Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-postalarınızdan Daha Fazla Verim Alabilmeniz İçin 5 A/B Testi Önerisi

E-posta pazarlamada başarılı olabilmek için teknik anlamda birikim gerektirse de, bu teknik birikim zamanla bir şekilde edilebiliyor. E-posta pazarlamada başarılı olmanın esas sırrı, pazarlamanın genel geçer kurallarını, e-posta pazarlamaya nasıl yansıttığınızla ilgili. Yani doğru görsel seçimi, zamanlama, iletişim frekansı gibi pek çok faktörü e-posta pazarlamaya uyarlanması gerekiyor. Bunları nasıl yapacağınızı, nasıl bir yol izleyeceğinizi bulmak, e-posta pazarlama başarınızı doğrudan etkiliyor. Şu bir gerçek ki müşterilerinizin e-posta pazarlama stratejilerinize nasıl tepkiler vereceği konusunda tahmin yürütmeniz mümkün ama %100 kestirmeniz zor olabilir. Doğru etkiyi bulabilmek için müşterilerinizin ilgi ve isteklerini doğru analiz ederek müşterileriniz için en dikkat çekici olacağını düşündüğünüz e-posta stratejilerini uygulamanız gerekir.

E-posta pazarlamanın en büyük avantajlarından birinin de ölçülebilir olduğunun altını sürekli çiziyoruz. Ölçümlenebilme, giriş bölümünde bahsettiğimiz zorlukları aşabilmenin ya da daha doğru değerlendirmenin önünü açıyor ve pazarlamacıların yollarını ararken, ışık bulmasını sağlıyor. Bu noktada çeşitli A/B testleri ile müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz farklı stratejileri deneyerek, sonuçlara göre bu stratejilerinizi geliştirebilir ve hedeflediğiniz geri dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz.


1- Gönderen İsmi

İnsanların(özellikle beyaz yakalıların) günde ortalama 150 e-posta ile karşılaştığını göz önünde bulundurursak, müşterilerinizin gelen kutusunda dikkat çekebilmeniz için yarışmanız gereken çok fazla rakibiniz olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, bu e-posta iletilerinin çoğu yalnızca doğrudan rakibiniz olan kişi ya da işletmeler tarafından değil, müşterilerinizin patronu, arkadaşları ya da doktorları gibi önem ve öncelik arz eden kişiler tarafından da gönderilmiş olabiliyor. E-postaların kimden geldiğinin, açılma oranlarını belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu da düşünürsek, sıradan bir gönderen ismi ile müşterilerinize ulaşmaya çalışmadan önce bu konuda A/B testleri yapmanız faydalı olacaktır. Gönderen ismi konusunda pek çok test yapabilirsiniz. Markanızın adı, patronunuz/CEO’nuzun adı, ilginç başlıklar gibi sayısız deneme yapılabilir. Genel olarak, gönderen alanında müşterilere güven verecek bir kişi ya da marka isminin kullanılmasının açılma oranlarını arttıran bir durum olduğunu gözlemlediğimizi söyleyebiliriz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Konu Satırı ve Ön İzleme Metni

Her ne kadar markaların büyük bölümü, konu satırı alanlarına gereken özeni göstermese de bu alanlar, e-posta açılma oranlarını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Eğer konu satırı müşteri için dikkat çekici değilse e-postalarınızı fark etmeyebilir ya da okumadan silebilir. Dolayısıyla, doğru şekilde oluşturulmuş e-posta konu satırları ile gelen kutusunda müşteriler tarafından fark edilmeyi bekleyen e-postalardan sıyrılarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Yapacağınız A/B testleri ile ön izleme metninizi sabit tutarak oluşturduğunuz, farklı unsurları içeren konu satırlarına sahip e-postalarınızı müşterilerinize iletebilir ve elde ettiğiniz sonuçlara göre gelen kutusunda sizi farklılaştıracak konu satırlarının nasıl olması gerektiğini kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bunun için örneğin bir grup müşteriye, emojilerden oluşan konu satırlarına sahip e-postalar iletirken diğer müşterilerinize ise yalnızca düz bir metin içeren konu satırları ile oluşturulmuş e-postalar iletebilirsiniz. Hangisinin daha çok işe yaradığını A/B testi ile ölçümleyebilir, stratejinizi buna göre konumlandırabilirsiniz.


