E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamayı Test Etmenin 6 Yolu

Geleneksel pazarlama metodları, size dijital pazarlamanın pek çok alanında olduğu gibi test ve analiz etme fırsatı sunamaz. Test ve analiz imkanının en çok işe yaradığı alanlardan biri de e-posta pazarlama. Fakat e-posta pazarlama ile ilgilenenlerin çoğu, gönderdikleri e-posta pazarlama çalışmalarını sık aralıklarla analiz etmenin kendilerine ne gibi faydalar sağlayacağının maalesef farkında değil.

Türkiye’de e-posta pazarlama ile ilgilenenlerin büyük bölümü, nitelikten ziyade niceliğe daha çok önem vermelerinden olsa gerek, alacakları sonuçların, test ederek geçirecekleri zamana değmeyeceğini düşünürler. Halbuki test etmeye küçük bir yatırım yapmak bile sonuçların gelişmesinde çok etkili olabilir.

E-posta pazarlama yapan çok sayıda firma analiz yaparken, listenin bir bölümünü örnek olarak ele alır. Ve bu örnek grubu iki bölüme ayırır. Bu yönteme yaygın olarak A/B testi adı verilir. Örneğin listeniz 9.000 alıcıdan oluşuyorsa, tüm listeden rastgele 900 alıcı seçer ve bu alıcıları iki gruba ayırırsınız. Sonrasında gönderilen e-postanın iki farklı versiyonundan hangisinin daha iyi bir performans göstereceğini anlamak için gruplara iki farklı e-posta gönderirsiniz. Hangisinin daha çok işinize yarayacağını öğrendikten sonra, etkili olan e-postayı listenizin geri kalanına yollayabilirsiniz. Analiz etmek için listenizin ne kadarını kullanmanız gerektiğini gösteren matematiksel bir denklem yoktur. Genel bir kural olarak, örneklem grubunu en az 1000 alıcıdan oluşturmaya çalışın. Bununla birlikte listenizin büyüklüğüne göre bu sayının değişebileceğini de unutmayın.

Şimdi muhtemelen neleri test edebileceğinizi merak ediyorsunuz. Size sonuç getirmesini istediğiniz bir e-posta iletisini test etmenin çok sayıda yolu vardır.

Konu Satırları

Konu başlığı herhalde e-postanın açılma oranlarına en fazla etki eden alanlardan biri. Eğer açılma oranlarınızın artmasını istiyorsanız, resmin tamamını görmek için ‘konu’ satırlarını düzenli olarak test etmelisiniz. İster geniş ‘konu’ satırı test etme tekniğini (kısa ve uzun ‘konu’ satırlarını birbirleriyle karşılaştırmak) kullanın, ister iki belirli ‘konu’ satırını birbirleriyle karşılaştırın, her kampanyada bu alanları mümkün olduğunca analiz etmeye çalışın. Şunun altını kesinlikle çizelim: uzun, kısa ya da fazla call2action içeren başlıklar… Hangisinin en çok işe yaradığı ile ilgili kesin bir veri yok. Kendiniz için en çok işe yarayanı test etmeden öğrenmeniz imkansız.

İpucu: ‘Konu’ satırlarını test etmek için Google Adwords kullanmak, hızlı ve kolay bir yöntemdir. Ürün promosyonu yaptığınız bir e-posta kampanyasında, ürünlerle bağlantılı anahtar kelimeleri iki gruba ayırabilir, bunları sizin önerilen ‘konu’ satırlarınızı yansıtma oranlarına göre test edebilirsiniz. Hangisi Google’da daha fazla tıklanma alırsa, onun yüksek açılma oranı yakalama şansı da daha fazladır.

E-postanın tasarımı

E-posta tasarımınızda eğer yeni bir yaratıcı konseptiniz varsa, onun düzgün bir şekilde görüntülendiğinden ve abonelerinize ulaştığından emin olmak için onu test etmeniz gerekir. Üstelik bir kampanya öncesinde, yeni e-posta şablonlarınızı ya da yaratıcı konseptlerinizi ilgiyi ölçmek için test etmenin maliyeti neredeyse yoktur. Test grubunuza yeni tasarım anlayışınızı içeren ve eski anlayışınızı sürdüren bir e-posta ileterek (alışılagelmişten vazgeçmek zordur, birkaç kez denemek faydalı olabilir), sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Yaratıcı pazarlama çalışmalarınızın e-posta yoluyla analiz edilmesi, sadece satın alma kampanyalarına değil, geleneksel reklam kampanyalarına da uygulanabilir. Billboardlardan televizyon reklamlarına kadar, lansmanı yapılmadan önce, tüm yaratıcı içeriğinizi e-posta kampanyalarıyla test edebilirsiniz. Ayrıca diğer yaratıcı içeriklerinizden alacağınız geri dönüşleri e-posta yoluyla test ettikten sonra, öğrendiklerinizi çok geç olmadan diğer kanallara da uygulayabilirsiniz Bununla birlikte sapla samanı birbirine karıştırmamak gerektiğini de unutmayın(Daha önce bir billboard ilanının asıldıktan sonra, 12 saat içinde indirildiğini hiç gördünüz mü? Bazı pazarlama kanallarından sonuç almanız uzun sürer).

