik

Emek yoğun çalışılan pazarlama departmanlarında bir çok pazarlama faaliyetinin aksiyon alması aşırı zaman alabilmekte ve bu nedenle anlık aksiyon alımı...

Kapat