E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamada Segmentasyonun Önemi

Günümüzde birçok dijital pazarlamacı, e-posta pazarlamanın genel pazarlama stratejileri içindeki önemini farketmiştir. E-posta pazarlama, gelişmekte olan diğer dijital pazarlama taktiklerinin izini takip ederek, geçerliliğini yitirmeden devam etmektedir. Ancak ne yazık ki e-posta pazarlamanın olumlu etkilerinin farkında olunsa da, e-posta pazarlama uygulamalarında gereken titizlik bazen gösterilmemektedir. Segmentasyon, e-posta pazarlamada bazen üstüne pek düşülmeyen ancak dijital pazarlamacıya en çok fayda sağlayacak uygulamalardan biridir. Mevcut e-posta listelerinizi bölümlere ayırmak, dijital ve e-posta pazarlama kampanyalarınızın gelişimine tahmininizden fazla katkı sağlayacaktır.

Segmentasyon etkisine inanan dijital pazarlamacıların sayısı önemli ölçüde çoğaldığı gibi; yapılan araştırmalarda e-posta veritabanlarını bölümlere ayırmanın, firmalarının önümüzdeki dönemdeki ilk hedeflerinden biri olduğunu söylenmektedir. Ayrıca dijital pazarlamacıların ciddi bir bölümü segmentasyon çalışmalarını geliştirmeye fazlasıyla ihtiyaç duyduklarını ifade etmektedir. Yani e-posta liste veritabanınızı çeşitli segmentlere ayırmıyor ve e-postalarınızın içeriklerini, özel iletişim gruplarınızın ihtiyaçlarına göre şekillendirmiyorsanız, bu konuda birilerinin sizi ikna etmesine ihtiyacınız var. Neden tüm pazarlamacıların, e-posta pazarlama iletişimlerini segmentasyona ihtiyacı olduğunu size daha detaylıca anlatmaya çalışalım.


Ürünlerinizi Satın Alan Herkes Aynı Değildir

Evet, işte gerçek: Birçok marka; ister B2B ister B2C olsun, sadece bir ürün veya hizmet satsa bile sadece bir tip müşteriye hizmet vermez. Burada ortak bir yaklaşım söz konusu değildir ve genellikle bütün işlerde birçok ideal müşteri vardır. Örneğin bankanız varsa, çok büyük bir şirketin ihtiyaçlarına da hizmet verebilirsiniz, küçük bir KOBİ’ye, hatta küçük bir çocuğa da. Bahsettiğimiz her öneri çok farklı tipte müşteridir ve her birinin sorunu ve ihtiyacı farklıdır, yani her birine çok farklı şekilde davranmak gerekir. Bu nedenle hedef müşteriye yönelik e-posta pazarlama sürecini yürütürken her ikisine de aynı mesajı göndermek, her birine, özel sorun ve ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış e-posta göndermek kadar etkili olmayacaktır.

Küçük bir KOBİ olsaydınız, aşağıdaki iki e-postadan hangisi daha çok ilginizi çekerdi? KOBİ verimliliğine ilişkin 10 ipucu mu yoksa, bireysel kredilerden avantaj sağlamak için 10 ipucu mu? Önemsiz bir soruymuş gibi gözükebilir ancak ikinci e-posta hedeflenen KOBİ’lere gittiğinde arzulanan sonucun alınmasını beklemek fazla iyimser bir beklenti olabilir.

Henüz segmentasyon yapmadıysanız, çeşitli hedef müşterileri segmentlerinizin ne olduğunu belirleyin. Müşteri veritabanınızın ne tip kişilerden oluştuğunu anladıktan sonra, segmentasyon yapmak çok daha anlaşılır ve kolay hale gelecektir. Segmentasyon yapmanın güzelliği de olasılıklarınızın sonsuz olmasıdır. Üç veya dört genel kişi tanımlayabilir veya daha da ayrıntılı tanımlama yaparak bunların her birini daha da alt hedef gruplarına ayırabilir ve segmentasyonu daha da etkin hale getirebilirsiniz.


Segmentasyon Satış Döngüsüne Olumlu Katkı Yapar

Şimdi de başka bir gerçeğe bakalım: E-posta listeniz, işinizde çeşitli etkileşim aşamalarında olduğunuz kişilerden oluşmakta. Yani listenizdeki kişiler satış döngüsünün farklı noktalarında yer almakta ve hangi noktada olduklarına bağlı olarak farklı tipte bilgi ve iletişim talep ederler. Şimdi size kanıtlayabilmemiz için banka örneğine geri dönelim.

Listenizde Gökhan ve Selçuk isimli bir kişi olduğunu varsayalım; evli olan Gökhan listenizdedir çünkü blogunuzda konut kredileri hakkında bir makale okuduktan sonra e-posta listenize girmeyi kabul etmiştir, bekar olan Selçuk ise bireysel kredi başvuru formu doldurmuş ancak kredi almamış biridir. Bu durumda Selçuk, bir kredi alma kararı vermeye Gökhan’dan daha yakın gibi gözükmektedir. Gökhan’a gönderdiğiniz e-postanın, Selçuk’u da dahil edecek şekilde genel içeriklerle hazırlanmış bir e-posta yerine, satış döngüsünün bu aşamasında olan bir kişinin ihtiyaçlarına yönelik hedef içerik sunan bir e-posta olması gerektiğini düşünmüyor musunuz? Diğer bir deyişle, potansiyel müşterilerin satış döngüsünde bulundukları aşamaya bağlı olarak farklı istek ve ihtiyaçlarından yararlanmaya yönelik bir e-posta gönderememek sizce de çok büyük bir fırsat kaybı değil midir?


