E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Ulaşılabilirlik Oranınızı Arttırmak İçin 15 İpucu

E-posta pazarlamada başarının en önemli ölçülerinden biri, gönderdiğiniz bültenlerin kullanıcılara ulaşıp, okunmalarıdır. Gönderdiğiniz bültenin daha doğru kişilere ulaşmasını ve mesajların daha fazla okunmasını sağlayacak temel ipuçlarını sizin için derledik. Bu ipuçları sayesinde hem e-posta pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken detayları hatırlatmak, hem de daha verimli e-posta pazarlama yapmanıza katkı sağlamak istedik.

 1. Aktif olmayan abonelere ulaşın ve hala listenizde olup olmak istemediklerini öğrenin. Bu sayede, o kullanıcıların sizi spam olarak işaretleme olasılıkları azalır ve e-posta listenizde gerçekten sizinle ve hizmetlerinizle ilgili kişiler kalır.
 2. Aktif olmayan veya az sıklıkta aktif olan abonelerinizden, onlarla tekrar iletişim kurabilmek için geri bildirim isteyin. Mümkün olduğunca neden aktif olmadıklarını öğrenmeye çalışın ve onları yeniden kazanacak kampanyalar geliştirin.
 3. Double opt-in seçeneğini kullanın. Yani bir kişi e-postalarınızı almayı kabul ettikten sonra onlara onay bağlantısı içeren bir e-posta göndererek, sizden gerçekten e-posta mesajları almak istediklerini bir kez daha teyit edin.
 4. Spam filtreleri eskisine göre çok daha agresif ve bazen insanların gerçekten önem verdiği e-postalar bile spam kutularına düşebiliyor. Abonelerinizden sizi rehberlerine eklemelerini isteyin. Abonelerinizden sizi rehberlerine eklemelerini isteyerek, spam filtrelerine daha az takılmanız sağlanır.
 5. Bilinmeyen göndericiden gelen e-postalar genellikle okunmadan siliniyor ya da spam olarak işaretleniyor.  Bu riski azaltmak için sizi daha çok bildikleri bir gönderici adı kullanın.
 6. Segmentasyon yapmayı unutmayın. Doğru kişiye doğru mesajı iletiyor olmak daha fazla insana ulaşmanızı sağlar.
 7. Doğru içerik göndermenin e-posta pazarlamaya faydaları yazımızda anlattığımız gibi içeriği ihmal etmeyin. E-postanızın başlığından, içeriğindeki detayların tamamına dikkat edin.
 8. Tasarım ve kodlama kurallarına uymayı ihmal etmeyin. Tasarımda ve kodlamada yapacağınız her hata spam kutusuna düşmenize neden olacaktır.
 9. Kime: kısmına alıcının adını eklemeyi unutmayın. Böylelikle spam filtreleri, sizin gerçekten e-posta alıcısını tanıdığınızı bilsin.
 10. E-postalarınızın içeriğinde mesajlarınızı net verin. Bütün mesajları bir gönderinin içine hapsetmeyin. Çok uzun metinler içeren kampanya e-postaları nadir de olsa e-posta servis sağlayıcıları tarafından spam olarak görülebiliyor.
 11. Tarihi, e-posta metninizin bir yerine ekleyerek, mesajınızın güncel olduğunu gösterin.
 12. E-posta göndericisi olarak itibarınıza dikkat edin. dnsstuff.com üzerinden kara listede yer alan bir gönderici olup olmadığınızı kontrol edin.
 13. E-posta gönderdiğiniz kişiye aboneliğini sonlandırma imkanı sunan çok net bir bağlantı ve e-postanızın alt bilgi kısmına fiziksel bir posta adresi ve size ulaşılabilecek bir e-posta adresi ekleyin.
 14. Aboneliklerini sonlandıranlara saygı gösterin. Listenizden çıkmak isteyenlere ısrarla e-posta göndermeyin. Listenizden çıkmak isteyenler zaten müşteriniz olmak istemiyordur ve boşuna e-posta göndermiş olursunuz. Üstelik aşırı talepkar olmanız müşterinin gözünde negatif algıya sahip olmanıza neden olur. Nihayet listenizden ayrılmak isteyenlere her şeye rağmen gönderim yapmak hukuka aykırıdır.
 15. E-posta gönderim için kullandığınız platformu doğru seçmeye çalışın. Altyapı sorunu olmayan, sizi doğru yönlendiren bir şirket daha verimli e-posta pazarlama yapmanızı sağlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:
Ekim Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarında Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
E-Posta Pazarlamada 23 Yeni Trend
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizin Dönüşüm Oranını Yükseltmek İçin 10 İpucu

Günümüzde rekabetin hızla yoğunlaştığı ortamlardan biri olan online mecrada web sitenizden optimum verim sağlamanız için ihtiyacınız olan temel adımlardan bahsedeceğiz. Halihazırda...

Kapat