E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Üyeliğinden Çıkış Süreci Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası

Zaman zaman aldığınız ürünlerden memnun kalmaz ve onları mağazalara geri iade edersiniz. Bununla birlikte değiş tokuş sırasında zahmetsiz bir deneyim yaşarsanız (olması gerektiği gibi), olumlu ve kalıcı bir izlenimle dükkandan ayrılırsınız(aldığınız kıyafetlerden, tost makinesinden ya da DVD’lerden memnun kalmayabilirsiniz). Hatta o dükkandan daha sonra da alışveriş yapabilirsiniz. Bir e-bülten üyeliğinden çıkma süreci de benzer bir bakış açısıyla ele alınmalıdır.

Etkili ve takibi kolay bir üyelikten çıkma süreci, internet servis sağlayıcılarının, potansiyel müşterilerin ve alıcıların gözünde firma itibarınızın artmasını sağlar. Eğer alıcılarınız e-posta gönderi listenizin üyeliğinden çıkmak için çok sayıda engeli aşmak zorunda kalırsa, ‘spam olarak bildir’ butonuna tıklayabilirler ya da bu süreç sonunda firmanız ve markanız hakkında olumsuz bir bakış açısına sahip olabilirler.

E-posta servislerinin merkezi kabul edilen Amerika’da, bu konuyla ilgili olarak CAN-SPAM yasası altında bazı kurallar belirlendi ve bütün dünya da bu kuralları genel olarak benimseyerek, uyguluyor. Örneğin bu kurallara göre hiçbir firma, bir e-posta alıcısını ücret ödemeye mecbur tutamaz ve alıcılardan e-posta adresi ya da üyelikten çıkma tercihleri dışında bilgi isteyemez. Dünyanın pek çok yerinde uygulanan CAN-SPAM yasaları, üyelikten çıkma talebinin ardından 10 işgünü içerisinde, kullanıcılara e-posta iletisi göndermeyi bırakmanızı söyler. Bunun sadece yasal bir gereklilik olduğunu unutmayın. Aslında en iyisi onları üyelikten çıktıkları anda listeden çıkarmak ve bir daha asla mesaj göndermemektir. Eğer insanlar sizin e-postalarınızı görmek istemiyorlarsa, yasal gönderme süreniz dolmamış olsa bile onlara e-posta göndermek, sizi spam yapan olarak rapor etmelerine sebep olabilir.


1- Basit Düşünün

Bu konuyla ilgili olarak verebileceğimiz ilk tavsiye, bu süreci mümkün olduğunca basitleştirmeniz. Zahmet gerektiren, karışık bir üyelikten çıkma sürecinin ne size ne de alıcılarınıza hiçbir faydası yoktur. Yeni CAN-SPAM eklemeleri nedeniyle hukuk danışmanlarınızın da aynı fikirde olacağı göz önüne alınırsa, üyelikten çıkma sürecini zorlaştırmanın hiç bir gereği yoktur. Kolayca doldurulabilecek ve bulunabilecek basit bir web formu ya da e-posta iletinizi yanıtlama yoluyla, alıcılarınızın üyelikten çıkma süreçlerini kolaylaştırın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Zorlama Yapmayın

Üyelikten ayrılmak için alıcılarınıza oturum açma ya da kişisel bilgilerini verme zorunluluğu getirmeyin. Bu tarz tavırlar onları bezdirecek ve kötü bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Sonuçta üyeliğinizden çıkan insanların bazıları bir süre sonra tekrar kayıt yaptırmak isteyebilir. Geçici olarak üyelikten ayrılmalarının sebebi de iş değiştirmeleri ya da konuya olan ilgilerini kısa bir süreliğine kaybetmeleri olabilir. Bu tarz alıcılardaki ilgi kaybı geçici olabileceğinden, onları kendinize yabancılaştırmayın.


3- Süreci Kolaylaştırın

İletinizin içine ‘üyelikten çıkmak için burayı tıklayın’ butonu koyabilirsiniz. Ayrıca alıcılarınızın ‘konu’ satırlarına ya da mesajın gövdesine ‘üyelikten çıkma’ taleplerini yazarak, size karşı yanıt göndermesine izin verebilirsiniz. Bu yöntemlerin her ikisi de işe yarar ve sürecin sonlandırılmasını kolaylaştırır.


