E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasında Asla Yapılmaması Gereken 5 Hata

E-posta pazarlama yaparken, hatalardan kaçınmak her zaman pek mümkün olamayabiliyor. Her şirket, hatta konunun en deneyimli uzmanları dahi çeşitli hatalar ya da verimsiz e-posta pazarlama programları yapabiliyor. Hata yapmanız gayet normal, önemli olan hata yapmak değil, yaptığınız hataların neler olduğunu keşfedip, bir kez daha o hataları ya da eksikleri yapmamak. Eğer e-posta pazarlamasında yeniyseniz ya da sadece bir tür “dikkat edilmesi gerekenler listesi”ne ihtiyacınız varsa, ne olursa olsun kaçınmanız ve yapmamanız gereken e-posta pazarlama hatalarına göz atalım.

1- Alakasız ya da İşe Yaramayacak Konu Başlığı 

E-posta pazarlamada başlığın ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Konu başlığı insanların, e-postanızda gördüğü ilk şeydir ve eğer alakasız ise, veya kullanıcıya hitap etmiyorsa, gönderdiğiniz e-posta büyük ihtimalle işe yaramaz. Unutmamalısınız ki konu başlığı kullanıcılar için “tık tuzağıdır”. İyi bir konu başlığı yaratmak “neredeyse” e-postanın içeriğinden bile önemlidir(fakat ikisi de dikkatlice yapılmalıdır). Kısacası doğru ve ilgili başlık atmamanız, e-posta pazarlamada yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir ve sonuç olarak e-postanız okunmadan “çöp kutusuna” düşer.

İpucu: Ayrıca konu başlığı çok uzun olmamalı. Yapılan araştırmalar 50 karakterde uzun başlıkların, 50 karakterden kısa başlıklara göre daha az sonuç verdiğini ortaya koyuyor.

2- CTA Butonlarını ve Linklerini Kullanmamak

Şirketlerin “e-posta pazarlama” yardımı ile müşterileriyle ilişki kurmaya çalışmasının ana nedeni tabii ki müşterilerini harekete geçirmek. E-posta pazarlama yapmaya başladınız ve ilk adımlardan biri olan iyi bir başlık seçtiniz, ve listenizdeki üyeler e-postanıza tıkladı. Eğer CTA butonlarını ve linklerini kullanmayacaksanız, müşterilerinize ya da müşteri adaylarınıza gönderdiğiniz e-postalardaki temas noktanız nasıl olacak?

Gönderdiğiniz e-postaların içerisinde müşterinizin ilgisini çekecek ve satışa yönlendirecek içerikler bulunmuyor ve bu içeriklerle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitenize link vermiyorsanız, e-posta pazarlamaya boşu boşuna efor sarf etmiş olduğunuzu söylemek yanlış olmaz.

İpucu: E-postaların içerisine sayfanıza yönlendirecek gizli linkler koymaya gerek yok. Asıl istenen müşterinin ilgili linki tıklaması ve linkin sizin ilgili sayfanızla bağlantılı olmasıdır. İlgisiz bir müşteri hileyle sizin web sitenize gelse dahi herhangi bir alışveriş yapmadan ayrılacaktır. Üstelik hakkınızda negatif fikre de sahip olacaktır.

3- E-postaları Sadece Bilgisayardan Okunabilir Yapmak

Maalesef en yaygın olarak yapılan e-posta pazarlama hatası mobili halen yeterince önemsememek. Mobilin, e-posta pazarlama için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan yüzlerce araştırma örneği bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre gelen e-postaların yarısından fazlası “önce” cep telefonu ve tabletlerden açılarak okunuyor, bilgisayarlardan değil. Gönderdiğiniz e-postaların her platformda okunamaması için hiçbir sebep yok. E-postalarınızı tasarlarken dikkat etmeniz gereken nokta mobil cihazlardan da okunabilir olmasıdır. Tabii ki bilgisayardan da okunabilmelidir ancak mobil cihazlardan görüntülenmesini engelleyecek hiçbir şey eklememelisiniz.

4- Müşteriye Odaklanmamak

Müşterinin ihtiyacına yönelik e-posta hazırlamak kolay bir iş değildir. Müşterilere yönelik segmentasyon yapmak, doğru içerikler sunmak, dikkat çekici kampanyalar üretmek, doğum günü ya da hoşgeldiniz e-postaları gibi otomasyon kullanmak gibi pek çok faktör söz konusu. Yaptığınız bu tür çalışmalar sayesinde verimli bir e-posta pazarlama yapabilirsiniz fakat bazen şirketler müşteriye odaklanmaktan çok, e-postada kendilerinden bahsetmeyi tercih edebiliyorlar. Evet, müşterinin harekete geçmesini istiyorsunuz, fakat daha müşterinin ilgisini çekmeden onu kaybetmemelisiniz. E-postalarda, kendi şirketinizin ne kadar mükemmel ve büyük bir şirket olduğunu (evet öyle olduğunu biliyoruz) söylemeden önce müşterinin ya da müşteri adayının ilgili olduğu şeyler hakkında içerikler sunmayı ihmal etmeyin.

5- Çok Uzun E-postalar Hazırlamak

Bahsettiğimiz diğer hatalar gibi bu da bir hatadır ancak kaçınılması en kolay hatadır. E-posta pazarlama ile ilgili altın kurallardan biri de; e-postanın kısa, açık ve doğrudan amaca yönelik olmasıdır. Okuyucular hedeflediğiniz mesajı yakalayana kadar sayfayı aşağı indirmekle uğraşmamalıdırlar. Zaten konu ilgisini çekmişse, mesajınıza tıklayacak ve web sitenizden detaylı bilgiler almaya yönelecektir. Öte yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi e-postaların büyük bölümü, mobil cihazlar üzerinden okunuyor. Hal böyleyken, gönderdiğiniz gereksiz uzunluktaki e-postalar büyük ihtimalle, müşteriniz hedef mesajı dahi okumadan silinip gidecektir. E-postanızın nasıl ve ne uzunlukta içeriğe sahip olması hakkında detaylı bilgileri  “Doğru İçerik Göndermenin E-posta Pazarlamaya 4 Faydası” blog postumuzda okuyabilirsiniz.

E-postanızı “gönder” demeden önce yukarıdaki temel hataları yapmadığınızdan emin olmanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz hatalar e-posta pazarlamanın olmazsa olmaz kuralları içinde. Bu hataların dışında pek çok hata, daha önemlisi verimsiz e-posta pazarlama çalışmaları yapmanız mümkün. Yaptığınız hataları ya da verimsiz çalışmaları ancak euro.message gibi işinde uzman şirketlerin yardımıyla ölçümleyip, analiz edebilirsiniz. E-posta pazarlama programınızı daha verimli hale getirebilmeniz için euro.message özel danışmanlıkları ve eğitimleriyle her an yanınızda. 

İlginizi Çekebilir:
E-posta Üyeliğinden Çıkış Süreci Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası
Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Sitelerinde Kullanılan Başlıca 18 KPI

KPI bir işletmenin amacını sayısal olarak ifade etmek için belirlenen birtakım metrikler olarak kabul edilir. Sektörden sektöre hatta şirket içerisinde departmandan...

Kapat