Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

E-Posta Pazarlamasında Segmentasyon Neden Gereklidir?

Günümüzdeki en önemli dijital pazarlama kanallarından birinin e-posta pazarlama olduğu konusunda herkes hemfikir. E-posta pazarlaması yalnızca e-ticaret ya da online hizmetler veren şirketler için değil, aynı zamanda dijital ortamda faaliyet göstermeyen şirketler için de en kullanışlı yöntemlerden biri. Kabul etmek gerekiyor ki bir işletme günümüzde e-posta pazarlamasından yararlanmıyorsa, büyük bir pastayı reddediyor anlamına gelir.

E-posta pazarlaması aslına bakarsanız yeni bir kanal değil. Hatta bazı dijital pazarlamacılar, e-postanın öldüğünü ya da öleceğini ve daha farklı alternatif kanalların doğacağını öne sürse de, bu görüş pek kabul görmüyor. Ancak şu da bir gerçek, e-posta pazarlamasının ilk ortaya çıktığında kullanılan yöntemler artık hakikaten fazlasıyla demode. İlk zamanlar dünyanın en büyük şirketleri dahi bir e-posta gönderim sistemi kullanmıyor, hatta spam yapıyordu. Neyse ki bu pek fazla uzun sürmedi, yeni teknolojiler sayesinde daha verimli e-posta pazarlama yöntemleri kullanılıyor. Sizin de bu dönüşüme ayak uydurmanız gerekiyor yoksa gerçekten paragrafın başında da belirttiğimiz gibi e-posta pazarlama programınız ölmeye mahkum.

Öneri: Segmentasyon konusunda aşağıdaki yazılarımız da ilginiz çekebilir.

Öleceği savları bir yana e-posta pazarlaması sürekli kendini yenileyen ve yeni trendlere ayak uyduran, hatta genellikle dijital pazarlama dünyasında trendleri belirleyen araçlardan biri. Günümüzde e-posta pazarlamasının en önemli parçalarından biri de segmentasyon. E-posta pazarlamadan yararlanan hemen hemen her sektörde gerekli olan segmentasyon yapmak, bir çok şirket için karlı bir basamaktır.

E-posta Pazarlama Sisteminizdeki Liste Segmentasyonu

Liste segmentasyonu, özellikle eğer listenizde hala tüketicileri ve potansiyel müşterileri alıcı konumuna dönüştürmediyseniz önemlidir. Satın almış olanlar ve almamış olanları sürekli analiz etmek ve satın almış olanlara yeniden sizden ne alabilecekleri ile ilgili öneriler sunmak, satın almamış olanlara ise onları daha iyi anlayacak şekilde farklı öneriler oluşturmak segmentasyonun en fazla ihtiyaç duyduğu alandır.

İpucu: Alıcılar sizden alışveriş yaptıysa büyük olasılıkla tekrar satın alma işlemini gerçekleştirecektir (tabi ki sizden yaptığı alışverişten memnun kaldıysa). Henüz satışa çeviremediğiniz potansiyel müşterilerinizdense, alıcılarınızla daha sık satışa yönlendirecek yeni kampanya denemeleri yapıp onları satış kanallarınıza yönlendirebilirsiniz.

E-posta Pazarlama Sistemi ve E-posta Abonelerinizin Liste Analizi

E-posta pazarlama sistemini oluşturmanın, aynı e-posta abone listesinin farklı segmentlerini takip etmek gibi farklı nedenleri vardır. Bu durum özellikle eğer e-posta pazarlamasını çevrimdışı faaliyetlerinizi tamamlamak için kullanıyorsanız önemlidir. Facebook’tan kazandığınız abonelerinizin davranışları ile sahadan kazandığınız abonelerinizin davranışlarını karşılaştırabilirsiniz. Eğer yeterli uygunlukta bilgiye sahipseniz, farklı coğrafi bölgelerde olan aboneleri takip etmeye devam edebilirsiniz. Eğer farklı kaynaklardan (Facebook, bloğunuz, reklamlar, çevrimiçi…) tüketicileri takip edebiliyorsanız, müşteri kazanmanın en kazançlı yollarını ve nasıl davranış farklılıkları gösterdiklerini öğrenebilirsiniz. Listenizi bu şekilde segmente ederek daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

E-posta Pazarlama Sisteminiz ile Entegrasyon Segmentasyonu Kolaylaştırır

İyi bir e-posta pazarlama sisteminin CRM ve analiz araçlarınızla kolayca entegre olması sizin için hayati önemde. Birçok kanaldan abone çekebileceğiniz bu zamanlarda özellikle gerekli. Maalesef bir çok şirket halen büyük bütünü görememekte ve pazarlama ve satış araçlarını birbirine entegre edememekte. Bu da yaşam döngüsü kampanyaları oluşturmaya engel olurken, öte yandan aynı müşteriye aynı mesajı birden farklı kez iletmeye neden olmakta. E-posta listenizin CRM gibi diğer araçlarınızla entegre çalışması, segmentasyonu basitleştirirken, daha verimli hale getirir. Öte yandan mesaj kirliliğini önlerken, müşterilerinizin gözünde sıkıcı bir marka olarak algılanmanızı engeller.

İpucu: Modern iş hayatında birçok farklı pazarlama yöntemi vardır. Eğer e-posta pazarlama sisteminizi daha verimli şekilde potansiyel müşterilerinize e-posta ile ulaşmak için kullanmazsanız yani segmentasyon yapmazsanız aslında kolayca yapabileceğiniz pazarlama analizleriniz için çok fazla zaman harcayacak ve gerçekten yapmanız gereken işe odaklanamayacaksınız.

İlginizi Çekebilir:
Uzak Durmanız Gereken 5 E-posta Pazarlama Taktiği
Yeni Yıl E-posta Pazarlama Kampanyanızda Kesinlikle İşe Yarayacak 15 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
En Çok Kullanılan 5 Pazarlama Otomasyonu Kampanyası

Pazarlama otomasyonları, listenizde bulunan abonelere, onlarla kurduğunuz bağlantının farkında olduğunuzu göstermenin ideal bir yoludur. Hedef kitleniz ile kurduğunuz bağlantının farkında...

Kapat