4- Önlem Almayı Unutmayın

Bununla birlikte bu konuda bazı önlemler almayı da unutmayın. Eğer alıcılarınız e-posta içindeki üyelikten çıkma linkine tıkladıklarında, onları otomatik olarak üyelikten çıkarırsanız, bu onların işini kolaylaştırsa da sizin açınızdan bir takım sorunlara yol açabilir. Alıcılardan bazıları kazara bu linkleri tıklamış olabilir ya da tıklanmalar antispam yazılımından kaynaklanmış olabilir. Böyle bir durumda üyelerinizi gerçek sorun hakkında bilgilendirme fırsatı bulamayabilirsiniz ve onlara üyelikten çıkmaktan başka seçenek tanımamış olursunuz.


5- Alternatif Önerin

Üyelerinize üyelikten çıkma fırsatı tanıyabilir ve fikirlerini değiştirebilecek alıcılarınızı bir link vasıtasıyla, farklı alternatifler önerdiğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Böylelikle üyelerinizin tamamen kayıtlarını sildirmesindense, bu sayfa üzerinden e-posta gönderim sıklığını düşürmelerini ve sadece belirli mesajların üyeliğinden çıkmalarını sağlayabilirsiniz. Hangi seçenekleri sunarsanız sunun, alıcılarınızın üyelikten çıkmak için bir tıklama daha yapmalarını sağlayın.


6- Süreci Test Edin

Etkili ve kullanıcı dostu bir hizmet sunmak istiyorsanız, bu sürecin her bölümünü sık aralıklarla test etmeniz gerekir. Ayrıca e-posta listenizden çıkma taleplerini onayladığınızı alıcılarınıza bildirin. Kendi deneyimlerinize dayanarak düşünün. Üyelikten çıkma işleminin etkili olduğunu ve işe yaradığını siz de bilmek istemez miydiniz? Bununla ilgili olarak web sayfanıza, üyelerinizi firmanızdan bir daha e-posta almayacakları konusunda bilgilendiren bir not düşebilirsiniz. Onlara, 10 iş günü içerisinde üyelikten çıkma işlemlerinin tamamlanacağını, onların ayrılmasından dolayı üzgün olduğunuzu ve çıkan üyelerinizi ilerleyen tarihlerde tekrar görmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.


7- Bonus: Süreci Yönetme Önerisi

Elektronik olarak ilişkinizi kestiğiniz çok sayıda tanınmış marka, kurallara aykırı olarak mesaj göndermeye devam edebilir. Hatta bazıları tekrar tekrar üyelikten çıkma ricasında bulunduğunuz halde, e-posta gönderimini bırakmaz. Bu firmaların çoğu kötü niyetli olmasalar bile ne yazık ki şartları zorladıkları da bir gerçek. Doğru şekilde bir üyelikten çıkma süreci oluşturabilmeniz için birkaç tavsiye:

  • E-postanızın altına bir üyelikten çıkma linki ekleyin. 
  • Her e-posta iletisinin üyelikten çıkma linkine sahip olduğundan emin olun. 
  • Üyelikten çıkanların listesini tutun ve bu listeyi ihlal etmeyin. 
  • Bu listenin yedeğini alın. 
  • Çok sayıda e-posta sunucusu görselleri açmayacağından, üyelikten çıkma linkinizi bir imajdan oluşturmayın. 
  • Eski abonelerinize tek adımla üyelikten çıkma sürecini kullanarak kayıtlarını sildirirlerse, bu haklarına saygı duyacağınızı gösterin. 
  • Mesajlarınıza cevap yoluyla gelen üyelikten çıkma ricalarıyla başa çıkmaya hazırlıklı olun. 
  • Üyelikten çıkmalarla nasıl baş edebileceğiniz konusunda e-posta ajansınızla ve sağlayıcınızla birlikte çalışın.

Bu tavsiyeleri dikkate almayan ve e-posta listesinden çıkan alıcılarına mesaj göndermeye devam eden birçok firma var. Eğer üyeleriniz listenizden çıkarlarsa, onlara bir daha asla mesaj göndermeyin. Bu insanlara e-posta göndermeye devam etmek, sadece onları rahatsız etmekle kalmaz; itibarınızı da etkiler.

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasının Markanız İçin Faydalı Olduğunu Gösteren 7 Sebep
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital İçerik Pazarlamasına Hemen Başlamanız İçin 4 Neden

İletişim ve pazarlamanın merkezinde her zaman içerik vardı ve var olacak. Ancak dijital pazarlamanın hayatımıza girmesinden sonra, iletişimin ana ekseninde içerik...

Kapat