E-Posta Pazarlama

E-posta Pazarlama Stratejinizi Etkileyecek 7 Önemli İstatistik

Dijital pazarlamacıların en çok üzerinde durduğu ve kendini geliştirmek için en çok çaba sarfettiği alanlardan biri olan e-posta pazarlamayla ilgili her geçen gün yeni istatistikler yayınlanıyor. E-posta pazarlamayla ilgili stratejinizi belirlemek için ilham alabileceğiniz 7 özel istatistiği sizin için derledik.


1- Radicati Group’un 2016’nın ikinci döneminde yaptığı araştırmaya göre her gün 200 milyardan e-posta gönderip, alıyoruz. Dünya üzerinde yalnızca 3,5 milyar insanın internet kullandığını düşünürsek, kişi başına günde neredeyse 60 e-posta düşüyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- E-posta pazarlamanın verimli olmasında en önemli ölçütlerden birinin başlık olduğunu bu blogda yayınladığımız pek çok içerikte bahsettik. Convince and Convert’in yaptığı araştırmaya göre, e-posta alıcılarının %69’u sadece başlığa bakarak, bir e-postayı açıyor ya da spam olarak işaretliyor.


3- Duymaktan belki de en çok bıktığınız bölüme geldik: “mobil çok önemli!” Açıkçası bu uyarıyı yapıp yapmamak konusunda biraz temkinli oluyoruz, bıktırdık diye ama inanın halen mobil uyumlu web sitesi hazırlamayan, e-posta göndermeyen o kadar çok büyük marka var ki… Hubspot’un yaptığı araştırmaya göre insanların %80’den fazlası e-postalarını ilk olarak mobil cihazlardan okuyor. Kısacası mobil uyumlu e-posta belki de hiç bu kadar önemli olmamıştı.


4- Dijital pazarlama araçları içinde en etkili yöntem tartışmasız e-posta pazarlama olduğunu söylüyoruz ki Salesforce’un yaptığı araştırma da bunu kanıtlar nitelikte. Salesforce dünyanın en büyük şirketleri üzerinde yaptığı ankete göre, üst düzey pazarlama yöneticilerinin %73’ü e-posta pazarlamanın dijital pazarlama çalışmalarının merkezinde olduğunu belirtmiş. Aynı kişiler e-posta pazarlamanın müşteriye dokunmak ve müşteri yolculuğu açısından ilk adım olduğu için özel önem atfettiklerini söylemiş.


5- İzinli e-posta pazarlama yapmak, e-posta pazarlama verimliliğinizi kesinlikle arttıracak önemli unsurlardan biri. euromessage olarak bizim yaptığımız araştırmalara göre, yeni e-ticaret yasasıyla yapılması zorunlu hale gelen izinli e-posta gönderimiyle okunma oranları %32 artarken, listeden çıkma oranı %22, spam işaretleme oranı %36 azaldı. 


6- E-posta pazarlama yalnızca B2C işletmeler için en çok işe yarayan dijital pazarlama metodu değil. Aynı zamanda B2B hizmet veren şirketlerin de en çok ihtiyaç duyduğu ve verim aldığı alan. BtoB Magazine, B2B şirketlerin CMO’larıyla yaptığı araştırmada, CMO’ların %59’u e-posta pazarlamanın gelir elde etmek için en etkili metod olduğunu ortaya koymuş.


7- E-posta pazarlamada başarılı olmak için en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de mesajınızın net olması. Maalesef pek çok marka ya bütün mesajlarını tek bir e-postaya sıkıştırıyor ya da mesaj içerikleriyle müşterilerini yönlendirmeyi başaramıyor. Toast’un yaptığı araştırmaya göre, doğru mesaj içeren ve müşterileri yönlendiren e-posta gönderimi tıklamaları %371, satışları ise %1617 arttırıyor.

İlginizi Çekebilir:
[ÖZEL REHBER] E-posta Pazarlama Çalışmalarınızı Test Etmenin Yolları
E-posta Tasarımlarında Öne Çıkan 12 Trend