E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

E-postalarınızın İlgi Çekmemesinin 4 Ana Nedeni

Bir e-posta kampanyası oluşturdunuz. Verileri inceliyorsunuz, açılma oranlarınız sektör ortalamasına göre eşit düzeyde (ya da daha yukarıda), fakat tıklanma oranlarınız sıkıntılı. Bu durum genellikle e-posta pazarlamasıyla ilgilenenlerin çözmekte en çok zorlandığı problemlerden biridir. Listenizdeki abonelerinizin, sizin e-postalarınıza tıklamama nedenleri ile ilgili yaygın olan 4 sebebi ve bunlarla ilgili çözüm ipuçlarını bir araya getirdik.

1- Çok Sık ya da Yetersiz Gönderim Yapmak

E-posta pazarlamada en doğru gönderim aralığını bulmak zorlu bir süreçtir, ancak kabul edelim ki, bu da sizin işinizdeki başarınızın anahtarıdır. Eğer her gün “sınırlı zamanda çok özel teklif” şeklinde gönderim yapıyorsanız, aslında bu çok da “sınırlı zaman ve özel teklif” kavramına uygun değildir. Diğer bir yandan, eğer çok az gönderimde bulunuyorsanız, aboneleriniz size karşı ilgilerini kaybedebilir ya da markanızı unutabilir. Dikkatinizi analitik verilerinize odaklayın ve doğru zaman ve etkiyi ölçümlemeye çalışın. En önemlisi de sadece paylaşmaya değecek şeyleriniz olduğunda e-posta kullanmalısınız.

İpucu: Bazı dijital pazarlamacılar sihirli bir gönderim aralığının olduğunu ve herkes için işe yardığını savunur. Elbette bazı durumlarda işe yarayabilecek veriler ortaya çıkabilir ve siz de yola bu veriler ışığında çıkabilirsiniz. Ancak bu yetersiz bir  bakış açısı olur. Çünkü her sektör ve her şirketin farklı müşteri dinamikleri vardır ve bu dinamikleri iyi analiz etmeden doğru sıklığı ve gönderim zamanını bulamazsınız.

2- Mobili Gözardı Etmek

Hepimizin bildiği gibi, tüm istatistikler, e-postaların en az %50’sinin mobil cihazlardan açıldığını ortaya koyuyor. Yani e-postalarınızı mobil cihazlar için optimize etmezseniz, bu sizin ilişki kurma oranlarınızı olumsuz etkileyecektir. Kullanıcılar kötü mobil deneyimlerine karşı sandığınızdan çok daha sabırsızdırlar. Mobil deneyim derken, sadece e-postaların mobil uyumlu açılmasından bahsetmiyoruz. Aynı zamanda yazıların ve görsellerin telefondan okunamayacak/görünemeyecek kadar küçük olması halinde, abonelerinizin e-postanıza tıklama olasılığı neredeyse sıfırdır.

3- Doğru Zamanda Göndermeme

Ustaca ve göz alıcı bir konu başlığı oluşturup, muhteşem bir kampanya düzenleyerek doğru segmentteki kişilere gönderim yapabilirsiniz – ancak doğru zamanlamada yapmazsanız, sonuç alamazsınız. Yeni yıl hediyeleri için, abonelerinize alternatifler önermek her zaman işe yarar. Ancak bu satırların yayınlandığı kasım ayının ilk günlerinde yeni yıl kampanyası göndermek pek akıllıca bir iş olmayabilir. Daima kampanyanızı oluşturmadan ve gönder butonuna basmadan önce zamanlamanızı göz önünde bulundurun.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- Mesajın Belirli(açık) Olmaması

Eğer abonelerinizin harekete geçmesini istiyorsanız, onlardan ne istediğiniz net bir şekilde belirtmelisiniz. Bu yüzden mesajlarınızı çok fazla karışık hale getirmeyin. Çünkü çok fazla seçenek, abonelerin kafasını karıştırarak, sonunda hiçbir seçim yapmamalarına neden olur. Eğer indirim söz konusuysa, gerçekten indirim sunun. Eğer okula dönüş kampanyasıyla ilgili mesaj atıyorsanız, e-postanın içeriğinde okul eşyaları sunun. Kısacası kesin öneriler kullanarak abonelerinizden ne yapmalarını istediğinizi belirtmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:
Başarılı E-posta Pazarlamacılarının İlham Veren 7 Alışkanlığı
E-posta İçeriğini Geliştirmek İçin 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Google Adwords Kalite Skorunu Artırmanın 5 Yolu

Google ve Google'a bağlı yayıncılara reklam verme servisi olan Adwords'te yaygın olarak karşılaştığımız konulardan biri de Kalite Skoru. Kalite Skoru, Google’daki bir...

Kapat