Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

E-posta Pazarlamasının Geleceğine Dair 7 İstatistik

Dünyanın en etkili dijital pazarlama araçlarından biri olan e-posta pazarlamasının geleceğini aydınlatacak bazı verileri sizin için derledik. Bu istatistikler sayesinde e-posta pazarlama programınızı daha ileriye taşıyacak olan stratejilerinizi belirlemenize yardımcı olabilir ve rekabet ortamında daha ileriye gitmenizi sağlayabilirsiniz.

1- 2011 yılıyla bugünü karşılaştıran SiriusDecisions, B2B şirketlerinin bugün geçen 5 yıla oranla 11 kat daha fazla pazarlama otomasyonu kullandığını ortaya çıkarmış. 

Pazarlama otomasyonu, müşterilerinize doğru zamanda ve alakalı e-posta göndermenizin en iyi yolu olduğundan daha önce bahsetmiştik. Doğal olarak birçok şirket, pazarlama otomasyonu uygulamak için çaba gösteriyor. Evet, eğer hala otomasyon sistemini kullanmıyorsanız, maalesef oldukça geridesiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir 😉

2- Econsultancy’nin yaptığı araştırmalar, pazarlama otomasyonu yapan şirketlerin yarıdan fazlasının davranışsal hedeflemeyi daha fazla geliştirmeye yönelik inovatif çalışmalara ağırlık verdiğini ortaya koydu. 

Bahsettiğimiz şey sadece hoş geldiniz e-postasını otomasyona sunarak işi bitirmek demek değil (ayrıca bunu da kesinlikle yapmanız gerekir!). Otomasyon davranışlara dayanır, (davete katılmak ya da e-postalar ile ilgilenmek vb.) ve size müşterilerinize göre daha yaratıcı e-postalar oluşturma imkanı verir. Davranışlara göre hedefleme yapmak ise derinlemesine çalışma gerektirir. Geleceğimiz insanların davranışlarını analiz edip, onlara yönelik tahminlerde bulunan pazarlama araçlarıyla şekillenecek.

3- Tiadal Labs, 2017’de online videoların tüketici internet trafiğinin %70’ini oluşturacağını tahmin ediyor. 

Video, gerçeğini herhalde 5-6 yıldır sürekli konuşıyoruz. Özellikle Türkiye’deki etkisi tartışmasız. Genel olarak en çok paylaşılan içerikler de videolardır. Hal böyleyken, e-posta kampanya içeriklerinde bu fırsatı neden kaçıralım? Kampanya içeriklerinde video kullanmamak pek akılcı durmuyor değil mi?

4- Adestra’nın çalışmalarına göre, insanların %70’i kendilerine kampanya bilgilerinin e-posta, sms ya da push notification ile gönderilmesini tercih ediyor. Aynı araştırma, insanların kendilerine yönelik (cinsiyet, yaş vb) e-postalardan daha fazla hoşlandıklarını ortaya koyuyor.  

Evet, yanlış duymadınız  insanlar sizden e-posta ile haber almak istiyor. Düşünün: Gençlerin Snapchat’i sevmesi markalardan snap almayı da sevecekleri anlamına gelmiyor. E-posta ise izin tabanlı bir kanal olmasından ötürü, doğal olarak diğer pazarlama platformlarına göre kendini daha az müdahaleci hissettiriyor.

5- Econsultancy’nin yaptığı araştırmaya göre pazarlamacıların %76’sı gelecek 5 yıl içerisinde e-posta mesajlarının tamamen kişisel olacağına inanıyor.

Sevgili pazarlamacılar sizin de aynı zamanda müşteri olduğunuzu unutmayın. Siz nasıl kendi ilginizi çeken içerikleri okumak, görmek istiyorsanız, müşterileriniz de onların ilgi alanlarına göre oluşturulmuş kişisel e-postalar almak isterler. Eğer müşterilerinizin kalmasını istiyorsanız ki herkes ister, segmentasyon ve otomasyon tekniklerinden yararlanarak dinamik içerik kullanmalısınız.

6- Litmus and Fluent’in araştırmasına göre tüketicilerin %70’i 10 yıl içerisinde e-postanın hala var olacağına inanıyor, kullanıcıların %60.2si Twitter’ın da var olacağına inanıyor, %56.2’si de direkt e-postanın devam edeceğini düşünüyor.

Ve tüketiciler haklılar. Bütün her şeye rağmen e-posta devam edecek, ve kolay kolay ölmeyecek.

7- Pazarlamacıların %46.5’i e-posta pazarlamasının geri dönüş oranının 2020’ye kadar daha da yükseleceğine inanıyor.

Bunu okuduktan sonra büyük bir ihtimalle epey şaşırdınız. Ancak gerçek bu. Özellikle otomasyon ve davranışsal hedefleme konularındaki geliştirmeler sayesinde e-posta pazarlamasının verimliliği kaçınılmaz olarak büyüyecek. Geleceğe hazır olun ve e-posta listenizi hızla geliştirip, segmente etmeye çalışın 😉

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasında Doğru Gönderim Sıklığını Bulabilmek İçin 5 İpucu
2018’de Blogumuzda En Çok Okunan 10 Yazı
Önceki yazıyı okuyun:
Web Analiz Raporlarında İhtiyacınız Olacak 9 Ana Başlık

Web sitenizin analizi ve ölçümünün faydalarından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse, web analizleri sayesinde daha verimli web sitesi...

Kapat