E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasında Asla Yapılmaması Gereken 5 Hata

Doğru e-posta pazarlaması, her zaman için kolaylıkla yapılamayabiliyor. Yalnızca e-posta pazarlamaya yeni başlayanlar değil, konunun uzmanı dahi olsa, her şirket ve her deneyimli uzman çeşitli hatalar ve verimsiz e-posta pazarlama programları yaparak başarısız girişimler yapabiliyor. Hata yapmanız gayet normal, önemli olan hata yapmak değil, yaptığınız hataların neler olduğunu keşfedip, bir kez daha o hataları ya da eksikleri yapmamak. Eğer e-posta pazarlamasında yeniyseniz ya da sadece bir tür “Dikkat Edilmesi Gerekenler Listesine” ihtiyacınız varsa ne olursa olsun yapmaktan kaçınmanız gereken e-posta pazarlama hatalarına göz atalım.

1-Konu ile İlgisi Olmayan Konu Başlığı Kullanmak 

E-posta pazarlamada başlığın ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Konu başlığı insanların, e-postanızda gördüğü ilk şeydir ve eğer alakasız ise veya kullanıcıya hitap etmiyorsa, gönderdiğiniz e-posta büyük ihtimalle işe yaramaz. Unutmamalısınız ki konu başlığı kullanıcılar için “tık tuzağıdır”. İyi bir konu başlığı yaratmak neredeyse e-postanın içeriğinden bile önemlidir (fakat ikisi de dikkatlice yapılmalıdır). Kısacası doğru ve ilgili başlık atmamanız, e-posta pazarlamada yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir ve sonuç olarak e-postanız okunmadan “çöp kutusuna” düşer.

İpucu: Ayrıca konu başlığı çok uzun olmamalı. Yapılan araştırmalar 50 karakterde uzun başlıkların, 50 karakterden kısa başlıklara göre daha az sonuç verdiğini ortaya koyuyor.

2- CTA Butonlarını ve Linklerini Kullanmamak

Şirketlerin “e-posta pazarlama” yardımı ile müşterileriyle ilişki kurmaya çalışmasının ana nedeni tabi ki müşterilerini harekete geçirmek. E-posta pazarlama yapmaya başladınız ve ilk adımlardan biri olan iyi bir başlık seçtiniz ve listenizdeki üyeler e-postanıza tıkladı. Eğer CTA butonlarını ve linklerini kullanmayacaksanız, müşterilerinize ya da müşteri adaylarınıza gönderdiğiniz e-postalardaki temas noktanız nasıl olacak?

Gönderdiğiniz e-postaların içerisinde müşterinizin ilgisini çekecek ve satışa yönlendirecek içerikler bulunmuyor ve bu içeriklerle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitenize link vermiyorsanız, e-posta pazarlamaya boşu boşuna efor sarf etmiş olduğunuzu söylemek yanlış olmaz.

İpucu: E-postaların içerisine sayfanıza yönlendirecek gizli linkler koymaya gerek yok. Asıl istenen müşterinin ilgili linki tıklaması ve linkin sizin ilgili sayfanızla bağlantılı olmasıdır. İlgisiz bir müşteri hileyle sizin web sitenize gelse dahi herhangi bir alışveriş yapmadan ayrılacaktır. Üstelik hakkınızda negatif fikre de sahip olacaktır.

3- E-postaları Sadece Bilgisayardan Okunabilir Yapmak

Maalesef en yaygın olarak yapılan e-posta pazarlama hatası mobili halen yeterince önemsememek. Mobilin, e-posta pazarlama için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan yüzlerce araştırma örneği bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre gelen e-postaların yarısından fazlası “önce” cep telefonu ve tabletlerden açılarak okunuyor, bilgisayarlardan değil. Yani artık, gönderdiğimiz e-postaların her platformdan okunabilir olması oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. E-postalarınızı tasarlarken dikkat etmeniz gereken nokta mobil cihazlardan da okunabilir olmasıdır. Tabii ki bilgisayardan da okunabilmelidir ancak mobil cihazlardan görüntülenmesini engelleyecek hiçbir şey eklememelisiniz.

4- Müşteriyle Empati Kurmamak

Müşterinin ihtiyacına yönelik e-posta hazırlamak kolay bir iş değildir. Müşteri segmentasyonu yaparak; müşteriye yönelik doğru içerikler sunmak, dikkat çekici kampanyalar üretmek, doğum günü ya da hoşgeldiniz e-postaları gibi otomasyon kullanmak gibi pek çok bileşeni göz önünde bulundurmanız gerekir. Yaptığınız bu tür çalışmalar sayesinde verimli bir e-posta pazarlama yapabilirsiniz fakat bazen şirketler müşteriye odaklanmaktan çok, e-postada kendilerinden bahsetmeyi tercih edebiliyorlar. Evet, müşterinin harekete geçmesini istiyorsunuz, fakat daha müşterinin ilgisini çekmeden onu kaybetmemelisiniz. E-postalarda, kendi şirketinizin ne kadar mükemmel ve büyük bir şirket olduğunu (evet öyle olduğunu biliyoruz) söylemeden önce müşterinin ya da müşteri adayının ilgili olduğu şeyler hakkında içerikler sunmayı ihmal etmeyin.

5- Çok Uzun E-postalar Hazırlamak

Bahsettiğimiz diğer hatalar gibi bu da bir hatadır ancak kaçınılması en kolay hatadır. E-posta pazarlama ile ilgili altın kurallardan biri de; e-postanın kısa, açık ve doğrudan amaca yönelik olmasıdır. Okuyucular hedeflediğiniz mesajı yakalayana kadar sayfayı aşağı indirmekle uğraşmamalıdırlar. Zaten konu ilgisini çekmişse, mesajınıza tıklayacak ve web sitenizden detaylı bilgiler almaya yönelecektir. Öte yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi e-postaların büyük bölümü, mobil cihazlar üzerinden okunuyor. Hal böyleyken, gönderdiğiniz gereksiz uzunluktaki e-postalar büyük ihtimalle, müşteriniz hedef mesajı dahi okumadan silinip gidecektir. E-postanızın nasıl ve ne uzunlukta içeriğe sahip olması hakkında detaylı bilgileri  “Doğru İçerik Göndermenin E-posta Pazarlamaya 4 Faydası” blog postumuzda okuyabilirsiniz.

E-postanızı “gönder” demeden önce yukarıdaki temel hataları yapmadığınızdan emin olmanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz hatalar e-posta pazarlamanın olmazsa olmaz kuralları içinde. Bu hataların dışında pek çok hata, daha önemlisi verimsiz e-posta pazarlama çalışmaları yapmanız mümkün. Yaptığınız hataları ya da verimsiz çalışmaları ancak euro.message gibi işinde uzman şirketlerin yardımıyla ölçümleyip, analiz edebilirsiniz. E-posta pazarlama programınızı daha verimli hale getirebilmeniz için euro.message özel danışmanlıkları ve eğitimleriyle her an yanınızda. 

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Snapchat İle Başarılı İletişim Yapmanın 5 İpucu
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Twitter’da Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Sevgililer Günü Omnichannel Pazarlama Rehberi

Sevgililerin birbirine özel hediyeler verdiği bu özel gün, özellikle perakende sektörünün en yoğun olduğu dönemlerden biri. Gelişen pazarlama teknolojileri, markaların...

Kapat