Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

E-posta Pazarlama Üzerinde Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital pazarlamayla ilgili blogların bazılarında ya da sohbetlerde ”sosyal medya e-posta’in sonunu hazırlıyor”, ”e-posta web 2.0 karşısında yenik düşüyor” gibi cümleleri önceden duymuş ya da e-postanın Facebook veya Linkedin gibi sosyal ağlar tarafından bir kenara itildiğiyle ilgili yazılar okumuş olabilirsiniz. Geçen yıllarla birlikte bu tarz sitelerin muazzam bir popülerlik kazandığına hiç şüphe yok. Bununla birlikte eğer siz de bu söylemleri işittiyseniz ve ne yapacağınız konusunda endişeleniyorsanız, içiniz rahat olsun.RSS (Really simple syndication) de dünya üzerine hız kazanmaya ve yaygınlaşmaya başladığında, sektör içinde çok etkili olacağı yönünde öngörüler yaratmayı başarmıştı. Hatta bu konuyla ilgili olarak çok sayıda benzer haber başlığına rastlamıştık. Sayısız makalede ”RSS, e-postanın sonunu getiriyor” ya da ”Güle güle e-posta” tarzında başlıklar görmek mümkündü. Oysa RSS e-postanın yerine geçmeyi hiçbir zaman başaramadı ve başka bir yöne evrildi. İşte benzer durum bugün sosyal medya için de geçerli. Sosyal medya, e-posta pazarlamayı ya da arama motorunu ikame etmek yerine hem onları tamamlayan, hem de insanların sosyalleşmesini sağlayan bir yöne evrildi.

E-posta pazarlama, uzun süre boyunca sosyal network kurma aracı olarak tanımlandı. Genel olarak sosyal ağ sitelerini düşünürseniz, e-postanın bu sitelerde ne kadar büyük bir role sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin Linkedin, sisteme üye olabilmek ve üyelerini bir arada tutabilmek için e-postayı kullanıyor. Aslında milyonlarca insana e-posta adresi sağlayan büyük portallar sosyal ağlara dönüşse de özlerinde e-postayı üyeliğin merkezine koyuyorlar.

İnternet kullanıcılarının dünya çapında ilgisini çekmeyi başaran sosyal medyanın popülaritesi yadsınamaz. Bununla birlikte burada öğrenilmesi gereken bir ders var: e-postayı tamamen dışlamak yerine, e-postanın bu yeni pazarlama medyalarında ne kadar önemli bir rol oynayabileceğini dikkate almaya çalışın. Yeni yaklaşımlar ve yeni iletişim kanalları ortaya çıktığı sürece, e-postayı onlarla entegre etmenin ve onun etkisini artırmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Dijital pazarlama alanında aniden ortaya çıkan gelişmeler olacaktır. Bu gelişmeler doğrultusunda, e-postanın onların içinde yer alması için, bakış açımızı değiştirmemiz gerekir.

Araştırmalara göre özellikle genç nesiller, bir zamanlar sıklıkla kullandıkları e-posta yerine, sosyal ağ sitelerini kullanarak iletişim kurmayı günümüzde daha çok tercih ediyor. Bununla birlikte deneyimlerimize dayanarak iletişim kurma tercihlerinin yaşla bağlantılı olarak değişebileceğini söyleyebiliriz. Buna dayanarak genç neslin çalışma hayatına girdiğinde, e-posta kullanımını artıracağını düşünebiliriz. Sosyal networklerin erişim için üyelik gerektiren adalar olduğunu varsayarsak, e-postanın çok daha evrensel olduğunu düşünebiliriz. Sonuçta neredeyse tanıdığınız internet kullanan herkesin bir e-posta hesabı olsa da, herkesin bir Facebook hesabı yoktur. Bu da e-postanın ne kadar büyük bir fırsat olduğunu kanıtlıyor.

Başka bir deyişle, yeni iletişim metotlarına göre kendimizi geliştirmemiz ve dışarıdan bir gözle olayları değerlendirmemiz gerekir. Öncelikle hedef kitlenizin hangi bölümünün sosyal network stratejilerine daha açık olduğunu öğrenmeye çalışın. e-posta üzerinden internet erişimi olmayan insanlara bu yaklaşım doğrultusunda odaklanmaya çalışın. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak sosyal medyayı bağrınıza basabilir; e-postayı onunla entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

  • Sosyal medya ile e-posta pazarlamayı entegre etmek ve beraber çalıştırmak için formüller geliştirin.
  • Sosyal ağlar ile, e-posta pazarlamadaki kişiselleştirme yöntemlerini entegre etmeye çalışın.
  • Linkedin profilinizde e-postayla önerdiğiniz tekliflerin faydalarını anlatmaya çalışın ve e-bülteninizin tanıtımını yapın.
  • Eğer şirketinizin bir Facebook sayfası varsa, o sayfa üzerinden e-posta adresleri elde etmeye çalışın.
  • E-posta pazarlama için kullandığınız, pazarlama ve harekete geçirme mesajlarınızı, yaratıcı unsurlarınızı sosyal ağlarda da test edin.
İlginizi Çekebilir:
Kişisel Verilerin Korunması İçin Kurumlar Nelere Dikkat Etmeli?
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Snapchat İle Başarılı İletişim Yapmanın 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
2018’de Blogumuzda En Çok Okunan 10 Yazı

Acısıyla, tatlısıyla kocaman bir yılı geride bıraktık. Dijital pazarlama dünyasındaki baş döndürücü evrim 2018 yılında da hızla devam etti. Related...

Kapat