Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamada Sosyal Medya Yardımıyla Hedef Kitle Analizi Yapmak İçin 3 Temel Adım

Dijital dünyada modern tüketici kendini ifade etmeye başladığından beri, markalar için tüketici kazanma rekabeti daha fazla artmaya başladı. Online platformlarda söz hakkı elde eden tüketiciyi etkilemek için mevcut yöntemler yetmeyince daha derin analizlere ihtiyaç duyuldu. Bunların sonucunda hedef kitleyi dinleme, anlama ve yorumlama yöntemleri çok çeşitli boyutlar kazandı. Bütçe bazında baktığımızda, özellikle küçük işletmelerin, kitlesel temaslardan ayrılıp kişisel iletişim kanallarına yönelmeleri kaçınılmaz halde geldi. Artık hangi iletişim kanalından pazarlama yaparsanız yapın, hedef kitlenizin psikolojisine hakim olmanız markanızı pazarda bir adım öne çıkarmaya başladı.

E-posta pazarlaması hem satış oranı hem de sadık müşteri kitlesi oluşturma konusunda size en çok fayda sağlayacak iletişim yollarından biridir. Potansiyel müşteriniz e-posta adresini sizinle paylaştığı anda sizi evine davet etmiş demektir. Ancak unutmayın, müşterinizin gelen kutusunda sizinle aynı hizmeti veren başka markalar da yer alacaktır. Bu tarz bir rekabette e-posta kampanyanızdan maksimum verimi almak için ilk anda dikkat çekmelisiniz. Dikkat çekebilmek için kitlenizin psikolojik özelliklerini tespit ederek, onların ilgi alanlarına dokunmalısınız. E-postalarınızın etkileşimini artırmak için hemen şimdi kendinize şu 3 soruyu sorun.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Hedef Kitleme Ne Söylemek İstiyorum?

Her şeyden önce kitlenize sunmanız gereken basit ve anlaşılır bir mesaja ihtiyacınız var. Bu mesajı yaratmak için müşteri kitlenizle empati kurarak markanıza ve ürününüze onların gözünden bakın. Bu bakış açısıyla olumlu/olumsuz yönlerinizi belirleyip yeni özelliklerinizi keşfedin ve yeni görüşler elde edin. Analiziniz bittiğinde ortaya çıkan değerler ürünün güçlü ve zayıf noktalarını göstererek müşterinizin sizden duymak istediği mesaja  dair sade ve net bir cevap verecektir.


2- Gerçekte Kime Konuşuyorum?

Herkes tarafından bilinen yaş, cinsiyet ve gelir gibi bazı genel ölçütler vardır ama aslında tüketici hedeflemek bu kadar basite ve genele indirgenmemelidir. Hedef kitlenizin kişisel özellikleri bu ölçütlerden çok daha karmaşık ve derin bir yapıda olduğu için onları bir birey olarak ele alıp psikolojik ve davranışsal niteliklerin analizine odaklanmalısınız.

Anketler, odak grupları, derin görüşmeler gibi yöntemler hedef kitlenizin davranışlarını neden-sonuç ilişkilerine döker. Özellikle sosyal medyada hedef kitleniz kendini açıkça ele verir. Forum, blog ve sözlük gibi platformlar bunlara son derece elverişli ortamlardır. Elde edilen bu veriler hedef kitlenizin eğilimleri hakkında derin içgörüler sunar ve yaşam tarzlarıyla ilgili gerçek görüşler kazandırır. Buradaki asıl nokta verileri doğru analiz etmek ve yorumlayabilmektir.

Sağlıklı bir yorumlama için kullanıcıların internette bıraktıkları izleri ve hesaplarında yarattıkları içerikleri gözlemlemelisiniz: ilgilenilen topluluklar, gönderiler, repostlar, sosyal çevre, yorumlar, beğeniler ve değerlendirmeler, başkalarıyla iletişim tarzı, görsel ve videolar gibi etkileşim verilerine sahip olmak insanların beklentilerini, ihtiyaçlarını ve sorunların anlamanızı kolaylaştırır. Böylece bulduğunuz sorunları fırsata dönüştürme şansı yakalayabilirsiniz. Hedef kitlenizden birçok profil analiz ettiğinizde, ortak ilgi alanlarını ve kitlesel bakış açılarını keşfedebilirsiniz. Sonuç olarak toplanan veriler doğrultusunda büyük resme bakıldığında, hedef kitlenizin gerçek psikolojik portresine sahip olacaksınız.


3) Hedef Kitlemin Sorunları ve İhtiyaçları Neler?

Bir yerde sorun varsa orada talep edilen bir çözüm vardır. Rakiplerinizden önce göreceğiniz bir çözüm açığı sizi onlardan farklılaştırarak kampanyalarınıza gösterilen ilgiyi büyük oranda yükseltir. Şimdi, bir önceki adımda yakaladığınız psikolojik analiz içgörülerini kullanarak, bulduğumuz sorunlara çözüm üretmeye başlayabilirsiniz. Çözüm fikrinizi ürün ve hizmetinize uyarlayın ve ardından e-posta pazarlaması ile hedef kitlenize kişisel kampanyalar sunmaya başlayın. Unutmayın, bu noktada bile psikolojik analiz sürecini bırakmamalısınız, aksine kampanyanızla eş zamanlı olarak içgörü toplayıp kampanya sonucunda gelen tepkileri analize dahil etmelisiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan içerik dağıtımı, üretimi ve yönetimi konusunda destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlama, Kişiselleştirme ve Segmentasyon Hakkında Dikkat Çeken 24 İstatistik
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir fiziksel mağazaya gittiniz ve satış danışmanına, bir ürün sorduğunuzda bu ürünle beraber alternatif ürünleri de size sunarak tercihlerinizi...

Kapat