Segmentasyon Sayesinde E-posta İtibarınız Gelişecektir

Yukarıdaki iki bölümü okudukça bu kafanıza çoktan netleşmiş olabilir ancak hitap ettiğiniz kitleyi hedef alan, segmentasyona ayrılmış e-posta gönderdiğiniz zaman, e-postalarınız doğal olarak o kitlenin daha çok ilgisini çekecektir. Örneğin listenizde kredi almaya hazır Selçuk gibi kişilere göndermek üzere bir e-posta hazırlamaya karar verdiğiniz zaman, bu kişilerin nasıl insanlar olduğunu ve o anda ne aradıklarını ne kadar iyi anlarsanız, tüm bu Selçuk’lara gerçekten hitap edecek ilginç bir e-posta hazırlamayı becerebilirsiniz.

Zaman içinde hep bu uygulamayı benimsediğinizde, dünyadaki diğer Selçuk ve Gökhan’lar, sizden her e-posta geldiğinde, içeriğinin ilginç olacağını bilirler – çünkü bu zamana kadar hep öyle olmuştur. Diğer bir deyişle hitap ettiğiniz kitle içinde e-posta gönderisi olarak iyi bir itibara sahip olursunuz. Ürün satın alan bir kişi olarak size gönderilen tüm e-postaları düşünürseniz, her seferinde açtığınız e-postalar, içeriği her zaman ilginizi çeken e-postalar değil mi? Bu satıcılar muhtemelen çok iyi segmentasyon yaparak hitap ettikleri kişileri çok iyi hedef alıyorlar!


Segmentasyonla Daha İyi Sonuçlar Elde Edeceksiniz

Yaptığımız araştırmalar; segmentasyon yapılarak gönderilmiş e-postaların, belirli bir hedefe yönelik gönderilmeyen genel e-postalardan daha verimli olduğunu göstermektedir. E-posta listelerini segmentasyona ayıran dijital pazarlamacıların %39’u daha yüksek e-posta açılma oranı elde ederken, %28’i ise daha düşük abonelik sonlandırma oranlarıyla karşı karşıya kalmış ve %24’ü de e-posta iletiminin daha başarılı olduğunu ve daha yüksek kazanç elde ettiklerini görmüşlerdir. Bu araştırmalarda, %3 tıklanma oranı alan genel e-postalar ile karşılaştırıldığında, belirli bir hedefe yönelik ve segmentasyon yapılmış potansiyel alıcıları besleyen e-postaların %8 tıklanma oranı elde ettiği görülmüştür. Diğer bir deyişle belirli bir hedefe yönelik gönderilen e-postalara daha fazla tıklanıyor, bu da alıcıların, segmente edilmiş e-posta içerikleriyle daha çok ilgilendiğini ve beklediğiniz davranışları sergilediklerini gösteriyor.


Gördüğünüz gibi, tüm göstergeler, segmentasyon yapılmış e-postaların daha iyi bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor. Tabi ki segmentasyon yapmak beraberinde birçok zorluk getirir. Hedeflediğiniz segmentlerin her birine göndereceğiniz ilginç e-posta mesajlarını hazırlarken, aynı zamanda bunu destekleyecek içeriğe de ihtiyacınız vardır. Bu da içeriği şekillendirmek için zaman harcamanızı gerektirir ve hepimiz içerik oluşturmanın ne kadar çok zaman aldığını gayet iyi biliyoruz.

Ama zaten kimse etkin bir pazarlamanın kolay bir süreç olduğunu söylemiyor. Segmentasyon her geçen gün e-posta pazarlama dünyasında bir zorunluluk haline gelmektedir ve bundan faydalanan, iyi bir şekilde uygulayan pazarlamacılar daha yüksek tıklanma oranları alıp, segmentasyon yapmayan kişilerle karşılaştırıldığında gönderdikleri e-postalardan daha yüksek geri dönüş elde etmektedir.


Related Digital Customer Data Platform – CDP

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alan kişilere ulaşmak ve satış döngüsünün çeşitli kademelere ayrılması daha işin başı… Bir e-posta listesini bölüp farklı kategorilere ayırma yöntemleri söz konusu olduğunda sınırsız seçeneğiniz vardır ve bu segmentasyonu yapmanızda size yardımcı olacak Related Digital gibi pazarlama otomasyonu platformu işinizi kolaylaştıracaktır.

Related Digital’in sunduğu Customer Data Platform, başta web sitesi ve mobil uygulama olmak üzere, mağaza, çağrı merkezi gibi kaynaklardan da beslenebilen, müşterilerinizin demografik ve davranışsal verilerinin toplandığı ve kişi bazında tekilleştirilerek tutulduğu ilişkisel bir veri platformudur. CDP ile farklı kaynaklardan topladığınız veriler üzerinden müşteri segment profillerinizi oluşturabilir, anlamlandırabilir, kişiselleştirilmiş deneyimler yaratabilmek için mikro seviyede hedef segmentler yaratabilir ve bu kitleleri, e-posta, SMS veya push gibi kanallarda iletişim kurabilmek için 3. taraf çözümlere otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

Related Digital’in segmentasyonu ileri seviyeye taşıdığı Customer Data Platform hakkında daha fazla bilgi almak ve demo talebinde bulunmak için tıklayın 😉

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Push Notification Nedir?
Related Marketing Cloud’dan 25 Teknoloji Yeniliği
Önceki yazıyı okuyun:
Double Opt-in Yapmanın 5 Faydası

E-posta pazarlamanın başarısı, güvenilir ve etkileşimi yüksek bir izleyici kitlesi yaratmaktan geçer. Bunu başarmak için, (çift onaylı) double opt-in tekniklerini...

Kapat