Genel

E-posta Pazarlamaya Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gereken 10 İpucu

En etkili dijital pazarlama araçlarından biri olan e-posta pazarlama, halen pek çok şirketin farkında olmadığı, doğru kullanamadığı ya da sınırlarının tam olarak bilinmediği bir alan. Hatta pazarlama yöneticilerinin bazıları halen e-posta pazarlamayı gereksiz bulur. Gereksiz bulmaktan ziyade kendisi gibi kimsenin okumadığı sandığı e-postaların spam yapmaktan başka bir işe yaramadığını düşünebilir. Şunu kabul etmek lazım bu fikir hiç de önemsenmeyecek bir fikir değil. Çünkü e-posta pazarlama yanlış yapıldığında, pazarlama çalışmalarınızda ters tepen bir silah işlevini görebilir. Bu yüzden e-posta pazarlama yaparken dikkatli olmak ve işi kurallarına göre oynamak önemli. Yolun başındakiler için e-posta pazarlama yapacaklara altın değerindeki tüyolarımıza bakalım.

1- Göndereceğiniz bültenlerde çok fazla fotoğraf ve flash, büyük boyutlu fotoğraf gibi ağır grafik çalışmaları göndermeyin. Mümkün olabilen en düşük boyutta bir bülten gönderin. Çünkü bazı e-posta filtreleme programları, e-posta servisine gereksiz yüklenme yapılıyor gerekçesiyle bu e-postaları otomatik bloklayabiliyor. Bloklamasa dahi, spam klasörüne düşme olasılığınız çok yüksek.

2- Bülteni yolladığınız hedef kitleyi doğru tanımlayın. E-postanızı açan kişilere arkadaşlarını da listeye dahil etmelerine teşvik için özel kampanyalar yapın.

3- E-posta pazarlama yapanların yaptığı en önemli hatalardan biri de geri bildirim almamak! Siz siz olun yaptığınız kampanyalarla ilgili geri bildirim almayı ve bunları değerlendirmeyi asla unutmayın! Geri bildirimleri iyi analiz ederek, müşterilerinizin gerçekten ne istediğini ve isteklerine doğru yanıt vermeyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İpucu: Size gönderilen e-postalardan hangilerinin, kimler tarafından açıldığı gibi temel bilgileri veren bir servisle çalışın. Verimli geri bildirim alabilmeniz için size önerimiz euromessage gibi, gönderilerinizin demografik kırılımından, satışa dönüşüm oranlarına kadar bütün analiz detaylarını sunan bir servisle çalışmanız.

4- Bülteninizi göndermeden önce kontrol amaçlı okumayı unutmayın! Kullanıcılar yazım ve imlayı uygulamasalar da kendilerine yollanan pazarlama amaçlı e-postalardaki yazım, imla, görsel, grafik gibi hatalardan genelde negatif etkilenirler. Çünkü kendi amacı için pazarlama çalışması yapan şirketin, kendi işine bile özen göstermezken, müşteriye gereken özeni göstermeyeceğini hissederler.

5- E-posta listenizi edinirken en azından listenizdeki insanların demografik bilgilerine sahip olun. Listenizde daha önceki alışveriş tutarlarına, nelerden hoşlandıklarına, daha önce satın aldıkları ürünlere vs göre segmentasyon yapın. 

6- E-posta attığınız kişileri segmente ederek bir avantaj sunun. Mesela çok alışveriş yapan müşterilerinize özel ücretsiz iade, ücretsiz kargo, ekstra indirim kuponu gibi. Kısacası müşterinizin kendisini özel hissetmesini sağlayın.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

7- Asla ama asla izinsiz gönderim yapmayın. İzinsiz gönderim hem markanızın itibarını sarsacaktır, hem de gönderdiğiniz e-postaların kısa süre içinde spam klasörüne düşmesine neden olacaktır.

8- Bülteninizin içeriğine özel önem gösterin. Başlığınızdan itibaren, her türlü içeriği özenle seçin. Gönderdiğiniz bültenlerde içeriğinizle değer katmaya çalışın. Sırf gönderim yapmış olmak için gönderim yapmayın.

9- Gönderen kısmını anlaşılır ve net olarak sizi belirten şekilde düzenlemeyi unutmayın. Kimden geldiği belli olmayan e-postaların açılma oranları çok düşük olacağı gibi, spam olarak işaretlenme olasılığı çok yüksektir.

10- Mobil uyumluluğu ne olursa olsun ihmal etmeyin. Bilinen bütün araştırmalar, e-postaların en az %50’sinin mobil cihazlardan okunduğunu gösteriyor. Mobil okunurluğu olmayan bir e-postanın kullanıcılar tarafından okunmasını bekleyemeyeceğimiz gibi, geri dönüş almanız da çok zor.

İpucu: Sadece e-postanın mobil okunurluğu yetmez. Diyelim ki kullanıcının mobil cihazıyla okuduğu e-postanız ilgi çekti ve web sitenize gelmek istedi. Geldiği web sitesi mobil uyumlu değilse, yine sonuç alabilmeniz olanaksız kalacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitenizde Daha Fazla Zaman Geçirtmenin İpuçları
Sevgililer Günü Omnichannel Pazarlama Rehberi
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Adwords’te Etkili Reklam Metni Oluşturmak İçin 5 Öneri

Adwords dünyasında her geçen gün rakip sayısı artmakta. Peki siz bunun üstesinden gelebiliyor musunuz? Hazırlamış olduğunuz reklam metinleri rekabete ne kadar...

Kapat