3- Eski ve Yeni Stratejiler

Genellikle bildiğiniz yoldan giderek, e-posta pazarlamasında devamlı uyguladığınız bir strateji ile e-posta iletilerinizi göndermeye devam etmek daha güvenli hissettirebilir. Bu nedenle yeni, denenmemiş ve sonuçlarından emin olamadığınız bir e-posta stratejisini uygulamak konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu noktada, müşterilerinizin bir kısmına deneme amaçlı e-postalar göndererek yeni stratejinizin nasıl bir sonuç getirebileceğini test edebilirsiniz. Örneğin, özel ve önemli günlere yönelik sistematik kampanyalar düzenlediğinizi var sayalım. Özel gün çalışmalarının çok işe yaradığına eminiz, ancak belki de özel olmayan günlerde değişik kampanyalar düzenlemek mümkün olabilir. Ve beklenmedik kampanya yaratmak daha etkili sonuçlar yaratabilir. Mesela annenizi sadece anneler gününde mi mutlu etmek istersiniz? Bu soruların yanıtlarını alabilmek için A/B testi yapmak işinize yarayacaktır.


4- Zamanlama

Dijital pazarlamacıların belki de üzerine en çok düşündükleri ve karar vermekte zorlandıkları mesele e-postalarını müşterilerine ne zaman iletmeleri gerektiği. Kısacası, zamanlama konusunda yapılan A/B testlerinin sonuçları büyük bir önem arz etmekte. Eğer siz de müşterilerinizin dikkatini çekebileceğiniz en doğru zamanı belirlemek istiyorsanız, buna e-postalarınızı belirli zaman aralıklarıyla müşterilerinize ileterek, geri dönüşün en yüksek olduğu gün ve saatler doğrultusunda karar verebilirsiniz.


5- Eylem Çağrıları (CTA)

CTA’lar abonelerinizi istediğiniz eylemler doğrultusunda harekete geçirebilmenizi sağlayan eylem çağrısı butonlarıdır. CTA’larınızı oluştururken müşterilerinizin dikkatini çekecek etkileyici unsurlardan yararlanmalısınız. Peki eylem çağrılarınızı geri dönüş oranlarınızı arttıracak şekilde nasıl düzenleyebilirsiniz? Uygulayacağınız farklı A/B testleri ile etkili eylem çağrıları oluşturmanız mümkün.

a- Farklı renkler deneyin: Psikolojik olarak farklı renklere farklı şekillerde tepkiler veririz (örneğin mavi çoğu insanda güven ve emniyet hissi oluşturur). Bu sebeple, CTA’larınız için farklı renkleri deneyerek müşterilerinizin nasıl tepkiler verdiğini görebilirsiniz. Böylelikle sonraki kampanyalarınız için eylem çağrılarınızı oluştururken müşterilerinizi harekete geçirebilecek en doğru renkleri kullanabilirsiniz.

b- Farklı CTA metinleri deneyin:  CTA metni müşteriyi tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Çoğu müşteri grafikten çok yazıya odaklanır. Dolayısıyla, müşterileriniz için harekete geçirici olabilecek farklı cümleler deneyerek en çok geri dönüş elde edeceğiniz eylem çağrısı metinlerini görebilirsiniz.

c- Farklı şekiller deneyin: Genellikle CTA butonları dikdörtgen şeklindedir. Fakat yıldız ya da oval şeklindeki eylem çağrıları da ilgi çekici olabiliyor. Bu konuda yapacağınız A/B testleri ile müşterilerinizin dikdörtgen mi yoksa oval tasarımdaki eylem çağrılarını mı daha dikkat çekici bulduğunu öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Sevgililer Günü Kampanyası İçin 8 İlham Verici Örnek E-posta Önerisi
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra pazarlama dünyasının bilinen bütün yöntemleri -özellikle son 10 yılda oldukça belirgin şekilde değişti. Çağımızdaki potansiyel müşterilerin ve tüketicilerin...

Kapat