Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

E-Posta Pazarlama Stratejinizi Doğru Kurgulamak İçin 4 Ana Kural

Konu e-posta pazarlama olduğunda etkili bir strateji yaratmak için pek çok yol olmasına rağmen, insanlar halen “sadece herkese gönder tuşuna” stratejisi uygulamaya devam ediyor. E-posta pazarlaması söz konusu olduğunda strateji, belli bir zaman dilimi için planlanmış bir uygulamadan daha fazlasıdır. E-posta pazarlama stratejisi özünde, hedefe ulaşmak için doğru iletişimi yaratma sanatıdır demek mümkün.  Dijital pazarlama kampanyalarınızda e-posta pazarlamasını kullanırken sormanız ve doğru yanıtlamanız gereken 6 soru bulunuyor.

  • E-posta pazarlama iletişimi niçin var?
  • E-posta pazarlama iletişimi ne işe yarıyor?
  • E-posta nasıl gösteriliyor?
  • Hedefe ulaşmak için nasıl kullanılır?
  • Şu an en önemli öncelik ne?
  • Tüm bu operasyonu kim yapmalı?

Eğer bu soruları cevaplayamıyorsanız, e-posta pazarlama kampanyanızın özünü takımınıza anlatamazsınız. Bu durumda nasıl bir strateji size yardımcı olur?


Kural 1: Bir Strateji Yaratmaya, Stratejinin Özünü Anlayarak Başlayın

Bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizdeki her bir bireye hitap eden bir abonelik deneyimi yaratmalısınız. Aboneniz bülteninize ne kadar zamandır abone? Abone kaç tane bültene abone? Her gün gelen kutusuna kaç tane bülten düşüyor? Bültenlerdeki hangi bilgiler onu çok kanallı iletişime itiyor? Facebook’ta sayfanızı beğenen biri, web sitenizden daha önce bir alışveriş yapmış biri ya da 6 ay önce bülteninize abone olmuş biri için ne daha ilgi çekici? Abonelerinizin ilgi alanları hedef kitlenizin diğer bölümlerine göre (abone olmayan, harcama yapmayan vs.) nasıl farklılaşıyor? Bu soruların yanıtlarını vererek yola çıkmalısınız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Kural 2: Tek Bir Sistem ve Strateji Fikri Belirleyin ve Tüm Sorumluları Belirleyin

Eğer birden fazla çalışanınız varsa ve birbirlerinin ne yaptığını bilmiyorlarsa stratejiniz işlemez. E-posta pazarlama stratejisi bütüncül bir sistemdir. Doğal olarak tüm e-posta pazarlamasını tek bir kişinin yapması zordur. Fakat eğer takımdaki bireyler farklı çalışma yöntemlerine ve farklı sunum formatlarına sahipse ve birbirleriyle iletişim halinde değillerse; stratejiniz bundan negatif etkilenir. 


Kural 3: Tıklanma ya da Görüntülenme Oranını Değil, Katılımı Önemseyin

Eğer tek bir e-posta pazarlama bülteninin göstergelerini dikkate alıyor dikkat ediyor ve uzun soluklu iletişimlerin sonuçlarını göremiyorsanız, stratejiniz işlemesi zordur. Tek bülteninizin değeri satışları arttırmaz ancak aboneleriniz açısından yararlı bir iletişim alanıdır. Abonelerinizin katılımı uzun zaman dilimleri sonucunda gözlemlenebilir. Aktif okuyucularınızın ve tekliflerinize ilgi gösterenlerin (müşteri yönlendirenlerin, alışveriş yapanların, vs.) yüzdesini hesaplayın, bu sayede birlikte çalışmanız gereken segmenti belirleyebilirsiniz. Yine de bülteniniz, abonelerinizin tamamına ulaşmalıdır.


Kural 4: Tanınabilir ve Değişmez Bir Stil Benimseyin

Son olarak, eğer bilgileriniz her bültende farklıysa (farklı sloganlar, farklı yerleştirmeler, farklı amaçlar, vs.) stratejiniz işlemez. Aslında bu öncelikle ilk iki kural ile alakalıdır. Eğer iletişim kanalını ve hedef kitleyi anlayamazsanız, kurumunuzun mesajı düzgün biçimde iletilemez. Aboneleriniz hakkında düşünün ve tahmin edilebilir olun. Onlara sizden beklediklerini gönderin.


Öneri: E-posta pazarlama stratejilerinizi geliştirmek ve daha verimli hale getirmek için euromessage dijital pazarlama platformundan yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve demo talebi için tıklayın

İlginizi Çekebilir:
Omnichannel Pazarlama Nedir? Omnichannel Pazarlamanın Sağladığı 3 Temel Fayda
[İNFOGRAFİK] Dijital Pazarlamada Başarıya Ulaşmak için 10 Adım
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medyayı Kullanarak Müşteri Sadakati Yaratabileceğiniz 5 Yol

Dijital çağ pek çok insana kişisel uğraşlarından ve marka hedeflerinden diğer tüm faaliyetlerine kadar faydalı olabilecek bir dizi fırsat getirdi....

Kapat