E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamada “Kimden” Satırını Düzenlerken Uygulamanız Gereken 7 Kural

Doğrudan iletişim metotlarının tümünde olduğu gibi telefonun ucundaki herhangi bir kişiyle aranızdaki ilişki, gönderdiğiniz bir mektupta yazdığınız gönderen adresi veya e-postanızın “Kimden” satırı da müşterilerinizden geri dönüş alabilmeniz ve iletişim çabalarınızın başarılı olması için çok önemlidir. Alıcının bir e-posta mesajını açması için gönderen kişiyi ya da şirketi tanıması gerekir. Yapılan araştırmalar e-postalara yanıt verenlerin yüzde 56’sının bir e-postayı açmalarında, gönderen kişiyi tanımalarının ve ona güvenmelerinin belirleyici bir etken olduğunu ortaya koyuyor. “Kimden” satırını düzenlerken dikkat etmeniz gereken temel faktörleri inceleyelim.


1- “Kimden” Satırındaki Gerçek Kişi Uygulayabileceğiniz Özneler

E-ticaret kampanyalarının ‘kimden’ satırlarında aşağıdakilerden herhangi biri bulunabilir.

  • Şirket içinden bir kişi (CEO)
  • Şirket içindeki bir departman (müşteri servisi)
  • Şirket/Marka ismi
  • Tanımlayıcı bir isim (eğer bir ileti gönderiyorsanız, e-bültenin adı)
  • Ürünün ismi (Örneğin iPhone7)

2- Müşterinizle İlişki Durumunuz

Alıcıların yüzde 72’sinin, bir iletiyi spam olarak rapor ederken, gönderen kişinin kim olduğuna baktıklarını ve bu doğrultuda istenmeyen e-posta olarak belirlediklerini biliyor musunuz? “Kimden” satırında ne yazmanız gerektiğine karar verirken, alıcılarla olan ilişkinizi anlamanız gerekir. Alıcılarınızın işinizin en çok hangi bölümüyle kendilerini özdeşleştirdiklerini ve hangi konudan daha çok haberleri olduğunu belirlemelisiniz. Tabii ki herkes gibi siz de alıcılarınızın “kimden” satırında bulunan kişi ya da markayı fark etmesini, bu kişi ya da markaların onları mesajı açmaları için kışkırtmasını istersiniz. Bununla birlikte sizi spam yapan olarak rapor etmeyeceklerinden de emin olmak istersiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- B2B Şirketler İçin

Herkes tarafından tanınan bir yöneticiye sahip şirketler (özellikle B2B şirketleri), ‘kimden’ satırında yöneticinin ismini kullanarak başarıya ulaşırlar. Müşteri odaklı şirketler ise markalarının isimlerini kaldırıcı güç olarak istikrarlı bir şekilde kullanırlar. Eğer firmanızın tanınan bir marka ismi varsa, ‘Kimden’ satırında onu mutlaka vurgulamaya gayret edin.


4- Konu Satırından Yararlanın

İşin bir kısmını “konu” satırının üzerine yükleyin. “Konu” satırının görevi, içerik ve e-postanın amacı hakkında bilgi vermektir. Bunların ışığında “kimden” satırı da açık bir şekilde mesajı kimin gönderdiğini göstermelidir. “Kimden” satırını oluştururken, konu satırını aklınızda tutun ve her ikisinin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olun.


5- E-posta Adresinizi Eklemeyi İhmal Etmeyin

“Kimden” satırına e-posta adresini yazmayı unutmayın. Burada görünen isimden bahsetmiyoruz. Bazı e-posta sunucuları, sadece “kimden” satırındaki e-posta adresini gösterdikleri ve görünen ismi göstermedikleri için, gönderenin e-posta adresi önemlidir. Ayrıca bazı insanlar bir mesajı açmaya karar vermeden önce, görünen ismin yanında e-posta adresi olup olmadığını da kontrol ederler.

İpucu: E-posta adresleri mesajlarınızın iletilmesine yardımcı olacağından ve insanlar “kimden” satırındaki adresi güvenli gönderici listelerine ekleyebileceğinden, mümkünse adresinizi değiştirmemeye özen gösterin.


6- Firmanızın Alan Adını Kontrol Edin

E-posta sağlayıcınızın, reklam şirketinizin veya ekip üyenizin kişisel hesabı yerine, firmanızın alan adının kimden adresinde yer aldığından emin olun. Bunun garip bir tavsiye olduğunu düşünebilirsiniz, ama “kimden” satırında yer alan çok sayıda e-posta adresinin asıl marka ya da göndericiyle bir bağlantısı yoktur. Spam yapanlar ve elektronik dolandırıcılar bu metodu sıklıkla kullanırlar, kendinizi onlarla aynı kefeye koymayın.


7- Alışveriş Onay, Kargo Bilgisi Gibi E-postalara Dikkat

Sipariş onayı ya da kargo bildirilerini içeren e-postalarda da “kimden” satırları hakkında bahsettiğimiz kurallar geçerlidir. Bu nedenle ana pazarlama ve e-posta kampanyalarında yaptığınız tüm değişiklikleri, bu mesajlara da uyguladığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir:
Yapay Zeka ve Machine Learning Kullanmanın E-Posta Pazarlamasına Etkileri
KOBİ’ler İçin E-posta Pazarlaması Kullanmanın 5 Faydası
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

E-posta pazarlamayla ilgilinen hiç bir marka, abonelerinin gemiyi terketmesini istemez ama bu maalesef her zaman yaşanır. İster gelen kutusu karmaşasını...

Kapat