E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasında Performans Nasıl Ölçülür?

E-posta tasarımı ve kodlaması konusunda iyice uzmanlaştınız ve kampanya gönderimine başladınız. Peki e-posta pazarlama kampanyalarınızın performansınızı nasıl ölçeceksiniz? E-posta pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacaksınız? Performansınızı nasıl test edecek ve geliştireceksiniz? İşte e-posta pazarlama ile ilgili neleri ölçmeniz ve kampanyalarınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğine dair temel bir özet. 

E-posta Açılma Oranları Ölçümü

Gönderdiğiniz e-postanızı kaç kişi açtı? Müşterilerinize ilk gönderdiğiniz e-posta , %50’yle %70 arasında değişen ya da daha fazlasını bulan bir açılma oranı elde etmiş olabilir. Bu tür rakamlar biraz aldatıcı olabilir. Öte yandan rakamlar beklentiyi yükseltebilir. Ama bu oranlar, açılma oranınızın zamanla düşmeyeceği anlamına gelmez. Açılma oranınızı farklı yollarla test edebilirsiniz. Örneğin:

 • E-posta konu alanı: Konu başlığının açılma oranlarına ne kadar etki ettiğini siz de çok iyi biliyorsunuz. Gönderdiğiniz konu başlıklarının etkisini analiz edin. Satışa yönlendirenler, kampanya önerileri ya da tamamen içerik odaklı e-bültenler etkili olabilir. Sizin kitlenize en çok etki eden başlıkları analiz etmeyi unutmayın.
 • E-posta gönderi tarihi: Hafta içi gönderim yapmak daha mı iyi? Yoksa hedef kitleniz iletilerini hafta sonu evde kontrol eden kullanıcıları mı kapsıyor? Belki de alıcılarınız e-postalarını yüksek bağlantı hızına sahip iş yerlerinde kontrol ediyordur. Bu verilerden yola çıkarak, en iyi sonuç aldığınız tarihlere göre kampanya kurgulayabilirsiniz.
 • E-posta gönderi zamanı: Sabah saatlerinde ilk spam dalgasından önce mi gönderi yapmanız gerekiyor? Yoksa öğleden önce ya da öğleden sonra mı? Ya da mesai saati bitmeden hemen önce mi? Eğer bir restoran sahibiyseniz, cuma akşamı düzenlemeyi planladığınız bir organizasyon için e-posta kampanyasını pazartesi mi yoksa perşembe günü mü göndermelisiniz? Bütün bunları analiz edip, sizin için en verimli zamanı tespit edebilirsiniz.

E-posta Tıklanma Oranları

E-postanızın içinde bulunan linkleri kaç kişi tıkladı? En çok hangi linkler tıklandı? Ürün linkleri mi yoksa araştırma linkleri mi daha çok tıklandı? Satışlarda bir artış oldu mu? Kampanyanızı gönderdikten sonra ne kadar zaman boyunca linkler tıklanmaya devam ediyor?

Şu şekilde test etmeyi deneyin:

 • İletinizdeki link sayısı. İletinizde sadece bir link mi yoksa çok sayıda farklı link mi var?
 • Müşterilerin linklerinizde görebileceği ürün fotoğrafları ne kadar etkili?
 • Linklerde kullanılan sözcükler ne kadar etkili?
 • Listeyi bölümlere ayırmak ve müşteri odaklı e-postalar göndermek (alıcıların ilgi alanları göz önüne alınarak)

E-posta Üyelikten Çıkma Oranı

Her kampanyadan sonra alıcılarınızın üyelikten çıkma oranı nedir? Eğer düzensiz e-bülten gönderimi yapıyorsanız ya da ilk gönderinizse, üyelikten çıkma oranları daha yüksek olabilir. Her kampanyadan sonra üyelikten çıkma oranınızı mutlaka kontrol edin. Özel bir kampanyadan sonra bu oranda ani bir yükseliş olduğunu saptarsanız, içeriğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını inceleyin. Çok sık e-posta gönderiyor olabilirsiniz. Belki de düzenli aralıklarla e-bülten göndermeyi ihmal ediyorsunuzdur. Yine de doğru segmente edilmiş bir e-posta adres listesine sahip olmak, her zaman üyelikten çıkma oranınızın düşük olmasını sağlayacaktır.

