E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

E-postalarınızı Hiç Okumayan Abonelerinizle İletişim Kurmak İçin 5 İpucu

Gönderi listenizde kayıtlı olmalarına rağmen, gönderilerinizi aylarca ya da hiç okumayanları “duygusal abone” (emotionally unsubscribed) olarak adlandırabiliriz. Bir kez e-bülteninize kayıt olmuş, gönderilerinizde ilgisini çekecek bir içerik bulamadığı halde e-posta listenizden çıkmayan müşterileriniz. Duygusal abonelerinizi mevcut müşterileriniz, iş ortaklarınız, tanıdıklarınız, markanızı ya da firmanızı takip etmek isteyenler, vb. oluşturabilir. Gönderi listenizin genelde ciddi bölümünü oluşturan, kampanyalarınızın başarı oranını düşüren bu grup için ne yapabilirsiniz?

1- Okumayanlara Özel Segment Yaratın

Öncelikle bu gruptakilerin kim olduklarını, neden sizinle iletişimi kesmediklerini belirleyin. Gruptakilerin ortak noktalarına göre ilgi alanlarına uygun kampanyalar tasarlayın. Vaktiniz varsa ve liste çok kabarık değilse tek tek gönderimlerde bulunun. Bir çok kişi, kendisine özel yapılan bir gönderiyi kabul etmemenin sorumluluğunu kaldıramayacaktır. İletişim bilgilerine sahipseniz telefon etmek de etkili olabilir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

2- Gönderim Sıklığını Düşürün

Gönderim yaptığınız bu grup belki de çok fazla e-posta okumuyor ya da çok fazla internet kullanmıyor olabilir. Normalde haftada 1 gönderi yapıyorsanız, bu gruptakilere ayda bir gönderim yapmayı deneyin. Özel indirimler, kampanyalar, yeni ürünler ile ilgili haberler veya anket gönderimi yaparak ilgilerini çekmeye çalışın.

3- Özel İçerikler Sunun

Listenizde e-postalarınızı hiç okumayan kişilerin belki de hiç ilgisini çekmeyecek türde içerikler gönderiyor olabilirsiniz. Bu gruplara yönelik özel kampanya, indirim gibi fırsatlar sunmayı deneyin. Kampanya vb işe yaramıyorsa katma değerli içerikler sunarak da insanların ilgisini çekebilirsiniz.

4- Anket Yapın

E-postalarınızı okumayanlara yönelik bir anket yapmayı deneyin. “Neden gönderdiğiniz e-postaları okumuyorlar? Neden ilgilerini çekmiyor? Ne tür e-postalar daha çok ilgilerini çekerdi?” türünde sorular sorup, fikirlerini almayı deneyebilirsiniz. Belki bu kitleden bazıları sadece tesadüf eseri sizin listenize üye olmuştur ve aslında sizinle hiç ilgilenmiyordur. İlgisiz kişileri listenizden çıkararak, ilgili kişileri ise doğru segmente ederek, listenizi daha temiz hale getirmiş olursunuz.

5- Gönderilere Ara Verin

Tüm bu çözümler de işe yaramazsa, bir süreliğine düzenli gönderimlerinizden mahrum bırakın. Belki sizi özlemelerini ve neden gönderilerinizin ulaşmadığını merak edenleri tekrar kazanabilirsiniz. Bu sayede tekrar kazanma şansınız olmasa bile, gönderi listenizden çıkararak kampanyalarınızın başarı ve tıklanma oranı artırmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Chatbot Nedir, Nasıl Çalışır?
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Tumblr’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Lead Nurturing Nasıl Yapılır?

Yer aldığınız pazarın limon ağaçlarından oluşan bir tarla olduğunu düşünün. Pazarlama çalışanlarınızın da limonları yetiştiren ve toplayan çiftçiler olduğunu varsayın....

Kapat