E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasında Dış Destek Almanızı Gerektiren 6 Neden

E-posta pazarlamacıları hazırladıkları e-posta kampanyalarının değerini azamiye çıkarmak isterler, fakat çoğu pazarlamacı istediği sonuca ulaşacak kampanyalar üretebilmek için yeterli bütçe, kaynak ya da uzmanlığa sahip değildir. Daha fazla tecrübeli olanlara yönelmek yerine, bu konu üzerinde şirket bünyesinde çok sıkı çalışırlar ya da denemek ve iyileştirmeler yapmak için deneyimsiz geliştiriciler tutarlar. Fakat yeterince deneyime sahip olmayan ya da kaynak ayıramayan şirketler genellikle istedikleri sonuçları alamaz.


İşte bu noktada dışarıdan sağlanan e-posta pazarlama hizmetleri yardımcı olabilir. Zaman, kaynak, genel giderler ve şirket bünyesinde kampanya hazırlamak için gerekli diğer masrafları dikkate alırsanız, e-posta pazarlama hizmetleri sağlayan deneyimli bir firmayla çalışmak genellikle çok daha etkili (ve çoğu kez daha ekonomik) bir çözümdür. Bir ESP ya da e-posta pazarlama ajansının anlayışı, yaratıcı yeteneği, kodlama becerisi ve teslim deneyimi, çok daha etkili bir e-posta pazarlama kampanyası ile sonuçlanır. Düzenli bir e-posta pazarlama konusunda neden dış kaynak firması kullanırız biraz daha yakından bakalım. İşte size birkaç neden:

1. Hüsrana uğramışsınızdır

E-posta pazarlama kolay görünür ancak göründüğü kadar kolay değildir. E-posta pazarlama gerçekten zordur. “Basit” görünen kampanyalar bile gerçekten kolay oldukları için değil, başarılı bir pazarlama planlaması ve uygulaması sayesinde genellikle böyledir. Tecrübeli bir e-posta pazarlama ortağı bu işin kolay görünmesini sağlayabilir çünkü kampanyanızı geliştirecek fikirler üretebilmeniz için uzmanlıklarını ve sektör bilgilerini kullanabilirler. Ve bu şirket bünyesinde yapılabilecek bir şey değildir.

2. Daha iyisini yapabileceğinizi bilirsiniz

Kampanyalarınızın beklenenden daha az başarılı olduğunu mu hissediyorsunuz? Nedenini bilmiyor musunuz? Bazen küçük detaylar bir kampanyayı tamamlayabilir ya da bozabilir. E-posta kampanyanızda etkili bir konu satırı tasarlamak, ön başlık kullanmak, ön izleme sayfasına aksiyona çağrı butonu yerleştirmek, cep telefonları için gelen kutusu için uyumluluk tasarlamak…Tüm bunlar deneyimli pazarlamacıların halihazırda alet çantalarında bulunan şeylerdir ancak herkes bunlara sahip olmayabilir. Ve çoğu zaman bu detaylar pozitif ve negatif yatırımın getirisi arasındaki farktır.

3. Bütçenizi maksimize edemiyorsunuz

Bütçenizi şirket içi ekibinizi eğitmek, zayıf yaratıcılığı revize etmek ve devamlı olarak e-posta pazarlama kurallarınıza ince ayar çekmek için kullandığınız zaman, bütçeniz akıllıca tahsis edilmemiş olur. Tecrübeli bir e-posta pazarlama ekibiyle çalıştığınız zaman tecrübesizlik yüzünden israf olmayacağı için bütçeniz maksimize edilecektir.

4. Kaynaklarınız sınırlıdır

Ekibinizin projeye odaklanmak için yeterli zamanı olmadığından kampanyalarınızın sürekli geciktiğini düşünüyorsanız, ilave yardım almak kampanyalarınızın zamanında hazırlanmasını ve daha uygun olmasını sağlayacaktır. Okuyucuya doğru zamanda doğru mesajla ulaşmak önemlidir ve bu fırsatı kaçırmak kampanyalarınızı olumsuz etkileyebilir.

5. Zamanınız kısıtlıdır

Yapmanız gerekenler birden fazla olduğunda, proaktif olabilecek, eşsiz fikirler üretecek ve stratejik girdi sağlayacak bir ekip kurmak sadece sizi rahatlatmakla kalmayacak, aynı zamanda önünüzdeki büyük resim üzerinde dikkatinizi toplamada da size yardımcı olacaktır. Çok yakından idare etmek ve tüm üretimi denetlemek zorunda olmamak sonunda size gerçekten zaman kazandıracaktır.

E-posta pazarlamada iş hedeflerine ulaşmak her şeydir. Eğer şirketinizin talep ettiği hedefleri karşılayamıyorsanız, uyguladığınız süreç yetersiz kalmaktadır. Süreci gözden geçirmeye uzmanlık katmak, kampanyalarınızı analiz etmek ve iyileştirme alanları bulmak kampanyalarınızı tekrar yoluna sokabilir ve  arzuladığınız sonuçlara ulaştırabilir.

Dış kaynak kullanmayı seçecek olursanız, e-posta pazarlama kampanyaları hazırlama ve liste büyümesi, kampanya yenileme, arama sonuç sayfaları, mikro siteler ve ihtiyacınız olabilecek herhangi bir şeyle ilgili yardım dahil ilgili e-posta pazarlama hizmetleri sunacak kapsamlı deneyime sahip bir ortak seçtiğinizden emin olun. B2B ve B2C işlerinin tüm çeşitlerini içeren kapsamlı bir müşteri tabanına sahip bir ortak, tüm tecrübesiyle pazarlama çabalarınıza faydalı olacağı için değerlidir.

Eğer dış kaynak kullanmanın pozitif yatırım getirisi sağlayacağından emin değilseniz, seçtiğiniz ortağın değerini kanıtlamak isteyeceğini unutmayın. Dışarıdan sağlanan ortak, pazarlama yaklaşımınızdaki eksiklikleri giderecek etkili ve ekonomik bir çözüm sunarak, belki de e-posta pazarlama çabalarınıza yönelik en iyi şey olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Eylül Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 10 Önemli Gün
5 Büyük Sosyal Ağda Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zamanlar
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamanın 8 Etkisi

E-posta pazarlama bütçenizi artırmak için elinizden geleni yaptınız ama ne yazık ki bunu gerçekleştirmek için gereken miktarda paranız yok. Şirketlerin...

Kapat