Geri Dönen E-postalar

E-postalarınızın geri dönüş oranını her kampanyadan sonra takip edin. İyi bir e-posta liste yönetim sistemi, geri dönüşleri ‘hard bounce’ ve ‘soft bounce’ olarak ikiye ayıracak, listenizi sizin için temizleyecektir. Geri dönen e-postalarda ‘soft’ olarak adlandırılanlar, var olan ama teslim zamanında serverın çok yoğun olması gibi bir nedenden dolayı teslim edilemeyen e-postalardır. ‘Hard bounce’ olanlarsa, e-posta hesabının artık kullanılmaması ya da adreste yapılan bir hata nedeniyle kesinlikle teslim edilemeyen iletilerdir. Bu adresleri listenizden çıkarın. E-postalarınızın neden geri döndüğünü öğrenmek için geri dönen her ileti hakkında e-posta pazarlama servisinizden bilgi alın.

Şu şekilde test etmeyi deneyin:

 • Kısa bir süre sonra ‘soft bounce’  kategorisine giren adreslere kampanyanızı tekrar gönderin.
 • ‘hard bounce’ olarak tabir edilen geri dönüşlerde adres kısmında herhangi bir harf hatası yapıp yapmadığınızı kontrol edin. (Örneğin “hotmail.com”u, “hotmial.com” şeklinde yazmış olabilirsiniz.)

Web Site Trafiğiniz

Web sitenizin günlük trafiğini her kampanyadan sonra mutlaka kontrol edin. Trafiğiniz yükseliyor mu? Teklifler artıyor mu? Kayıtlı müşterileriniz arasından nakit ödeme yapan müşterileriniz gitmiş mi? Trafikte ani bir yükseliş var mı yoksa kademeli bir yükseliş mi söz konusu? Trafiğinizdeki yükseliş ne kadar devam edecek? Gönderdiğiniz e-postanızda bulunan linkin yönlendirdiği web sayfasındaki grafikleri ne zaman değiştirmelisiniz?

Son E-posta Pazarlama Kampanyasından Sonra Üye Kayıt Oranı

Her e-posta kampanyanızdan sonra çok sayıda yeni aboneniz oluyor mu? Eğer öyleyse bu, alıcılarınızın gönderdiğiniz e-postaları arkadaşlarına “forward ettikleri” anlamına gelir. Bu da gerçekten faydalı bir içeriğiniz olduğu anlamına gelir. Eğer üye kayıtlarınızda hiç artış olmuyorsa, içeriğinize biraz daha ilginç detaylar katmaya çalışın.

Bunları yapmayı deneyin:

 • E-postanın üstüne “bu iletiyi arkadaşınıza göndermekte özgürsünüz” şeklinde esprili bir metin yerleştirmeyi deneyin.
 • Gönderdiğiniz e-postanın üstüne “bu iletiyi tarayıcınızda görün” şeklinde bir link yerleştirin. Bu link, alıcıyı kampanyanızın web sitenizdeki arşivlenmiş versiyonuna yönlendirsin. Böylece arkadaşlarına sadece linki göndermek isteyen kişilere yardımcı olmuş olursunuz.

euro.message Kampanya Raporları

euro.message gönderdiğiniz her kampanya için raporlama yapar. Açılma oranlarının, tıklanan URL‘lerin, geri dönen e-postaların, üyelikten çıkma oranlarının takibini tutarız. Dilerseniz bu raporları Microsoft Excel formatında indirebilir, kendi grafiklerinizi oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitenizi Veri Odaklı Hale Getirmenin 4 Adımı
Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik
Önceki yazıyı okuyun:
Site İçi Arama Motorunda Yapılan 6 Hata

E-ticaret siteleri genel olarak sayısız ürünün yer aldığı web siteleri. E-ticaret sitelerine gelen ziyaretçiler, aradıkları ürünleri bulabilmek için yaygın olarak...

Kapat