E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasında Video Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerindeki internet trafiğinin yarıdan fazlasını video içerikleri oluşturuyor. Özellikle Youtube ve Facebook’un videoya yaptığı yatırımlar, internet bağlantı teknolojilerinin gelişimi video içeriğinin hızla yükselmesine neden olurken, yükselmeye devam edeceğinin de pek çok emaresini görüyoruz.  Bu popülerlikle birlikte bizi ilgilendiren asıl soru ise “videolarımı e-posta ile gönderebilir miyim?” oluyor. Geçmişte bu sorunun cevabı hayır idi. HTML teknolojilerinin ve video taglerinin gelişmesiyle artık e-postaların içerisinde birçok video görebiliyoruz.

Video İçerik E-posta Pazarlamasında Neden Önemlidir?

Neden soruyorsunuz? Çünkü Diode Digital’in yaptığı araştırmaya göre video, yazıya göre %600 daha etkili bir yöntemdir(bu istatistik değişkenlik gösterebilir, ancak şu bir gerçek ki video yazılı içeriğe göre kesinlikle daha etkili bir yöntem). Bu kadar etkili bir yöntem olan videoları e-posta pazarlamasının da içerisinde değerlendirerek kullanmak gerekir. Evet, e-posta pazarlamasının bile videoya ihtiyacı vardır.

Öneri: E-posta pazarlamasıyla ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız.

E-postada Video İçerik Kullanılabilir mi?

Cevap, hem evet hem de hayırdır. HTML’in içerisindeki video tagı video yerleştirmeyi mümkün kılar fakat kullanıcının e-posta listesindeki aboneleri video desteği işlerin karışık hale geldiği durumdur. E-posta müşterileri için video uyumluluğunu kontrol ederseniz, HTML5 uyumluluğunu çok azının aldığını göreceksiniz. Eğer video desteklenmiyorsa görüntüyü tumbnail olarak sunup, videomuza linkleyebiliriz. Video e-postada oynatılamaz ama en azından müşteri ilgili sayfaya tıklayarak içeriği görebilir.

İkinci kurnazlık

Bir küçük kurnazlık daha var. BOYUT !! Eğer müşterinize uzun bir video göndermeyi düşünüyorsanız bunu yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Sadece videoyu indirmek uzun olacağı için değil aynı zamanda kullanıcıların uzun videoları spam olarak algılayacağını düşünerek videoları kısa tutun. Eğer boyut için endişeleniyorsanız bir seçenek daha var. Anime edilmiş GIF’ler kullanarak e-postalara hareket ekleyebilirsiniz ve bu e-postanın boyutunu etkilemez.

Değer mi?

Videoların “yazılı içerik” ile karşılaştırmalı olarak verimliliğini düşünürsek inanıyoruz ki kenara atılamayacak kadar etkilidir. Bununla birlikte, hala tam olarak desteklenmediği için video taglariyle ve e-postalarınıza yerleştirmek için uğraşı göstereceksiniz. Eğer bu iş ile uğraşmaya niyetliyseniz inanıyoruz ki sonuçlar kendiliğinden konuşacaktır. Bu kadar talep gören bir dijital içeriği, e-posta pazarlamasında denemeye değmez mi?

İlginizi Çekebilir:
Markaların Dijital İtibarla İlgili Bilmesi Gereken 5 Şey
E-posta Pazarlama Üzerinde Sosyal Medyanın Etkileri
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitesi Trafik Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital pazarlama etkileşimli ve ölçülebilir bir araç olması nedeniyle pazarlama araçları arasında her geçen gün daha fazla öne çıkıyor. İlk akla gelen...

Kapat