Viral harekete geçirme yöntemleri

E-posta pazarlamayla ilgilenenlerin büyük bölümü, ne yazık ki viral e-posta pazarlamanın gücünü gerektiği gibi kullanmıyor ve e-posta araçlarının sağladığı ‘arkadaşına gönder’ tuşunun önemini yeteri kadar iyi kavrayamıyor. Oysa sıradan bir ‘arkadaşına gönder’ başlığı yerine, ‘Hayalinizdeki yılbaşı hediyelerini arkadaşlarınızla paylaşın’ tarzında bir cümle kurmak, çok daha ikna edici olacaktır. Viralin etkisini ölçmek için bu tür cümlelerin bulunduğu e-postaları test etmek size fayda sağlayacaktır. Bu sayede kampanyalarınızda sizin hiçbir ekstra çalışma yapmanıza gerek kalmadan daha çok yayılıma ulaşabilirsiniz.

Gönderim sıklığı

Çok sayıda e-posta göndermekten korkuyor musunuz? Yüksek ve düşük frekanslı alıcı gruplarını birbiriyle karşılaştırarak, hangi gönderim sıklığının, geri dönüş oranlarına yardımcı olduğunu ya da zarar verdiğini ortaya çıkarabilirsiniz.

Haftanın hangi günü/günün hangi saati?

Haftanın hangi günü ya da saati e-posta göndermenin iyi olacağını belirlemek için yapılan çalışmalar, bunun farklı sektörlere göre değiştiğini ve alınan sonuçların birbiriyle alakasız olduğunu gösteriyor. Yani tek ya da üzerinde uzlaşılmış bir doğru yok! Bu nedenle, yaptığınız kampanyalarda en yüksek geri dönüş oranlarının hangi gün ve zamanda elde edildiğini belirlemek için çalışma yapmak verimli sonuçlar almanız için yol gösterici olacaktır.

Alıcı tipi

Listenizde çok farklı kategorilerde alıcılar varsa, onları demografik bilgilerine göre gruplara ayırabilirsiniz. Örneğin ayrım yapmanın kolay yollarından biri kişisel adresleri (gmail.com gibi), iş adreslerinden (@firmaismi.com gibi) ayırmaktır. Bu gruplardan hangileri sizin kampanyalarınıza ne tür yanıtlar veriyorsa, o yanıtlar üzerinden kendinizi ve kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz.

Sizi durduran ne?

İlk bölümde de söylediğimiz gibi e-posta pazarlama ile ilgilenenler bazen, ‘konu’ satırları gibi, bir iletinin test etmesi kolay ama pazarlamacılara çok önemli sonuçlar verebilecek bazı unsurlarını analiz ederken başarısızlığa uğrarlar. Bu, genelde zamanın kısıtlı olmasından ve kaynakların yetersizliğinden kaynaklanır. Eğer test etmek için zamanınız varsa ama bulduklarınızı uygulamak için yoksa, endişelenmeyin. Eğer farklı gruplara ayırarak test etmek için listeniz çok küçükse, en azından zamanla farklı modeller denemeye çalışın. Performansınızdaki değişimlerin, sunduğunuz özel tekliflerle ya da farklı ‘konu’ satırlarıyla bağlantısı olabilir. Test etmek ilk adımdır. Bu süreçte kazandığınız bilgi, gelecekteki e-posta pazarlama operasyonunuzu geliştirmek konusunda size yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:
İzinli E-posta Pazarlama ile Spam Arasındaki 6 Fark
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
İletişimde Görsel Kullanımı Neden Çok Önemli? [İNFOGRAFİK]

Reklam ve iletişim dünyası var olduğundan beri, yer yüzündeki bütün medya çalışanı, pazarlamacı ve reklamcıların üzerinde en çok uğraştığı işlerin...

Kapat