E-Posta Pazarlama

E-posta Tıklanma Oranlarınızı Arttırmanızı Sağlayacak 4 Etkili Taktik

E-posta listenizi başarılı bir şekilde genişletiyor ve abone sayınızı giderek arttırıyor olabilirsiniz ki zaten başarılı bir e-posta pazarlamadan bahsedebilmemiz için abone sayınızda artış ilk ve en önemli adım. Artışın yanında verimli bir e-posta pazarlamadan bahsetmek istiyorsak, sahip olduğunuz abonelerinizin sizinle etkileşim içerisinde olmaları, web sitenizi ziyaret etmeleri, ürünlerinizi satın almaları gibi etkileşimlere de ihtiyacınız var. Etkileşimin önemli metriklerinden biri de tıklanma oranları. Eğer e-posta kampanyalarınızda başarılı sonuçlar elde etmek ve işinizi büyütmek istiyorsanız müşterilerinizi sadık abonelere dönüştürerek tıklanma oranlarınızı arttıracak yolları da denemelisiniz. E-posta iletilerinizi müşterilerinizle güçlü bir iletişim oluşturabileceğiniz şekilde düzenlemenize yarayacak 3 etkili yöntem.


1- Etkili CTA Butonları Oluşturun

CTA butonları aboneleri tetikleyen ve harekete geçmelerini sağlayan eylem çağrılarıdır ve oldukça etkili oldukları için gerek genel dijital pazarlama, gerekse e-posta pazarlama kampanyalarında sıkça kullanılır. Renk, yerleştirme, metin ve şekiller eylem çağrılarınızın tıklanmasında önemli rol oynarlar. Örneğin seçeceğiniz renklerle CTA butonlarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, renklerin psikolojik etkilerini de göz önünde bulundurarak oluşturacağınız eylem çağrıları da müşteriler üzerinde etkili olacaktır. Şöyle ki, farklı renkler beynimize farklı sinyaller gönderirler. Örnek vermek gerekirse, mavi güven ve emniyet hissi veren bir renk iken sarı telaş ve aciliyet duygusu uyandırır. Müşterileriniz üzerinde hangi renklerin daha etkili olduğunu çeşitli test ederek tıklanma oranlarınızı arttırabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İçeriğe Odaklanın

İçerik, iletişim ve pazarlamanın can suyudur. Göndermiş olduğunuz e-postaların, gönderen ismi, başlık, e-posta içeriği, kampanya çekiciliği, kampanya içerik tutarlılığı gibi detaylarda hata yaparsanız, büyük ihtimalle tıklanma oranlarınız düşecektir. Örneğin, okula dönüşle ilgili bir e-posta kampanyası yapıyorsunuz. Başlığınız konuyla alakalı olması gerektiği gibi içeriğinin de yine okula dönüşle ilgili ürünlerden oluşması gerekir. Kampanyaya konuyla alakasız ürünleri eklediğinizde tutarsız bir içerik düzeni oluşturmuş olursunuz ve tıklanma oranlarınız istediğiniz seviyeye gelemez.


3- Tasarıma Özen Gösterin

İletişimde içerik kadar önemli olan diğer ana unsur ise tasarım. Kendinizi e-posta gönderdiğiniz insanların yerine koyun. Siz olsanız çekici, tutarlı, en azından belli bir düzeni olmayan tasarıma sahip bir e-posta ile etkileşime geçer miydiniz? Peki ya mobil cihazınızdan okuyamadığınız e-postanın içeriğine tıklar mıydınız? Bu soruların yanıtı tabii ki hayır. O halde insanlar neden okuyamadıkları ya da hoşlarına gitmeyen e-postanızla etkileşime geçsinler ki?


4- Videolardan Yararlanın

Videolar uzun metinlere oranla çok daha kolay bir şekilde insanların ilgisini çekebiliyor. Bunun nedeni ise insanların uzun metinleri okumaktansa bilgiye keyifli bir şekilde, video izleyerek ulaşmayı tercih etmeleri. Bununla birlikte, beynimizin görsel verileri yazılı olanlardan 60 bin kat daha hızlı işlediğini de düşünürsek, videoların hedef kitleye ulaşabilmek için ne kadar önemli unsurlar olduğunu görebiliriz. Yapılan bir araştırma, video içeren e-posta kampanyalarının tıklanma oranlarını %300 oranında arttırabileceğini ortaya koyuyor.  E-postalarınızda doğrudan gömülü videolara yer vermek yerine video üzerine oynatma düğmesi ekleyerek tıklanma oranlarını arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Hızlı Şekilde Daha Fazla E-Posta Abonesine Sahip Olmanın 7 Yolu
E-posta Listenizi Dinamik Tutabilmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Temmuz Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

Geçtiğimiz Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz temmuz ayında da sürüyor. Yazın en keyifli dönemi...

Kapat