Davranışsal Hedefleme, Kişiselleştirme

E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Sayesinde Duygusal Bağ Oluşturmanın 5 Yolu

Bir markanın pazarlama çalışmalarında başarılı olmasının önemli göstergelerinden biri de müşterileriyle duygusal bağ oluşturabilmesidir. Dijital pazarlama, her ne kadar dijital ortamda yapılıyor olsa da duygusal bağ oluşturmanız için engel değil. Blogumuzda sürekli olarak e-posta pazarlamanın kişiselleştirilmiş şekilde yapılmasının müşterilerle duygusal bağ kurmak için etkili yollardan biri olduğunun altını çiziyoruz.

Responsys tarafından yapılan bir araştırmaya göre pazarlamacıların yüzde 40’ı e-postada duygusal bağ kurabilmek için sadece hitap cümlelerinde kullanıyor. Elbette hitap etmek duygusal bağ kurmak için önemli ancak yeterli değil. Gönderdiğiniz mesajlarda bireysel alıcılarınızın, kendileri için özel içerikler oluşturulduğunu düşünmelerini sağlamalısınız. Bu, alıcılarla bağlantıya geçmenin, onları kendinize bağlamanın ve beklediğiniz sonuçları almanın en iyi yollarından biridir. Kişiselleştirmenin çok sayıda yöntemi olsa da son zamanlarda çoğu marka, aynı e-posta mesajını tüm listesine göndermeyi tercih ediyor. Halbuki müşteriler her zaman kendilerine özel e-posta iletileri görmek isterler. Eğer onlara istediklerini vermezseniz, onları kendinizden uzaklaştırıp, duygusal bağ kurmayı sağlayamazsınız.

Duygusal bağ kurmayı bir kenara bırakın; kişiselleştirme sonuçta hem sizin hem de müşterilerinizin karşılıklı olarak karlı çıkacağınız bir yöntemdir. Üstelik eğer elinizin altında doğru veriler varsa, bu yöntemi çok daha kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Eğer bu yönteme başvurmayı düşünüyorsanız, elinizde olmayan veriler yüzünden zorlanacağınızı düşünmeyin. Bunun yerine var olan verileri inceleyin ve amacınıza ulaşmak için kişiselleştirme yoluyla duygusal bağı nerede kullanabileceğinizi belirlemeye çalışın. Kişiselleştirmenin, duygusal bağ kurmak yolunda ne kadar değerli olabileceğini anladıktan sonra, potansiyel müşterilerinizi nasıl elde edeceğinizi anlayacak, ek verileri nasıl kullanabileceğinize karar verebileceksiniz. Kişiselleştirme yoluyla nasıl duygusal bağ kurabileceğinizi inceleyelim.


1- Konu Başlığında Kişiselleştirme

‘Konu Alanları’nı kişiselleştirmek, bazı pazarlamacıların bir süredir uyguladıkları ve uygulamaya devam ettikleri bir yöntem. Bununla birlikte, alıcıların dikkatini çekmek ve gönderdikleri iletinin açılmasını sağlamak için spam e-posta gönderenlerin de bu yöntemi kullanıldıklarını ve ‘Konu Alanları’nda alıcılara isimleriyle hitap ettiklerini belirtelim. Bu nedenle konu satırlarını kişiselleştirmenin etkisi giderek azalsa da bu yöntemi kullanarak, onun alıcılarınız üzerindeki etkisini deneyebilirsiniz. Bir e-postayı alıcının okumasını sağlamak için alıcıya ismiyle hitap etmek dışında, kişiselleştirmenin başka yöntemleri de vardır. Örneğin kitap satan bir e-ticaret markasının, kitaplarında indirim yaptığını belirten bir e-posta kampanyası yaptığını düşünelim. Tarihle özel olarak ilgilendiğini bildiği bir alıcıya e-posta gönderirken, site aslında bu bilgiyi “En çok satan tarih kitaplarına özel teklifler” şeklinde düzenleyerek, ‘Konu Alanı’nı kişiselleştirmekte kullanılabilir. Örnekte de gördüğümüz gibi kendisiyle yakınsama yapan müşteri, büyük bir ihtimalle e-postanızla bağ kurup mesajınızı okuyacaktır. Kısacası elinizdeki geçmiş müşteri verilerini tarayın ve bu verileri ‘Konu Alanları’nı kişiselleştirmekte kullanın. Her e-posta iletisinin ilk adımı, alıcıların dikkatini çekmektir ve bu yöntemin, onların ilgisini çekeceğinden emin olabilirsiniz. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Hitap Cümlesi

Size gelen kampanya olsun olmasın, herhangi bir e-postada size hitap edilmesi, farkındalık yaratır. Farkındalık ise duygusal bağı tetikleyen önemli parçalardan biridir. Giriş bölümünde de bahsettik, dijital pazarlamacıların önemli bölümü, iletilerinin hitap cümlesini kişiselleştirmeyi kullanıyor. E-posta kayıt sürecinde müşterilerin size isimlerini vermesi, elinizde zaten bu verilerin olmasını sağlar. Eğer şimdiye kadar bu yöntemi uygulamadıysanız, bundan sonra mutlaka değerlendirmelisiniz. Bununla birlikte hitap cümlesi kullanmak, kişiselleştirmenin kolay bir yöntemi olsa da mesajlarınızın tam olarak düzgün görüntülendiğinden emin olmak için, mesajınızı göndermeden önce mutlaka test edin. Ayrıca hitapta yapılan yazım yanlışları, istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. 


