E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

E-Posta Pazarlamada Başarısız Olmamak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Hepimiz çok sayıda e-posta alıyoruz ve pek çoğuna tıklamadan siliyoruz. Ancak gerçekten ihtiyacımız olan bir e-posta olduğunda muhtemelen ilginizi çekiyor ve içeriğine tıklıyoruz. Bu belki bir konu başlığı, belki bir teklif ya da en doğru anda tamda ihtiyacınız olduğu anda ortaya çıkan belirli bir ürün, servis ya da bilgi olabilir. İyi pazarlamacılar, her e-postayı küçük bir bulmaca olarak görürler; her bir parça, bir sonraki kadar önemlidir ve okuyucuların karşı koyamayacakları bir şey ortaya çıkarmak için zaman ayırırlar. Ölçütler ve veriler e-postalarınızın performansında büyük rol oynamakla birlikte, başarılı ve kazandıran bir e-posta hazırlamak, sandığınız kadar zor bir iş değil. Sadece biraz daha özen ve dikkat göstermeniz yeterli. Başarılı bir e-posta pazarlama yapabilmeniz için ihtiyacınız olan şeyleri inceleyelim.


1- Gönderen İtibarınızı Takip Edin

E-postalarınızın insanların ilgisini çekip çekmediğini bilmenin en iyi yolu, metrikleri(ölçümleri) yakından izlemektir: Açılma oranlarınız nedir? Tıklanma oranlarınızın durumu nasıl? Yığılmalarda insanlar abonelikten çıkıyorlar mı? Spam şikayetinde bulunuyorlar mı? Spam şikayet oranınızı, kredi notunuz olarak düşünün ve düzenli olarak sayıları –tercihen farklı platformlar üzerinden ve çeşitli lokasyonlarda – izleyerek iyileştirmeye çalışın. Ardından, A/B testlerini yapın ve sizi mutlu eden sonuçlara ulaşana kadar test etmeye devam edin.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Uzatmayın

E-posta hazırlamak, herkesin ilk çalışmalarında genellikle çok iyi biçimde icra edemediği ya da yıllarca uyguladıktan sonra uzmanlaşabildiği bir tür sanattır. Ancak şu bir gerçek ki en başarılı e-postalar okuyucunun zamanına saygılıdır ve nokta atışı yaparlar. Öyleyse meseleyi anlatacak kadar yeterli ancak muhtemel müşteriyi kaçıracak kadar uzun olmayan bir e-postayı nasıl hazırlayacaksınız? Doğru bir içerik olduğunu düşündüğünüz şeye ulaştığınızda, uzunluk için A/B testlerini uygulayın. Ortaya çıkan objektif veriler, uzunlukları da içeren, e-postayla ilgili her şeyde gelecek stratejinizi yönlendirmeye yardımcı olacaktır.


3- Konunun Amaca Uygun Olduğundan Emin Olun

Amaca uygunluğu anlayabilmeniz ve kurgulayabilmeniz için kitleniz üzerinde iyi bir çalışma yapmanızı gerektirir. Kitleniz kim? Mühendisler mi? Meşgul CEO’lar mı? Yoksa 14-40 yaş arasındaki mükemmel mat ruju arayan kadınlar mı? Örneğin bir kozmetik markasıysanız, ürünlerinin neler yapabileceğini göstermek için güzelce renklendirilmiş hareketli dudak GIF’leri kullanabilirsiniz. E-postanın başlığından itibaren, tüm içeriğindeki dili de yine bu renklilik üzerine kurgulayabilirsiniz

İyi pazarlamacının en önemli alamet-i farikası kitlesini iyi tanıyor olmasıdır. Konu başlığı da, e-posta içeriği de hedeflediğiniz kitlenin personasına(karakteristik özelliklerine) uyarlanmış olmalıdır. Eğer kitleniz yukarıda sözü edilen meşgul CEO’lar ise, LinkedIn’de kullanacağınız mesleki dille hedeflediğiniz noktaya erkenden varın; eğer kitleniz mühendisler ise, ürün veya hizmet özellikleri ile ilgili teknik bilgi bulundurmayı önceliklendirebilirsiniz.


