Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamanın En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemi Olduğunu Kanıtlayan 15 İstatistik

Markaların iletişim için kurguladıkları, iyi yapılandırılmış bir pazarlama kampanyası ölçülebilir ve objektif olmalıdır. Diğer birçok pazarlama stratejisinin aksine, e-posta pazarlama kolayca izlenebilir ve ölçülebilir sonuçlar üretir. E-posta pazarlaması yoluyla listenizdeki kullanıcıların tam olarak nelere tıkladıklarını görebilirsiniz. Bu sayede takipçilerinizin hangi içerikle ya da hangi kampanyanızla gerçekten ilgilendiğini ölçüp, onlarla bir sonraki aşamada daha sağlıklı ve ilgili ilişki kurabilirsiniz. E-posta pazarlamasının ne kadar etkili ve faydalı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu yazımızda ise ne kadar etkili olduğunu, yapılan araştırmalardan derlediğimiz 12 istatistikle kanıtlamak istedik.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


E-posta Erişim Gücü En Yüksek Kanaldır

1- Radicati Group’un öngörü araştırmasında, 2018’de dünya üzerindeki aktif e-posta sayısının 5,2 milyar olması bekleniyor.

2- Şu anda dünyanın en kullanışlı e-posta servisi olarak görülen Gmail’in ise halihazırda 1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Google’ın verdiği bilgiye göre Gmail kullanıcılarının %75’i e-postalarını ilk olarak mobil cihazdan kontrol ediyor.

3- Litmus’un yaptığı araştırmaya göre e-posta, yeryüzünde 1 numaralı dijital mecra. İnternette arama motorlarından bile daha fazla kullanılan e-posta, mobil cihazlarda en çok kullanılan özellik(telefonla arama dahil).

4- Marketing Sherpa’nın tüketiciler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin %72’si e-postanın markaların kendileriyle iletişim kurulmasında en çok tercih ettiği yol olduğunu belirtiyor. Yine aynı araştırmaya göre, tüketicilerin %61’i en az haftada 1 kez promosyon e-postası almaktan hoşlandıklarını belirtirken, %28’i daha sık promosyon e-postası almaktan rahatsız olmayacaklarını söylüyor.

5- B2B Marketing Insider’ın yaptığı araştırmaya göre, beyaz yakalılar saatte ortalama 30 kez e-postalarıyla ilgili bir şey ile ilgileniyor.

6- Movable Ink’in yaptığı araştırmaya göre mobil cihazlardan açılan e-postaların %41’i iPhone üzerinden açılıyor.


E-posta Pazarlama En Verimli Dijital Pazarlama Aracıdır

7- McKinsey & Company’nin yaptığı araştırmaya göre, e-posta pazarlama yeni müşteri kazanma konusunda Facebook ve Twitter’dan 40 kat daha etkili.

8- Gigaom Research’ün pazarlamacılar üzerinde yaptığı araştırmaya göre, marka bilinirliği, müşteri edinme, geri dönüş alma ve müşterileri elde tutma konusunda e-posta pazarlama açık farkla en etkili dijital pazarlama taktiği.

9- Nielsen Norman Group’un orta gelir grubu üzerinde yaptığı araştırma, bu gelir grubunun %90’ı markaların kendisiyle iletişim kurması için e-postayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

10- Ascend2’nin dünyanın en büyük şirketlerinde çalışan pazarlama yöneticileri üzerinde yaptığı araştırmada, pazarlamacıların %54’ü dijital pazarlamada birinci önceliği e-posta pazarlama olduğunu söyledi.


E-posta Pazarlamanın Yatırım Geri Dönüşü Yüksektir

11- Econsultancy’nin ABD’de yaptığı araştırmaya göre şirketlerin satışlarının %10’dan fazlası e-posta yoluyla geliyor.

12- Direct Marketing Association’ın yayınladığı araştırmada, online alışveriş yapan tüketicilerin %66’sı e-posta pazarlama yoluyla en az 1 kez alışveriş yapmış durumda. Bu oran diğer tüm dijital pazarlama araçlarının çok üzerinde.

13- Harris Interactive’in yaptığı araştırma, tüketicilerin %81’inin kişiselleştirilmiş, segmente edilmiş ya da davranışsal hedefleme yapılmış e-postalar aldıklarında satın almaya yöneldiklerini ortaya koydu.

14- Direct Marketing Association’ın yaptığı araştırmada, e-posta yoluyla elde edilen satışların %58’i segmente edilmiş veya hedeflenmiş e-postalar üzerinden geliyor.

15- Statista’nın yaptığı araştırmaya göre kişiselleştirilmiş e-posta gönderimi, genel gönderime göre %50 daha fazla geri dönüş sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:
Customer Data Platform Nedir?
[20 – 26 Ağustos] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
Blogumuzda 2016 Yılında En Çok Okunan 10 İçerik

2o16'da dijital dünyada sayısız yenilik ve gelişme olurken euromessage da önemli teknolojik yeniliklerle 2016 yılını geride bırakıyor. Her geçen gün...

Kapat