İpucu: Veritabanında isimleri olmayan abonelerinizi not almayı da unutmayın. Onlar için de ‘Değerli Müşterimiz’ şeklinde bir hitap cümlesi kurabilirsiniz.


3- Demografik Özellikler

Müşterileriniz e-posta yoluyla iletişime geçmek için üye olurken, size büyük ihtimalle e-posta adreslerini ve yaşadıkları yer ve yaşları hakkındaki bilgileri veriyordur. Bu bilgilere dayanarak onları yaşadıkları coğrafi bölgelere göre kişiselleştirebilir, gruplara ayırabilirsiniz. Mesajları kişiselleştirmek için demografik veriler kullanmak, size ilk bakışta basit görünebilir. Ama basit verilerden eşsiz iletişim yolları yaratabilir, hedeflediğiniz amaçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin bir seyahat acentesiyseniz, kışın yoğun geçtiği yerlerde yaşayan müşterilerinize Antalya seyahati, sıcak yerlerde yaşayanlaraysa, daha farklı bir teklif götürebilirsiniz. Muhtemelen Kars’ta yaşayan biri, Antalya seyahatiyle Fethiye’de yaşayan birisinden daha çok ilgilenecektir. Bu demografik verileri, yılın doğru zamanında, alıcılarınızın ilgisini çekmek için kullanırsanız çok daha etkili duygusal bağlar yaratabilirsiniz.


4- Davranışsal Hedefleme

Elinizde, hedeflerinizi belirlemenize ve müşterilerinizi satın alma geçmişlerine göre gruplara ayırmanıza yardımcı olacak kadar çok veri varsa, onları mutlaka kullanmaya çalışın. Bu, sadece önereceğiniz teklifleri kişiselleştirmenize değil, sadık müşterilerinizi ödüllendirmenize ve onları tekrar satın almaları için cesaretlendirmenize de yardımcı olur. Örneğin iTunes, ekstra satış yaptırmak için müşterileri yönlendirmek için, her kullanıcının en son satın aldığı şarkıları baz olarak, kullanıcılara sevebilecekleri albümleri tavsiye ediyor. E-postanızın içerisinde bu tarz bir bilgiyi bir indirim teklifiyle birleştirmeyi başarırsanız, büyük ihtimalle duygusal bağı yakalama ve doğal olarak satış yapma şansınız artacaktır.


İpucu: euromessage dijital pazarlama platformu size müşterilerinizin satın alma geçmişleri üzerinden kolayca kişiselleştirme yapmanıza olanak sağlar. Daha fazla bilgi ve demo için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


5- İçerikle Harekete Geçirin

E-postada içeriği kişiselleştirmenin sayısız yolu vardır. Bu yöntemi doğru şekilde uygulamak, mutlu müşterilere sahip olmanıza ve satış gelirlerinizi artırmanıza sebep olur. Abonelerinizin sizi kendi arkadaşlarına pazarlamaları için de kişiselleştirme yöntemini kullanabilirsiniz. Örneğin mücevher sattığınızı ve kadın üyelere yönelik bir e-posta kampanyası düzenlediğinizi varsayalım. Bu tarz bir durumda “Bu e-postayı bir arkadaşınıza forward edin” demektense, “Aslı, bu e-posta, Sevgililer Günü’nü hatırlatması açısından eşinin de hoşuna gitmez mi? O zaman bu e-postayı O’na gönder” demek çok daha etkili bir yöntemdir. Başka bir örnek olarak, kışlık kazak satan büyük bir marka, kadın müşterilerine sadece kadın koleksiyonuyla ilgili bilgileri göndermesi verilebilir. Ayrıca daha soğuk iklimlerde yaşayan kadın müşterilerini baz alarak, listeyi gruplara ayırabilir. Hatta işleri bir adım daha ileriye götürerek, 4. maddede de bahsettiğimiz gibi kadın müşterilerinin satın alma tarihçelerine bakarak, onlara ilgilenebilecekleri benzer modelleri gönderir ve satın alma olasılığını yükseltebilir. 

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 6 Maddede Click&Collect Rehberi
Web Sitelerinde Kullanıcı Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem
Önceki yazıyı okuyun:
Web Analizi Sayesinde Değerlendirebileceğiniz 8 Önemli Detay

Dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlamaya göre sağladığı en önemli avantaj şüphesiz ki ölçümlenebilmesi ve ölçülen değerlerin analiz edilebilmesi. Dijital dünyada en...

Kapat