4- Konu Başlığını Müşteriniz İçin Kişiselleştirin

Yapılan bütün araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, konu başlığında müşterinin adını bulunduran postalar, bulundurmayanlara göre daha yüksek tıklanma alıyor. Kişiselleştirilmemiş e-postaların açılma oranları % 11,4 iken, buna kıyasla kişiselleştirilmiş postaların açılma oranları %17,6’yı buluyor. Konu başlığınızı yaratırken hatırlamanız gereken diğer anahtar noktalar:

  • En çok tıklanan e-postaların konu başlığında genellikle “indirim” sözcüğü geçiyor. Tekrar hatırlatalım, deneme yapmak akıllıca bir yoldur.
  • Spam olarak işaretlenen e-postaların çoğu konu başlıklarında “Onaylama” “Özellikler” ve “Güncellemeler” kelimelerini içeriyor.
  • İnsanların soru işareti (?) ya da başlık etiketi (#) içeren e-postaları açma eğilimleri oldukça düşüktür.

5- Değerli Bir Fırsat Ekleyin

Bir e-postada değerli bir teklif yapmanın pek çok yolu olsa da, en iyi yol muhtemel müşterinizi tanımak ve onun satış hattında nerede olduğunu bilmektir. Her e-postada değerli bir teklif sunmak ve bu teklifi e-postayla ilgili potansiyel müşterileriniz ve alıcılarınız için net bir şekilde yükselttiğinizde, e-posta abonelerinizle aranızda sadakat inşa edebilirsiniz. Teklifi bulmaları için e-postanın ya da kampanyanın genelinin içinde aratmayın, devir büyük bir hikaye anlatmak devri değil. Hepimizin her gün e-postalara boğulduğu düşünülünce, teklifinizi olabildiğince erken iletmeniz, abonenizi sizinle birlikte kalmaya ikna etmekte size güç sağlayacaktır.


6- Tüm Cihazlarda Çalışır Olmasını Sağlayın

E-postaların yarısından çoğunun mobil cihazlarda açıldığını göz önünde bulundurarak neden e-posta tasarımınızı farklı cihazlara duyarlı hale getirmeyi ilk önceliğiniz yapmayasınız? Ayrıca, e-postalarınızın tabletler, akıllı telefonlar ve masaüstlü bilgisayarlarında da çalışmasını istiyorsanız, tüm görüntülerin (fotoğraf ve CTA’lar dahil) net olarak görülebildiğinden ve kodlamanızın mükemmel olduğundan emin olmak istersiniz.


7- Bağlantılarınızı ve Eylem Çağrılarınızı (CTA) İyileştirin

Hiç kimse bir e-postada bağlantı üstüne bağlantı görmek istemez. Anında kapatmayı tercih ederler. Bununla birlikte metin içi bağlantılara ya da grafik eylem çağrılarına (CTA) da boğulmak istemeyiz. Net faydaya sahip doğrudan harekete geçirici çağrıları ekleyerek site trafiğinizi yönlendirebilir veya istenen dönüşümü teşvik edebilirsiniz. Okuyucunun dikkatini yeterince ilgi çekici içerikle üzerinize çekin; onlara karşı koyamayacakları, kolay okunabilir grafik ya da uygun dilde metin içi eylem çağrısı ve fotoğraflar sunmaya çalışın.


8- Analiz Edin, Analiz Edin, Analiz Edin

E-posta anahtar performans göstergelerini (KPI) analiz etmenin pek çok yolu var, bununla birlikte kötü performans gösteren e-postalar için gerçekten bir bahane yok. E-posta performans anahtar performans göstergelerinizi ayrıca spesifik zaman aralıkları ve kampanyalar için de değerlendirebilirsiniz, böylece genel ilgi, karşılanabilirlik ve bağlantı kayıplar hakkında her şeyi detaylıca öğrenebilirsiniz. Doğru ölçümleme ve odaklanma ile e-posta pazarlamada başarısız olamazsınız.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu
Yeni Başlayanlar İçin 6 Adımda Adwords Yönetim Süreci
Önceki yazıyı okuyun:
2017 Yılında Blogumuzda En Çok Okunan 10 Yazı

Acısıyla, tatlısıyla kocaman bir yılı geride bıraktık. Dijital pazarlama dünyasındaki baş döndürücü evrim 2017 yılında da hızla devam etti. euromessage...

Kapat