Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

E-ticaret Performansınızı Geliştirmek İçin Sosyal Medyadan Yararlanabileceğiniz 5 İpucu

Sosyal medyanın etkisi ve hayatımızdaki yerini tartışmaya gerek yok. Statista’ya göre, şu anda dünya genelinde 3 milyar civarında sosyal medya kullanıcısı var. Bu rakam, e-ticaret mağazanızı tanıtmak ve ilgili bir kitleyi kendinize çekmek için sosyal medyayı önemli bir platform haline getirmek önemli bir faktör. Ancak rakamların yanında neredeyse tüm sosyal ağlar kişiselleştirilebilir, hedef odaklı reklam ve içerik paylaşımı yapma imkanı sunuyor. Maalesef pek çok e-ticaret sitesi böyle kıymetli bir alternatifi ya kullan(a)mıyor ya da verim almayı başaramıyor. Sosyal medya yardımıyla e-ticaret sitenizin performansını geliştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.


1- Hedefli Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın

E-ticaret siteniz henüz bilinmiyor ve satmanız gereken şeyle ilgilenmesi muhtemel yeni bir kitleyi markanıza çekmek istiyorsanız sosyal medya önemli fırsatlar sunuyor. Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi neredeyse bütün sosyal ağlar, özelleştirilmiş hedef kitleler yaratmanıza imkan veriyor. Hedeflenen mesajınızı ilgili kitleye göstermek için sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

İpucu: Sosyal ağlar içinde Facebook özellikle davranışsal hedeflemeye göre kişiselleştirilmiş remarketing uygulamaları sunmasıyla, reklamlar konusunda en çok öne çıkan sosyal ağ.


2- Sosyal Kayıt İmkanını Sağlayın

Yapılan pek çok araştırma, web sitelerine gelen ziyaretçilerin en sevmedikleri durumlardan birinin de kayıt olma gerekliliği. Kayıt olmak için önemli alternatiflerden biri de sosyal ağ hesapları. Linkedin, Twitter, Google+ ve Facebook sosyal kayıt imkanlarını e-ticaret siteleri için sunuyor. Üstelik bunları e-ticaret sitenize entegre etmek gerçekten çok kolay. Ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini arttırmayı sağlayacak daha farklı alternatifleri sunmak için neyi bekliyorsunuz?


3- Influencerlar ile Çalışın

Influencer Marketing, sadece Türkiye’yi değil. dünyayı etkisi altına almış durumda. Trackr’ın yaptığı araştırmaya göre bazı markalar yalnızca influencer marketing yoluyla satışlarını % 18.5’e kadar artırmayı başarıyorlar. Dolayısıyla e-ticaret mağazanızı tanıtmak ve satışları artırmak istiyorsanız, markanız ya da hedef mesajınızla ilgili influencerlarla işbirliği yapmak akıllıca olacaktır.


4- Müşterileri Kendi İçeriklerinizi Paylaşmaya Teşvik Edin

Genelde yeni müşteri bulmaya odaklandığımızdan, eldeki müşteriler en çok ihmal ettiğimiz grubu oluşturur. Şunu hiçbir zaman unutmayın, sadık müşterileriniz aslında sizin en iyi marka savunucularınızdır ve insanlar, diğer insanların önerilerine pazarlamacılardan ve markalardan gelen önerilere göre daha çok güvenir. Siz de müşterilerinizi, web sitenizde öne çıkacak bir teklif için kendilerine ait içerikleri sosyal ağlarda paylaşmaya teşvik edin. Bu sayede aslında ulaşamadığınız ya da zor ulaştığınız yeni kitlelere herhangi bir ücret ödemeden ulaşabilir ve onları da yeni müşteriler haline dönüştürebilirsiniz.


5- Sosyal Medya ile Satın Almayı Kolaylaştırın

Daha fazla sosyal medya takipçisi çekmeyi başardıktan sonra bile, takipçilerinizin birçoğu halen e-ticaret sitenizi ziyaret etmemiş olabilir. Elbette bunun nedeni yalnızca onlarla ilgilenmemeniz değildir. Sosyal medya platformundan ayrılıp sitenize girmek ve alışveriş yapmak sürecinin zorluğu da onları sitenize çekmiyor olabilir. Daha fazla satış yapmak istiyorsanız, tüketicilerin sosyal medya aracılığıyla alışveriş yapmalarını kolaylaştırmanız gerekir. Bunun için Instagram ve Pinterest’ten yararlanabilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmanın Yolları

Instagram, bir kitleyle etkileşim kurmak için etkili bir platformdur, ancak web sitenize bağlantı vermek söz konusu olduğunda bir dezavantajı vardır. Gönderdiğiniz her fotoğrafla bir ürün sayfasına bağlanamazsınız, profilinize de yalnızca tek bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bununla başa çıkmanın bir yolu, paylaşımınızın altyazı sayfasında ‘link in bio'(link bio’da) referansını kullanarak ve bağlantınızı her bir kampanyaya bağlı olarak yenilemektir. Bunun yanında Instagram’da alışveriş yapmayı sağlayan Scoutsee gibi sosyal alışveriş araçları da vardır. Scoutsee ile kendi vitrininizi oluşturabilir ve müşterilere galeriden doğrudan ürün satın alabilme fırsatı yaratırsınız. Vitrinlerinizin bağlantısını Instagram biyografinize eklemeniz yeterlidir. Dikkat çekici bir gelişme şu ki – Instagram, şu anda doğrudan platformda ürün satılmasını kolaylaştıracak Alışveriş Etiketlerini test ediyor.

Pinterest’ten Satış Yapmanın Yolları 

Pinterest Türkiye’de çok popüler olmasa da dünya üzerinde tahmin ettiğimizden daha büyük bir kitlesi var. Pinterest’teki “Buy Pins” aracı daha fazla dönüşüm sağlamanıza yardımcı olabilir. Pinterest kullanıcıları, ürünün fiyatlarını ve stok durumu gibi detaylarını her bir pinde görüntüleyebilir. Ve satın almak istiyorlarsa, yalnızca işlemlerini tamamlamak için “Şimdi Satın Alın” veya “Sepete Ekleyin” düğmesini tıklamaları yeterlidir.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasında Dış Destek Almanızı Gerektiren 6 Neden
E-posta Pazarlamada Segmentasyonun Önemi
Önceki yazıyı okuyun:
Pop-up Sayesinde E-ticaret Sitelerinden Ayrılan Kullanıcıları Müşteriye Dönüştürmenin Yolları

Binbir zahmet ve masrafla web sitenize getirdiğiniz ziyaretçiniz satın alma yapmadan web sitenizden ayrılmak üzere mi? Onları durdurmak için yine...

Kapat