E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

E-postalarınızın Daha Fazla Fark Edilmesini Sağlayacak 6 İpucu

Günümüzde insanların e-postalarınızı fark etmelerini ve sizinle etkileşime girmelerini sağlamak gittikçe zorlaşan bir durum olmaya başladı. Çünkü bu çok etkili yöntem, sadece sizin tarafınızdan değil, aynı zamanda neredeyse tüm markalar tarafından keşfedilmiş durumda. Üstelik müşterileriniz de bu yoğun iletişimi nasıl anlamasını gerektiğini ve kendisine gerçekten neyin fayda getirdiğini yeterince iyi şekilde öğrendi. Kısacası farkındalık yaratmak, her zamankinden çok daha zahmetli hale geldi. İşte tam bu noktada, e-posta pazarlama verimliliğinizi arttırmanızı sağlayabilecek,  farklı yaratıcı yolu denemenizi öneriyoruz.


1- Abone Sayınızı Arttırmaya Çalışın

Gerçekçi ve düz mantıklı olalım eğer yeterince aboneniz yoksa zaten çalışmalarınızın etkisi sınırlı olacaktır. O halde öncelikle, insanların gelen kutusunda sizden gelen bir e-posta görebilmeleri için ilk olarak abone olmaları konusunda ikna etmeniz gerekli. Yeni aboneler edinebilmenin pek çok yolu mevcut. Abone sayınızı arttırmanın en etkili yollarından biri ise web sitenizde yer alan lightbox formları. Lightbox formu aracılığıyla web sitenize gelenlerin, e-postalarınıza abone olmalarını sağlayacak, indirim, kupon gibi önerilerde bulunabilirsiniz. Bu sayede abone olmak isteyen kullanıcılarınız artacak ve doğal olarak e-posta etkileşimlerinizde de artış göreceksiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.


2- Etkileyici Bir Karşılama Yapın

Sizden e-posta almayı kabul ederek abone durumuna gelen takipçilerinize bir hoş geldin mesajı göndermek, uzun süreli bir marka ilişkisi yaratmak için en önemli noktalardan biridir. Sonuçta ister günlük hayatta, ister ticari ilişkide olsun iletişimde ilk intiba, o ilişkinin geleceği açısından önemli faktörlerden biridir. Fakat bunu yaparken, sıradan olmamaya dikkat etmelisiniz. Örneğin; e-posta listenize abone olan kişilere, e-posta ile doğrudan hoş geldiniz demek yerine, ürün ve şirketlerinizden bahseden, yani kendinizi daha iyi ifade ettiğiniz etkili bir içerik oluşturabilirsiniz. Tabii burada, tasarım da e-postanın ilgi çekiciliğini arttırmak için, yaratıcı içerik kadar önemli bir detay.


3- Doğum Günü Mesajları Gönderin

E-posta pazarlama çalışmalarınızdan hızlı bir sonuç alacağınız diğer bir yol ise otomatikleştirilmiş doğum günü mesajları. Doğum günü mesajları abonelerinizi şaşırtmak ve dikkat çekmek için ideal yöntemlerden biri. Bu noktada sizin için önemli olabilecek şey, farklılaşmak. Bir banka olduğunuzu var sayalım. Beraber çalıştığınız bir pastane zinciri ile anlaşarak, müşterilerinize doğum günlerinde geçerli olabilecek ücretsiz pasta hediye edebilirsiniz. Bankacılık gibi “sıkıcı” kabul edilen bir alanda bile bu sayede fark yaratan, eğlenceli ve amaca uygun bir iletişim yapmış olursunuz. 


4- Win-Back(Geri Kazanma) Kampanyanları Yapın

Bir e-posta listeniz olabilir ancak bu liste aslında sizinle sandığınız gibi ilgilenmiyordur ya da yeterince alakalı bir liste yapmamış olabilirsiniz. Uzun süredir size geri dönüş yapmamış kullanıcılarınıza özel win-back e-postaları gönderebilirsiniz. Bu e-postada ilgilerini çekebilecek bir kampanya, indirim ya da hediye önerisinde bulunabilirsiniz. Eğer listenizdeki insanların bazıları bu fırsata rağmen gerçekten e-postalarınızla ilgilenmiyorlarsa, e-postanızın içinde samimi ve kibar bir dille yollarınızı ayırma teklifini de sunabilirsiniz. Böylelikle, sizi gerçekten takip etmek isteyenlerle takibi bırakmak isteyen, ilgisiz müşterilerinizi net bir şekilde görebilirsiniz. Return Path tarafından yapılan bir araştırmaya göre “isterseniz ayrılalım” türünde mesajları alan abonelerin %45’inde olumlu bir etki yaratıyor. Dolayısıyla, listenizi yeniden gözden geçirmenizde fayda var.


5- Mobil İçin E-postalarınızı Zenginleştirin

Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere, akıllı telefonların günlük hayatımızdaki yeri, gün geçtikçe daha da artmakta. Akıllı telefonlarımız neredeyse bizim yapay bir uzvumuz haline geldi. Yoğun hayat temposuyla da birlikte insanlar e-postalarını web yerine mobil aracılığıyla takip etmeye başladılar. Fakat, tüketicinin çabucak göz atmak için açtığı gelen kutusunda, gönderdiğiniz e-postalar ile dikkat çekebilmek zorlaştı. Bu noktada, mobile uyarladığınız daha göze çarpan içerik ve fontlar, videolar, fotoğraflar kullanmanız faydalı olabilir.


6- Gif Kullanmayı Deneyin

Aslına bakarsanız, gifleri hemen hemen her yerde görmemizin nedeni moda olmaları değil. Yapılan tüm araştırmalar, gif içeren iletişimin çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. E-postalarda gif kullanımı ile ilgili araştırmalarda ise fark edilme ve tıklanma oranları çok daha yüksek olduğu kanıtlanmış durumda. Ayrıca, gömülü videoların aksine neredeyse tüm e-posta servisleri gifleri destekliyor. Peki siz e-postalarınızın içeriğinde gif kullanmak için neyi bekliyorsunuz?

İlginizi Çekebilir:
SEO Çalışmalarınızın Başarısını Kontrol Etmek İçin Sormanız Gereken 25 Temel Soru
[ÖZEL REHBER] Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda E-Posta Pazarlama
Önceki yazıyı okuyun:
[ÖZEL REHBER] Nesnelerin İnterneti – IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), daha önce online  olmayan şeyleri (otomobil, buzdolabı, akıllı saatler, üretim ekipmanları ve akllı şemsiye ye kadar birçok...

Kapat