E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamanın 8 Etkisi

E-posta pazarlama bütçenizi artırmak için elinizden geleni yaptınız ama ne yazık ki bunu gerçekleştirmek için gereken miktarda paranız yok. Şirketlerin bütçeleri bazı dönemlerde artabileceği gibi bazı yıllarda da düşebilir. Ayrıca özellikle ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde en önce reklam ve pazarlamaya ayrılan bütçeler kısılır. Oysa böyle dönemlerde bile e-posta pazarlama programınızı kesintiye uğratmadan devam ettirebilirsiniz. “Peki ama nasıl ve neden?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

Müşterilerinizin sizinle e-posta yoluyla iletişim kurmak istediklerini (bunun için size izin verdiklerini) hatırlıyorsunuz değil mi? E-posta pazarlamaya uzun süredir yatırım yapıyorsanız, bu süreci tam ortasında durdurmak sizin daha fazla zararınıza olabilir. Sonuçta başka hangi iletişim kanalı, size müşterilerinizle devamlı birebir ilişki kurabilme fırsatını sunabilir ki? Hem de çok daha uygun bir fiyata?

E-posta bütünleyici bir kanaldır

E-posta pazarlama programlarını, ileriye dönük ve daha geniş kapsamlı pazarlama çabalarınız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle pazarlama ve marka hedeflerinizle genel anlamda entegre ettiğiniz taktirde, e-posta pazarlamadan çok daha fazla kar sağlayacağınız çok açık. Eğer e-posta pazarlamaya destek vermeyi bırakırsanız, size yüksek pazarlama hedeflerinizi yakalamanızda yardımcı olacak en kişisel ve doğrudan metotlardan birini görmezden gelmiş olursunuz.

Pazarlama ve iş stratejilerindeki planlarınızı değiştirebilir

Firmanızla ilgilenen insanlara yenilikleri haber vermenin en kısa ve hızlı yolu, üye listenize belli aralıklarla, güncellenmiş ve onların ilgisini çekecek e-postalar yollamaktır. Eğer zamanlama sizin için önemliyse, e-posta başvurabileceğiniz en iyi yöntemdir.

Kampanya içeriklerinizi ve yaratıcı önerilerinizi başka nasıl test edebilirsiniz?

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi e-posta, yaratıcı unsurlarınızı test etmeniz, onları tekrar uygulayıp uygulamamaya karar vermeniz ve özel teklifleri değerlendirmeniz için size benzersiz bir fırsat sunar. Böylece onları çok daha pahalıya mal olan pazarlama kanallarında kullanmadan önce test edebilme şansına da kavuşmuş olursunuz.

E-posta başarınızı saptamanızı sağlayacak verilere kavuşmanızı sağlar

E-posta pazarlamacıların çoğu, 24 saat içinde kampanyalarının başarısını ölçebilir ve bu doğrultuda gerekli eklemeleri yapabilir. E-posta pazarlama, diğer pazarlama platformları gibi ‘bekle ve gör’ tarzı bir ölçümleme yaklaşımını benimsemez.

E-posta pazarlama bir marka aracıdır

Bu konudaki görüşler değişkenlik gösterse de, e-posta pazarlama marka bilinirliğini ve itibarını etkilemesinin (hem iyi hem de kötü anlamda) yanı sıra sürekli devam eden bir etki de sağlar. Bu nedenle e-posta pazarlamanın markanızı güçlendirme konusundaki yeteneğini asla göz ardı etmemelisiniz. Bununla birlikte yaptığınız e-posta pazarlama kampanyalarıyla müşterinin gözünde olumsuz bir profil çizdiğinizde, marka imajınızın bozulabileceğini de unutmamalısınız.

E-posta pazarlama diğer maliyetleri kısar

E-posta pazarlama, genel olarak ilişkileri geliştiren ve gelirleri arttıran bir araç olarak kabul edilir. Bununla birlikte e-posta pazarlamanın öne çıkmayan etkilerinden biri de diğer alanlara yapılan harcamaları kısmasıdır. Bu nedenle maliyeti düşürmek isteyen birçok şirket e-posta pazarlamaya merkezi bir rol verir. Sonuçta e-posta, gerekli bilgileri müşteriye önceden gönderebilme gibi özellikleriyle sizin baskı, çağrı merkezi ve ‘direct mail’ harcamalarınızı minimuma indirebilir.

E-posta pazarlama bulaşıcıdır

Etkili e-posta mesajları göndererek, alıcılarınızın onları başkalarına ‘forward etmelerini’ ve pazarlama çalışmalarınızda size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu da pazarlama çabalarınıza müşterilerinizin gözünde artı puan olarak yansır. Kampanya değerinizin ne kadar yükseleceği düşünülürse, viral pazarlamanın gücü oldukça tatmin edicidir. Tabii bir mesajın, alıcılarınız vasıtasıyla başkalarına aktarılabilmesi için o mesajın eşsiz, değerli, ikna edici ve merak uyandırıcı olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

ROI tartışması

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketlerin ekonomik durumu ne olursa olsun, e-posta pazarlamanın son derece yüksek yatırım getirisine (ROI) sahip olması, E-posta pazarlamanın neden bu kadar istikrarlı bir şekilde kullanıldığını açıklar. E-posta pazarlama kampanyalarının tamamen takip edilmesi ve size büyük miktarda para kazandırması bile e-posta pazarlamanın, dijital pazarlamada neden sabit bir öge olarak kalacağının ispatıdır. Bununla birlikte e-posta pazarlama bütçenizi artırmanın çok sayıda farklı yolu olsa da öncelikle e-posta pazarlamadan kazandıklarınızı kendi içinizde yönetip yönetemeyeceğinize karar vermeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamada Sosyal Medya Yardımıyla Hedef Kitle Analizi Yapmak İçin 3 Temel Adım
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 50 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
Spam Filtresine Takılmamak İçin Yapılması Gerekenler

E-posta pazarlama kampanyalarınızın spam filtreleri engeline takılmasını istemiyorsanız, onları tasarlarken belli kriterlere dikkat etmelisiniz. Ama bu filtrelerden korktuğunuzu da belli...

Kapat