E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 10 İstatistik

Dijital pazarlama alanında bilinen en verimli ve en etkili yol tartışmasız e-posta pazarlama. Yapılan pek çok araştırma ve bizim de bugüne kadar müşterilerimizle yaşadığımız deneyimler bu savı defalarca ispat etmiş durumda. Bu satırları okuyorsanız zaten siz de muhtemelen e-posta pazarlamasının ne kadar önemli ve faydalı olduğunu biliyor, inanıyor ya da deneyimliyorsunuz. Tabii ki e-posta en verimli yol ama peki siz ne kadar verimli kullanıyorsunuz? Bundan sonra e-posta pazarlamayı daha verimli kullanmanız için ne gibi stratejiler geliştirmeniz gerektiği ile ilgili ilham verici istatistikler paylaşmak istedik.

  1. Pew Internet Study araştırmasına göre internet kullanıcısı olan yetişkinlerin %92’si bir e-posta hesabına sahip. Bu insanların %61’i ise e-postalarını günde en az 1 kez kontrol ediyor. Bu istatistik e-postanın ne kadar etkin bir dijital kullanım alanı olduğunu ortaya koyduğu gibi, kolay kolay ölmeyeceğini ve etkisini de kaybetmeyeceğini gösteriyor.
  2. Social Media Today’in yaptığı araştırmaya göre ise, mobil kullanıcıların %83’ü e-postaların her türlü cihazdan açılabilmesinin e-postada en önemli konu olduğunu belirtiyor. Bu istatistik üstüne basa basa “mobili unutmayın” diye sizleri bilgilendirmemizi destekliyor.
  3. Techcrunch’ta yayınlanan araştırmaya göre dünya üzerinde 1 milyar civarında olan Gmail kullanıcılarının %75’i e-postalarını mobil cihazları üzerinden açıp, okuyor, yanıtlıyor.
  4. Dazelinfo’da yayınlanan bir araştırma, video kullanılan e-postaların tıklama oranları 3 kat seviyelerine kadar artabiliyor. Videonun etkisinin yüksek çıkmasında, insanların video paylaşmayı çok sevmesinin de önemli bir payı olduğunu unutmayalım.
  5. Experian’ın yaptığı araştırmaya göre, e-postalarında GIF kullanan pazarlamacılar, kullanmayanlara göre %72 daha fazla verim sağlıyor. Türkiye’de video ve GIF izleme oranlarının dünya standartlarının da çok üstünde olduğunu düşünürsek, e-posta kampanya içeriklerinde neden GIF kullanmayalım ki?
  6. Syndacast’ın araştırması, e-posta başlığında “video” sözcüğünü kullanıyor olmak, açılma oranlarını %19, açılma oranlarını %65 arttırıken, üyelikten çıkma oranların %26 düşürüyor. E-posta başlığının, e-postanın içeriğine dair fikir vermesinin ne kadar önemli olduğundan neredeyse e-posta pazarlamayla ilgili her postumuzda bahsediyoruz..
  7. Chadwik Martin Bailey’nin araştırmasına göre, e-postaların açılma oranlarını etkileyen iki temel faktör var. %64 oranında kimden geldiği, %47 oranında ise e-postanın başlığı, açılma oranını tetikliyor. 
  8. NonprofitHub’ın yaptığı araştırma, e-postalarda sosyal paylaşım butonlarının olması, e-posta paylaşımlarını %158 arttırıyor. Yani insanlar genel olarak, gelen kampanya tam olarak onlara hitap etmese dahi, hitap edebileceğini düşündüğü insanlarla paylaşmaya meyilli. Ancak tabii paylaşılabilecek imkanların da sunuluyor olması gerektiğini unutmayalım.
  9. eConsultancy’nin dijital pazarlamacılarla beraber yaptığı araştırmaya göre, gönderilen e-postaların kişiselleştirilmesi tıklama oranlarını %74 oranında arttırıyor. 
  10. eConsultancy’nin yaptığı araştırmaya göre şirketlerin üçte ikisi; %64 oranında kişiselleştirme, %64 oranında pazarlama otomasyonu, %62 oranında ise segmentasyon konusunda kendisini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor. E-posta pazarlamanın geleceğinin segmentasyon ve otomasyon kullanımında olduğunu sürekli dile getiriyoruz ki bu araştırma da bizi bir kez daha haklı çıkartan sonuçlar ortaya koymuş.
İlginizi Çekebilir:
Sosyal Medyada Reklam Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu
Sunumlarınıza Eklemek İsteyeceğiniz E-posta Pazarlamayla İlgili 15 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizi Doğru Ölçmenin Yararları

Dijital dünyayı insanlara ve müşterilerinize ulaşmada bir kanal olarak görüyor ve bu ortama gerek teknik, gerek pazarlama yatırımı yapıyorsanız ölçümleme yapmalısınız....

Kapat