E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-postanızı Göndermeden Önce Kontrol Etmeniz Gereken 10 Öğe

E-posta pazarlama yapmaya hazırlanıyorsunuz, yapıyorsunuz ya da yapmaya çalışıyorsunuz. Sayısız bileşeni olan e-posta gönderim konusunda size küçük bir liste hazırladık. E-posta pazarlamada bu 9 öğeyi gözden geçirmeden sakın gönderim yapmayın.

1- Kampanya Planlayın

Konu ister e-posta pazarlama olsun isterse herhangi bir pazarlama aracı olsun, temel başlangıç noktası kampanya planı ve stratejinizin olmasıdır. Planlama ve stratejinizin merkezinde hedef kitle analizi, bu kitleye vermek istediğiniz mesaj ve bu mesajdan almak istediğiniz sonuç olmalıdır. Kampanya planlama hatası yaptığınız takdirde, bundan sonraki aşamaları mükemmel yapsanız da pek işe yaramayacaktır.

İpucu: Kampanya planlarken, kampanya hedefinizi belirlemeye gösterdiğiniz özeni, aynı zamanda, gönderen ismi/bilgileri, gönderilen doğru e-posta adresleri gibi detaylara da göstermeniz gerekiyor.

2- Gönderim Listesini Yapın

E-posta pazarlama kampanyanızı yaparken, önemli unsurlardan biri de gönderim listenizdir. Doğru segment ya da listeye göndermeyi, listenin güncel olmasını göz ardı etmeyin. Listedeki isimlerin kendi adlarına gönderim yapıyorsanız doğru yoldasınız.

İpucu: Türkiye’de halen en çok yapılan hatalardan biri de izinsiz listelere gönderim yapılması. İzinsiz gönderim yapmak hem yasalara aykırıdır, hem de sizin markanızın repütasyonuna zarar verecektir.

3- Konu Başlığını Ekleyin

Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma ortaya koyuyor ki, kullanıcılar kendilerine yapılan e-posta pazarlama çalışmalarında e-postalarını başlığın ilgi çekiciliğine göre açıyorlar. Bu yüzden gönderdiğiniz e-postanın konu başlığına özellikle dikkat etmelisiniz.

4-Gönderenin Adını Unutmayın

Şöyle düşünün biri sizi telefonla arıyor ve ismini vermiyor ama harika şeyler sattığını iddia ediyor. Siz satın alma gerçekleştirir misiniz ya da karşı tarafa güvenir misiniz? Tabii ki hayır. O halde e-posta gönderenin adı, unvanı vb belli değil ya da kafa karıştırıcıysa e-postayı alanlar neden e-postayı açsın ya da satın almaya yönelsin?

5- Tasarıma Özen Gösterin

Görsel tasarımın sadece e-posta için değil, neredeyse her türlü pazarlama çalışmasında en önemli faktörlerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ürün satışı ve pazarlama odaklı e-postanızın tasarımının yetersiz, modern olmayan ya da bozuk olması halinde başarı şansızınızın neredeyse sıfıra ineceğini unutmayın. Bu arada tasarımlarınızın mobil başta olmak üzere, her cihaza göre tasarlanıp tasarlanmadığını ihmal etmeyin.

6- Kampanya İçeriğini Göz Ardı Etmeyin

Pazarlamanın merkezinde hedefiniz vardır. Hedef söyleminize uygun bir e-posta hazırlayıp, hazırlamadığınızı kontrol edin.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

7- Kampanyanızın Metinlerini Kontrol Edin

E-postanızın içeriğini gözden geçirmeyi unutmayın. Doğru metinler, satışa yönlendiren cümleler, dilbilgisi hata kontrolü, görsel kontrolü e-posta pazarlama kampanyanızın başarısının artması için anahtar faktör.

8- E-postadaki Linkleri Ekleyin/Gözden Geçirin

Gönderdiğiniz e-postanızda satışa yönlendiren cümleler kurarken, link vermeyi unutmayın. Link vermeyi unutmazken, sakın bütün linkleri anasayfanıza vermeyin. Hangi konudan ya da üründen bahsediyorsanız o ürünün/konunun bulunduğu sayfaya link verin. Verdiğiniz linklerin doğru sayfalara gidip gitmediğini kontrol etmeden sakın e-postanızı göndermeyin.

9- Önizleme yapmadan gönderim yapmayın

Hazırladığınız e-postayı göndermeden önce kesinlikle önizleme yapın, son kontrollerinizi inceleyin ve mümkünse ekibinizle paylaşın. Bazen sizin fark etmediğiniz hata ya da eksiklerinizi çalışma arkadaşlarınız sizin yerinize hatırlatabilir.

10- Doğru Altyapı Kullanın

E-posta pazarlama sadece e-postanızı göndermekten ibaret değil. E-posta pazarlama çalışmalarınızdan verim alabilmek için euromessage gibi analiz ve raporlama hizmeti alabileceğiniz, pazarlama otomasyonu kullanabileceğiniz, segmentasyon yapabileceğiniz üst düzey bir e-posta gönderim altyapısı kullanmanmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
Kurban Bayramı’nda E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İpucu
B2B E-posta Pazarlama Kampanyalarında Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Gönderim Raporlarında Dikkat Etmeniz Gereken 14 Metrik

E-posta pazarlamanın sağladığı en büyük avantajlarından birinin de ölçümleme ve analiz olduğundan bahsetmiştik. Belli bir düzeyin üzerinde e-posta gönderim servisi...

Kapat